Autentické príbehy, nadčasové témy

Novic vo svete módnej fotografie / INTERVIEW

0

Rastislav Brezovský sa rozhodol, že svoje videnie sveta, hlavne v oblasti módy, pretaví do fotografie. Kúpil si vybavenie, začal sa na okolie pozerať kreatívnym pohľadom a potom už len stláčal spúšť fotoaparátu, aby zachytil detaily, ktoré bežným smrteľníkom často unikajú. O jeho prerode vo fotografa som sa mal možnosť pozhovárať.

Rasťo, kedy ste zistili, že vás priťahuje fotenie a hlavne móda, keďže sa venujete hlavne tomuto odvetviu?
Myslím si, že to bolo niekedy pred rokom, keď som si kúpil prvý fotoaparát a začal fotiť. A prečo móda? Vlastnil som obchod s luxusnou talianskou módou, takže zabezpečovať oblečenie pre modelky bolo veľmi jednoduché.

Kde nachádzate inšpiráciu? Veď predsa nie je možné fotiť stále to isté, musíte hľadať nové výzvy, možnosti, obrazy, pózy.

Fotím veľmi krátko na to, aby som vyčerpal všetky nápady. Skôr naopak, ešte stále sa hľadám. Tiež sledujem vývoj módnej fotografie vo svete a snažím sa aspoň z časti priblížiť k modernému trendu.

Dá sa na Slovensku v tejto branži uživiť? Módny biznis nepatrí k najrozvinutejším, dokonca je možné tvrdiť, že sa nachádza stále v plienkach.
Na túto otázku vám zatiaľ nedokážem hlbšie odpovedať, ale myslím si, že ak sa človek niečomu venuje naplno, tak skôr či neskôr dospeje k stavu, kedy sa mu jeho úsilie vráti. Dôležité je však nemyslieť hneď na zárobok a nesnažiť sa vyťažiť z činnosti, ktorá skôr pripomína krásnu záľubu,  ako zárobkovú činnosť.

Na čo myslíte počas fotenia – na krásu modelky, kompozíciu či výsledný efekt?
Myslím skôr na to, ako vytvoriť pre modelku určitú pózu, ktorá by bola jedinečná a odlišná. Samozrejme, nasleduje kompozícia a všetky ďalšie potrebné detaily. Keď sa potom spoja do uceleného obrazu, mali by ste mať pred sebou dokonalú fotografiu. Krásu modelky si väčšinou všimnem až doma, keď sťahujem fotky do PC.

Čo považujete v módnej fotografii za prvoradé, na čo by mal každý záujemca o módnu fotografiu myslieť?
Keďže sa jedná o módnu fotografiu, tak by mala v prvom rade vyzdvihovať a zvýrazňovať určitý  diel odevu, alebo styling. Módna fotografia predáva produkt a nie modelku. Na to treba klásť dôraz.

Fotografia, to je v súčasnosti aj staff, ktorý pomáha dotvárať výsledok. Máte pri sebe kolegu, vďaka ktorému je vaša práca zvýraznená, podčiarknutá?
Áno, nevyhnutnou súčasťou celého procesu tvorby fotografie je aj vizáž, Touto úlohou som poveril vizážistku Denisku Mlynekovú, s ktorou spolupracujem už dlho. Môžem povedať, že som veľmi spokojný s jej prácou. Dokáže okamžite rozpoznať moje potreby, čo je nakoniec vidno aj na samotných fotografiách.

Ako ste sa s Denisou stretli? Bola to vec náhody, alebo ste predtým už spolupracovali?

Bola to skôr vec prirodzeného výberu, pretože s Deniskou som sa zoznámil počas jedného fotenia, kde mi pózovala ako modelka. Tam som si všimol aj jej estetické cítenie a nadanie pre vizáž.

V čom je ukryté čaro jej vizáží?
V rýchlej a spoľahlivej práci, zodpovednosti a skvelom prístupe.

NIPOS

Photos: Rastislav Brezovsky

www.rastislavbrezovský.sk