Autentické príbehy, nadčasové témy

Nový Defender nemožno ignorovať. Vyhráva v teste bezpečnosti aj v Top Gear

- Reklama -

Nový Defender sa stal Top Gear autom roka 2020 a v hodnotení bezpečnosti Euro NCAP splnil to, čo sa od neho očakávalo. Získal plný počet hviezdičiek. Ako to, že nový Defender prekonáva v bezpečnosti aj silnú konkurenciu?

Land Rover Defender si od svojho uvedenia vyslúžil obdiv fanúšikov aj uznanie kritikov.

Svedčí o tom nielen mimoriadny dopyt zo strany zákazníkov, ale aj fakt, že toto prémiové terénne vozidlo s pohonom 4×4 získalo doposiaľ viac ako 30 medzinárodných ocenení, vrátane ceny od anglickej motoristickej relácie Top Gear či 5-hviezdičkového hodnotenia v teste bezpečnosti Euro NCAP.

„Od chvíle, keď sme začali s vývojom nového Defendera, sme sa zamerali na funkčnú bezpečnosť a ochranu cestujúcich ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Rozhodli sme sa postaviť najschopnejší a najodolnejší Land Rover, aký bol kedy vyrobený, s bezpečnostnými prvkami, ktoré skutočne vylepšujú zážitok vodiča,“ vysvetlil Nick Rogers, Executive Director a Product Engineering automobilky Jaguar Land Rover.

Najodolnejšia karoséria všetkých čias

Land Roveru sa podarilo vyrobiť konštrukciu, ktorá je až trikrát tuhšia ako bežné riešenia. Je to najtuhšia karoséria, akú kedy automobilka vyrobila. A to aj napriek tomu, že materiálom je ľahký hliník.

Architektúra podvozku a karoséria Defenderu boli navhrnuté tak, aby odolala náročnému testovaciemu postupu Extreme Event Land Rover. Program obsahuje sériu opakovaných nárazov a skúšok v extrémnych podmienkach a ide tak ďaleko nad rámec bežnej normy pre SUV a osobné automobily.

Počas testovania najazdili protopypy viac než 1,2 milióna kilometrov v tých najdrsnejších podmienkach.

Boli vystavené napríklad 50-stupňovým horúčavam na púšti, 40-stupňovým mrazom v Arktíde či trojkilometrovým výškam v Skalnatých vrchoch v Colorade. Nový Defender celkovo podstúpil až 62-tisíc technických testov.

V kombinácii s pokročilými systémami bezpečnosti

Aby legendárne vozidlá Defender zvládli dlhé jazdy v náročnom teréne a poskytli zároveň najvyššiu bezpečnosť, kombinujú ultra pevnú konštrukciu karosérie s celou radou najmodernejších bezpečnostných prvkov.

Medzi inteligentné riešenia patrí napríklad systém Emergency Braking, ktorý sleduje či môže dôjsť k čelnej zrážke s iným vozidlom a v prípade potreby aktivuje núdzové brzdenie.

Systém Driver Condition Monitor zase upozorní vodiča, ak u neho počas jazdy spozoruje známky únavy.

Zaujímavým riešením je aj Wade Sensing. Ide o ultrazvukové senzory zabudované v spätných zrkadlách, ktoré poskytujú v reálnom čase informácie o hĺbke vody.

A to je len niekoľko príkladov z celej rady pokročilých jazdných systémov, ktoré má nový Defender k dispozícii.

K tomu sú vodič a spolujazdec chranený šesticou airbagov a k vyššej bezpečnosti prispievajú aj tri kotviace body ISOFIX na zadných sedadlách pre lepšie upevnenie detských sedačiek.

Vďaka tomu dostal model Defender 110 od komisárov Euro NCAP najvyššie možné hodnotenie.

V prestížnom hodnotení bezpečnosti získal 85 % za ochranu dospelých cestujúcich a detí, 79 % za asistenčné systémy a dosiahol skóre 71 % za ochranu chodcov, cyklistov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zhodili ho z výšky 60 metrov

Nový Defender zároveň získal od anglického motoristického magazínu BBC Top Gear hlavné ocenenie “Car of the Year” (Auto roka) a cenu “Unstoppable Force” (Nezastaviteľná sila).

Aby tím Land Roveru a Top Gear spoločne oslávili úspech nového Defenderu a otestovali, či si titul nezastaviteľného vozidla zaslúži, spojili sily a pripravili svoj obľúbený nárazový test. Na 150-tonový žeriav pripevnili tri skutočné štandardné vozidlá Defender a zhodili ich z výšky 60 metrov.

Výsledok? Niekoľko škrabancov na nárazníkoch.

Otestovať si nový Defender môžete aj u nás. Náš T.O.P. AUTO PREMIUM showroom nájdete na Rožňavskej 30 v Bratislave.

Rezervujte si termín skúšobnej jazdy u najskúsenejšieho predajcu vozidiel Jaguar Land Rover.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -