Autentické príbehy, nadčasové témy

Obávaná ryšavá raketa

0

Obávaná ryšavá raketa

Keď sa na americkej farme Meadow narodil kôň menom Secretariat, nikto ani len netušil s akým drahocenným pokladom bude mať do činenia. Majiteľka Penny Chenneryová, ktorá ročného ryšavkastého žrebčeka zverila do rúk trénera Luciena Laurina, očakávala prvé výsledky výkonnostných testov s neskrývanou zvedavosťou. Nádeje, že zo zaujímavo sfarbeného koníka sa vykľuje niečo neskutočne dobré a kvalitné, neboli spočiatku väčšie ako zvyčajne.

Trénera Laurina však na žrebcovi s troma bielymi nôžkami niečo zaujalo. Jeho pozadie dosahovalo tak mohutných rozmerov, až mal človek pocit, že ukrýva aspoň dva tryskové motory. Vskutku smiešna predstava však vôbec nebola ďaleko od pravdy! Secretariat často „letel“ takým štýlom ako perfektne zostrojená raketa, pripravená dobývať nekonečné vesmírne priestory. Hoci v prvých dostihoch mu konkurencia v podobe troch koní ešte ubzikla, na nasledujúcich podujatiach už zázrak z virginskej farmy Meadow bez problémov triumfoval. Úspech sa zrodil po skvelom postrehu vnímavého trénera, ktorý zbadal, že Secretariatovou doménou je útok zozadu. V hlúčiku ostatných koní sa totiž ryšavý žrebec necítil práve najlepšie.         

Ďalšie prvenstvá na sebe nenechali dlho čakať a po výhre v Champagne Stakes sa začalo hovoriť o útoku na trofej udeľovanú počas prestížnych dostihov Kentucky Derby. Secretariat si medzitým užíval fantastickú slávu, dokonca sa stal aj americkým koňom uplynulej sezóny! V tom čase už obľubovali ryšavého žrebca nielen dospelí, ale i deti. Nová štvornohá hviezda začala okupovať čoraz väčší priestor v novinách a časopisoch, darilo sa jej dokonca aj na televíznej obrazovke. Nezaháľali ani obchodné domy, ktoré chrlili jeden dostihový suvenír za druhým. Snáď najväčšmi zaujala netradičná porcelánová soľnička s podobizňou Secretariata. Fungovala tak, že zrniečka soli sa sypali zo žrebcových nozdier. Okrem zvláštnej miniatúry sa dobre predávali aj tričká, čiapky a šály, na ktorých sa vynímal obraz koňa roka.

Všetka sláva však mohla rýchlo pominúť, ak by Secretariat na prestížnych dostihoch Kentucky Derby zlyhal. Mnohí fanúšikovia, odborníci a pozorovatelia však túto možnosť vylučovali. Otázka neznela či úspešný víťaz Champagne Stakes v slávnom hipodróme vyhrá, ale v akom čase. Podarí sa mu zdolať predošlý rekord? Dovtedajší záznam sa skutočne nepodarilo zachovať a Secratariat prešiel cieľom ako hrdý víťaz. Omnoho prekvapujúcejšie ale bolo, že po 2000 metroch v Kentucky Derby „ryšiak“ fantastickým spôsobom triumfoval aj v Preakness Stakes (1 900 metrov) a Belmont Stakes (2 400 metrov)! V posledných menovaných dostihoch sa mu to dokonca podarilo v novom svetovom rekorde 2:24,35! Najbližší súper ostal v nedohľadne, na viacerých fotografiách z nezabudnuteľného eventu ho takmer ani nie je vidieť.

„Krotiteľom ryšavej rakety“ bol nielen tréner Lucien Laurin, ale predovšetkým talentovaný džokej Ron Turcotte, pochádzajúci z mnohočlennej katolíckej rodiny. Vzrastom drobný chlapík (150 cm/48 kg) sa pred každými dostihmi často utiekal prostredníctvom motlitieb k Bohu. „V Belmont Parku som sa po prejdení cieľovej pásky snažil Secretariata zo všetkých síl krotiť,“ spomína si na úžasný deň Turcotte, „on však pokračoval ďalších 200 metrov a rozhodcovia hovorili, že ešte aj tú vzdialenosť prešiel v rekordnom čase.“
Aj táto udalosť potvrdila výnimočnosť bojovného a vytrvalého zvieraťa. Po sezóne 1973 už vôbec nikoho neprekvapilo, že titul „kôň roka“ znovu získal Secretariat. „Ryšavý blesk“ sa však stal aj americkým športovcom roka a v tejto kategórii veru ešte žiaden živý tvor so štyrmi nohami nezvíťazil! Hviezdy baseballu, hokeja, boxu, či atletiky sa museli len smutne prizerať ako ich šikovný žrebec oberá o nádherné momenty slávy.

Spanilé výkony a fantastické rekordy nenechali chladnými ani slávneho umelca Johna Skeapinga, ktorý sa podujal vyhotoviť mohutnú bronzovú sochu s podobizňou slávneho dostihového šampióna. Pri paddocku newyorského hippodrómu stojí dodnes a ľudia prechádzajúci okolo na ňu hľadia s neskrývaným obdivom. Zosobňuje štvornohého velikána, víťaza osemnástich dostihov. Jeho majiteľka Penny Chenneryová vďaka nemu neuveriteľne zbohatla (postupne získala vyše 1,3 milióna amer. dolárov) a stala sa uznávanou a slávnou.
Snáď jedinou čiernou škvrnkou v čarovnom príbehu o koňovi menom Secretariat je, že svetu nedal podobne talentovaného následníka. Stakes sa prekvapujúco podarilo vyhrať len deviatim percentám jeho potomkov. Aspoň v chove teda obstála konkurencia lepšie.

Marcel Letko                                                                Photos: Press, ISIFA

www.secretariat.com