Autentické príbehy, nadčasové témy

Obdivuhodné práce Clauda Moneta

0

Hoci do popredia záujmu sa čoraz častejšie dostávajú diela moderného, abstraktného umenia, niektorí zberatelia ešte stále túžia po „klasike.” Preferujú jasné a žiarivé farby, ale najmä verné a precízne zobrazenie motívov. Dokonalá, takmer až fotografická presnosť sa odzrkadľuje v prácach impressionistov. Kvety, stromy i zurčiacu rieku, to všetko sa snažili maliari tohto smeru zachytiť na plátne neuveriteľne detailne. Zakladateľom impressionizmu bol Claude Monet. Diela francúzskeho umelca sa stali vzorom pre ďalšie generácie realitu stvárňujúcich maliarov.

Paul Cézanne počas života povedal: „Monet bol len oko. Bože, ale aké oko!” Slávna veta je odvolaním sa na maestrov dokonalý ťah štetcom a jeho presvedčivé zobrazenie motívov. Dokonalý výtvarný cit Francúza sa odzrkadľuje napríklad v slávnom cykle olejomalieb nazvaných Lekná. Obrazy vznikal v prostredí očarujúcej záhrady, ktorá bola súčasťou nehnuteľnosti Giverny. Monet dom kúpil po tom, čo nadobudol istý majetok.

„Lekná som sa rozhodol pestovať len tak, pre potešenie. Nepredpokladal som, že niekedy v budúcnosti sa stanú motívom mojich obrazov,” povedal kedysi francúzsky umelec, ktorý sa k téme zobrazenia vodných kvetov a rybníkov rád vracal.

Jednu z olejomalieb začlenenú do cyklu Lekná napokon veľmi úspešne vydražili pred troma rokmi v Southeby. Konečná cena znela 36,5 milióna dolárov. S podobným úspechom sa na rozmanitých svetových aukciách stretli aj ďalšie Monetove obrazy. Napríklad pozoruhodná maľba stvárňujúca most Waterloo v pochmúrnom počasí bola predaná v londýnskej sieni Christie‘s za 36 miliónov dolárov. Aj rôzne iné umelcove diela si čoskoro našli cestu k  bohatým zberateľom.

Hoci v kolekcii Moneta nájdeme aj niekoľko portrétov, maliar dával prednosť krajinkám. Rád tvoril pod holým nebom, bez miešania farieb. Dôraz kládol na vyjadrenie jasu a čistoty, pokúšal sa taktiež o dokonalé zachytenie efektov svetla.
V začiatkoch sa Monet sústreďoval prevažne na tematicky odlišné námety. Postupne presúval pozornosť k rozsiahlejším cyklom, charakteristickým rovnakým spoločným menovateľom. Ako príklad môžeme uviesť sériu malieb, na ktorých sa vynímajú na hladine plávajúce lekná.
Pri práci na obrazoch Monet dokázal tráviť dlhé hodiny. Vylepšoval ich, aby boli v konečnej fáze dokonalé a pekné. Milovníci umenia vysoko oceňujú hlavne diela z jeho neskoršieho tvorivého obdobia. Väčšina z nich vznikla v priebehu dvadsiatich rokov počas príjemných posedení v japonskej záhrade. Monet sa denne prebúdzal o piatej, prichádzal k rybniku, pred ktorým rád maľoval. K obľúbenému miestu sa vracal opäť popoludní i k večeru. Pracoval tak pri odlišnom osvetlení a v rôznych fázach dňa. Všetky zmeny boli prirodzene zachytené na plátne, verne a dôsledne.
Lekná neboli Monetovým jediným cyklom. Ešte predtým vznikli rozmanité variácie stvárňujúce Temžu, Rouenskú katedrálu i kôpky sena.

Narozdiel od väčšiny ostatných talentovaných maliarov, Monet nezomrel v chudobe. Uznanie získal ešte počas života, v ktorom bol väčšinu času šťastný a spokojný. Okrem maľovania sa slávny Francúz venoval aj záhradničeniu. Svetoznáma sa stala aj jeho udržiavaná japonská záhrada v Giverny.

Dôležité fakty o živote Clauda Moneta:

– narodil sa 14. novembra 1840 v Paríži, vyrastal v Le Havre
– v roku 1861 sa pripojil k vojenskému regimentu v Alžíri, nasledovalo štúdium v Paríži
– v metropole Francúzska spoznal talentovaných maliarov Renoira, Bazilla a Sisleyho
– jeho obraz Impresia namaľovaný v roku 1872 podnietil vznik impressionizmu, nového výtvarného smeru
– medzi rokmi 1890 až 1904 vznikli jeho variácie na diela Kôpky sena, Topole, Rouenská katedrála a Temža
– vyše štvrťstoročie (1895-1926) pracoval na cykle Lekná
– vo vysokom veku trpel očnou chorobou, maľovať napriek tomu neprestal
– zomrel  5. decembra 1926 vo svojom dome v Giverny

Marcel Letko                                          Photos: ISIFA

http://giverny.org/monet/welcome.htm