Autentické príbehy, nadčasové témy

Objavovanie krás severného Španielska

0

Obľubujete Španielsko a zároveň dávate prednosť cestovaniu vlakom? Prijmite teda pozvanie na zaujímavý výlet, počas ktorého si potykáte s luxusom. Obrazy čarovnej prírody, nádherné pamiatky historických miest alebo aj fantastické obedy vo vybraných reštauráciách, to všetko a ešte oveľa viac na vás čaká počas cesty vlakom El Transcantabrico. Štýlový dopravný prostriedok, ktorý sa pokojným tempom presúva naprieč severným Španielskom, nedávno zmodernizovali a odeli do honosnejšieho šatu. Pozitívne reakcie na seba nenechali dlho čakať.  

Vlak zaradený do prevádzky v roku 1983, v súčasnosti pozostáva zo šiestich vozňov. Hoci boli vyrobené veľmi dávno, vďaka dôkladným renováciám to vôbec nie je poznať. V interiéri dominujú vkusné dekorácie a kvalitné drevené obloženie, cestujúci si pochvaľujú rozmerné panoramatické okná. Spoza nich má človek krásnu okolitú prírodu ako na dlani. V diaľke sa črtajú zelené kopce, tu a tam sa pred očami vynorí zurčiaca rieka, či jazierko. Malebnú scenériu je najlepšie vychutnať si pri kávičke a raňajkách, servírovaných vo forme švédskych stolov. Obedy i večere sa podávajú v miestnych reštauráciách – závisí od lokality, v ktorej vlak momentálne stojí. Mlsné jazýčky cestujúcich sa môžu tešiť na bohatú nádielku chutí typických pre regióny Astúrie, Kantábrie a Galície, ale aj Baskicka. Ingrediencie využívané pri príprave servírovaných jedál sú čerstvé a z prevažnej časti miestne. Čo nepochybne zaujme je fakt, že v okolí Santiago de Compostela hrajú v jedálničku prím ryby. Naopak, čím bližšie ste ku mestu San Sebastián, tým častejšie sa na tanieroch objavujú špeciality z mäsa. Perfektné menu samozrejme nemôže byť kompletné bez špičkových vín. Tie sú zvolené tak, aby chuťovo harmonizovali s pokrmami zahrnutými v reštauračnej ponuke. Spestrením jedálničkov sú rozličné druhy káv a likérov.  

Predpisy určujú, že cestovať vlakom El Transcantabrico môže minimálne 15 a maximálne 52 osôb. Komfortné ubytovanie nájdu v jednom z 26tich klimatizovaných, vyhrievaných kupé. Sú vybavené dvojlôžkom (150×200 cm), multifunkčnou pohovkou, ktorá sa v prípade potreby dokáže premeniť na pohodlnú posteľ, minibarom, sejfom, telefónom i luxusnou kúpeľnou. V nej si cestujúci môžu dopriať saunu alebo osviežujúcu sprchu s hydromasážou. Ku stálemu inventáru kupé patrí aj stolík na písanie, či skrinky na uskladnenie šatstva a osobných vecí. Okrem kvalitného ubytovania nájdete vo vlaku skvelé podmienky pre relax, zábavu a kultúrne vyžitie. Nabitý energiou zvykne byť predovšetkým miestny bar s vlastným tanečným parketom. Pripomína menší nočný klub, v ktorom zábava doprevádzaná živou španielskou hudbou, trvá do skorých ranných hodín. Ďalší vagón poskytuje predsa len o čosi intímnejšiu atmosféru. Môžete si tam v pokoji vychutnať svoj drink, napríklad pri okne, pozorovaním čarovnej miestnej prírody. Pokiaľ ste si v rýchlosti zabudli pribaliť niečo na čítanie, vo vlaku sa nachádza aj knižnica s novinami a časopismi. Tlač je medzinárodná a výsostne aktuálna. „Nasucho“ neobídu ani priaznivci elektronických zariadení. Rádio, dvd prehrávač i televízia – to všetko majú v luxusnom dopravnom prostriedku k dispozícii. Virtuálne spojenie s vonkajším svetom zabezpečuje počítač s internetovým pripojením wi-fi.

Vlak stojí každú noc na inej stanici, čo znamená, že cestujúci si môžu dopriať pokojný, ničím nerušený spánok. Ako je to so samotnou cestou? Trvá 8 dní a 7 nocí. Na vlastné oči uvidíte pútnické mesto Santiago de Compostella, ale aj živelné letovisko San Sebastian. Trasa vedie historickou Galíciou, Astúriou a Baskickom, až ku brehom Biskajského zálivu. Pokocháte sa pohľadom na zelené lúky, šumiace rieky, hlboké kaňony i pobrežné scenérie. Navštívite národný park Pico de Europa posiaty čarovnými jazerami, Gugenheimovo múzeum, aj múzeum venované vzácnym nálezom jaskyne Altamira. Z viacerých historických miest, ktoré ležia na trase vlaku El Transcantabrico spomeniem aspoň Vivero, Oviedo, Santader, či León. O ich histórii, súčasnosti, či pamiatkach vám radi porozprávajú odborní sprievodcovia. Zarezervovať si fascinujúci výlet po krajine na Pyrenejskom polostrove je najideálnejšie pol roka dopredu. Ak tak urobíte, ušetríte peniaze. Pokiaľ by ste sa rozhodli naplánovať si cestu v období Veľkonočných sviatkov, pripravte sa na netradičné výjavy. V tom čase sa totiž v krajine oslavuje tzv. Svätý týždeň. Je to najdôležitejší cirkevný festival v Španielsku, ozvláštnený rozmanitými procesiami. Plavidlá sú nádherne dekorované striebrom a zlatom, vo vzduchu sa miešajú vône horiacich sviečok a kvetov. Nechýbajú ani staručké relikvie zobrazujúce Pannu Máriu a Ježiša Krista.

Marcel Letko                                                                                       Photos: PRESS

www.luxurytrainclub.com/trains/el-transcantabrico-clasico/