Autentické príbehy, nadčasové témy

Objavte čaro anglického vidieka

0

Pre niekoho je to slovo synonymom rodného kraja, pre ďalšieho vysnívané miesto na život v budúcnosti či už dnes, pre iného na míle vzdialená krajina a úplne „iný“ životný štýl. Hovoríme o vidieku.

To, aký je ten náš, slovenský, poznáme dostatočne dobre. Naša krajina je rozmanitá a šarmantná. Žiaľ, nie každá dedina či mestečko týmto šarmom oplýva. Veď to poznáte sami. Slovenský vidiek často budí dojem neusporiadanosti a pojem agroturistika je slovom takmer neznámym. Dôvodov je viacero, predovšetkým ide tie historické. Prenesme sa aspoň na chvíľu tam, kde je vidiek pojmom sám o sebe. Vyhľadávajú ho, kvôli pokoju a relaxu, celebrity z celého sveta.

Hovoríme o Anglicku a jeho „countryside“. Skôr či neskôr mu dozaista podľahnete. Aj napriek počasiu, ktoré nemá s krásnym nič spoločné. Taký je „ostrovný“ vidiek. Na predsudky o chladných ľuďoch rýchlo zabudnete. Pomôžu vám k tomu šarmantné obchodíky, typické puby a hostince. Tie sa na anglickom vidieku zachovali v podobe veľmi blízkej tej spred stoviek rokov. Žiadne nepriaznivé zuby pseudomoderných čias, ktoré, žiaľ, vo veľkej miere poznačili vidiecku krajinu u nás. Niečo ako „JRD“ či hranaté budovy predajní tu nehrozia. Iba čisté dedičstvo minulosti v podobe tak prirodzenej, ako je to len možné. Na jeho zachovanie stačila jedna vec: odveká láska k tradíciám a dedičstvu predkov. A samozrejme šmrnc „šik“ krajina, ktorá je stále kráľovstvom.

Stačí sa prejsť ulicami mestečiek južného či severného Anglicka a človeku je jasné, že miestni si „to svoje“ vážia nadovšetko. Architektúra je súrodá, tradičná. Nikoho by ani nenapadlo zastrčiť medzi tradičné domy akýkoľvek moderný výstrelok stavebníctva. Priam dokonalou výkladnou skriňou sú záhrady rodinných domov. Napriek nevľúdnemu počasiu sú v každom ročnom období dokonale upravené. Bez ohľadu na príslušnosť k spoločenskej vrstve si každý ctí tradície predkov. To pochopiteľne neznamená, že miestni tu žijú bez infraštruktúry a výdobytkov modernej doby. Ide iba o jednu vec: o cit.
Dať si anglické pivo či pohár škótskej whisky v príjemnom prostredí tradičného pubu je skutočný zážitok. So slovenskou dedinskou krčmou ho nehodno porovnávať. Krb, mäkké pohodlné sedačky a obsluhu domáckeho štýlu tu totiž asi nenájdete. Bohužiaľ.

Anglický vidiek stojí za návštevu. Ak sa vyberiete do Londýna, skúste sa pozrieť aj nižšie či vyššie od mesta. Netreba chodiť veľmi ďaleko. Zistíte, že vidiek Anglicka s historicko-súčasnou atmosférou je čarovným kúskom našej Zeme. A my sa od Angličanov máme čo učiť.

NIPOS                                                          Photos: ISIFA

www.picturesofengland.com