Autentické príbehy, nadčasové témy

Obrazy, ktoré majú náboj

0

Obrazy, ktoré majú náboj

Saša Makarová patrí k veľkým talentom súčasného výtvarného umenia, jej meno skloňujú vo všetkých pádoch vo viacerých krajinách, no u nás jej žiarivá hviezda len veľmi opatrne stúpa nahor. Nadaná umelkyňa sa dávno vytratila zo svojho rodného Slovenska, aby kúsok za hranicami v rakúskej Viedni začala dobýjať svet svojimi jedinečnými obrazmi.

 Jej obrazy spoznáte na prvý pohľad. Hýria neuveriteľnou farebnosťou, ktorá je nepochybne dôsledkom inšpirácie, ktorú Saša Makarová čerpá vo vzdialených krajoch, ako sú India, Čína, Laos, Nepál, Burma a mnoho iných. Odtiaľ vnáša do svojich obrazov kúsky prostredia bujnej exotickej prírody, do ktorej sa necháte dobrovoľne vtiahnuť a na prvý pohľad stratíte hlavu pre ženu, ktorú v nej stretnete. Saša vníma ženskú bytosť ako centrálnu tému svojej tvorby, a maľuje ju tak, ako nikto iný, v celej jej sexualite, zmyselnosti a dráždivosti. Zvyšné dianie obohacuje o špecifickú faunu, ktorá je prítomná v mnohých obrazoch. Kombinácia všetkých prvkov vytvára neuveriteľný náboj, ktorý vysiela silnú energiu voči svojmu pozorovateľovi, ktorý sa  do postáv vďaka ich vyžarovaniu zamiluje na prvý pohľad. Saša Makarová do každého obrazu prenáša kúsok svojej duše a srdca, aby im vdýchla ich vlastný život.

Nechám sa voviesť do imaginárneho sveta, ktorý patrí len mne. Stal sa zázrak – lietanie, premením sa na to, načo mám práve chuť : bielu holubicu alebo čierneho krkavca/havrana/, byť všadeprítomný, premohnutý melanchóliou, láskou – je to jednoducho môj veľký príbeh. Farby sú stále živšie, škvrny sa menia na nekonečnú farebnosť a rôznorodosť foriem. Žijem moje MAĽOVANIE !

V súčasnosti si môžete pozrieť tieto prekrásne obrazy na Sommerfestival Kittsee, ktorý sa koná od 22.7. do 08.08.2010. Nenechajte si ujsť kúsok doposiaľ nepoznaného sveta.

Rebecca Šafariková                                           Photos: Saša Makarová Archive

www.sasamakarova.com