Autentické príbehy, nadčasové témy

Obrie bábky v Nantes

0

Obrie bábky v Nantes

Francúzske mesto Nantes je známe hlavne vďaka posolstvu slávneho Julesa Verna, ktoré už dlho desaťročia nesie. V týchto dňoch ožilo tradičným gigantickým bábkovým divadlom Royal De Luxe. To vystupuje ako súčasť festivalu Estuary 2009. A s Vernom veru niečo spoločné má.

Francúzske divadlo Royal De Lux je slávne po celej kontinentálnej Európe. Funguje od roku 1979, kedy ho založil režisér  Jean Luc Courcoult. Svoje netradičné predstavenia, ktorým dominujú obrie bábky, už tento umelecký súbor predstavil v krajinách takmer na celom svete. Nechýbali destinácie ako Kórea, Čína, Vietnam, Čile či africké krajiny. Marionety, ktoré používajú, majú častokrát aj vyše 11 metrov.

Divadlo sídli v Nantes, meste od dávnych dôb spätom s Julesom Vernom. Prepojenie súboru na tohto spisovateľa existuje a je badateľné. Známym predstavením od Royal De Lux je „The Sultan’s Elephant“ – príbeh o dievčati cestujúcom v čase. „Jedného dňa som sa zobudil a napadla ma myšlienka neuveriteľného príbehu. Dievča cestujúce v čase a priestore – po planéte Zem, na chrbte slona,“ hovorí Jean Luc Courcoult z divadla Royal De Lux. Tento rok sa však v Nantes na západe Francúzska „bábkoherci“ predstavili s hrou Gigant.

A ako vzniklo prepojenie divadla na Julesa Verna? Nie je to len dôsledok geografickej polohy. „Paradoxne, po tom ako som dopísal scenár k tejto hre, som sa náhodou dostal ku knihe Julesa Verna, kde sa píše o kovovom slonovi cestujúcom po Indii,“ vysvetľuje Courcoult. Po zhliadnutí čo i len pár scén je každému divákovi jasné, že režisér a dramaturgovia divadla majú minimálne toľko predstavivosti a zmyslu pre spájanie reality a fikcie, ako Jules Verne.

Divadelné šou tohto v podaní Royal De Luxe sa konajú v uliciach miest a sú zadarmo. „Som hrdý na to, že nás financujú dane. Je skvelé, že umenie a kultúru dostanú ľudia ako protihodnotu toho, čo platia na daniach,“ tvrdí Courcoult.

František Kvarda              Photos: ISIFA
www.nantes-tourisme.com