Autentické príbehy, nadčasové témy

Odkaz z Monaka: Jachty rastú do dĺžky

0

Jachty sú fenomenálne plavidlo. Monako je fenomenálne miesto na zemi. Spojením týchto dvoch vecí vznikla na jeseň fenomenálna Monako Yach Show 2012. Odborná verejnosť tvrdí: výstava potvrdila trend stavania čoraz dlhších jácht.


Jachtový glamour roka

MYS, ako znie skratka Monako Yach Show, to je každý rok najprestížnejšia udalosť v jachtárskom svete. Za všetko hovoria čísla. 500 jachtárskych firiem, 103 super- a megajácht a 26 luxusných „tender“ dopravníkov. Hviezdou MYS bola Nirvana, superjachta dlhá 290 stôp, so šiestimi palubami. Za ňou nasledovala 195-stopová Athena za takmer sto miliónov dolárov.

Veru, bolo sa na čo pozerať. Podľa ľudí od fachu priemysel s luxusnými vodnými plavidlami krízu nepozná. Trendom posledných rokov, ktorý potvrdila aj MYS 2012, je výstavba väčších jácht. „Jachty skutočne narastajú do dĺžky,“ potvrdil Ellie Brade, editor Superyacht Intelligence, pre AFP priamo v Monaku. Do módy prichádzajú superjachty s dĺžkou viac ako 80 metrov. „Môžete si do jachty objednať kino či telocvičňu – a čím väčšiu dĺžku máte k dispozícii, tým viac je možností a miesta na podobné vymoženosti,“ dodáva E. Brade.

Najväčšia jachta má, mimochodom, merať 180 metrov, čo je 590 stôp. Pracovný názov je Project Azzam, k dispozícii by mala byť v roku 2013. Dúfajme teda, že ozdobí aj budúci ročník MYS.


Prenájom: Milión za týždeň

MYS 2012 podľa odborných zdrojov potvrdil aj stúpajúci trend prenájmu superjácht – či už na prázdninové aktivity alebo na biznis. „Charter“ je však poriadne drahou záležitosťou, napríklad týždňový prenájom superjachty od monackkých  Yachting Partners International stojí 800-tisíc eur. Podľa samotných Yachting Partners International je záujem veľký – najmä zo strany ruských klientov.

Počas úžasných štyroch septembrových dní 22. ročníka MYS, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 30-tísíc odborníkov, nadšencov a majiteľov jácht,  bol „hlavný stan“ v Port Hercules. Najviac vystavovateľov prišlo z Veľkej Británie (84 ), Talianska (73), Francúzska (66), Holandska (65), Nemecka (44) a z USA (33).


Nielen jachty

Tieto firmy popri honosných plavidlách vystavovali a ponúkali širokú paletu príslušenstva. Samozrejme, tej najvyššej kvality. Spestrením bola „výstava“ služieb. Poistenia, finančných služieb, manažmentu posádky a podobne.

O osvieženie elitného jachtárskeho podujatia sa postaralo napríklad nemecké BMW. Ako oficiálny sponzor MYS 2012 prezentovalo nové BMW 7 Series Luxury Saloon. Ďalšou „nejachtárskou“ pikoškou bol švajčiarsky výrobca hodniek Ulysse Nardin a jeho prezentácia najjemnejšieho hodinárskeho umenia a limitovanej edície Monaco 2012.

Ak ste mali šťastie byť na tomto veľkolepom podujatí osobne, gratulujeme. Opísať veľkolepú atmosféru akcie tohto kalibru totiž nie je ľahké. Ak sa vám to nepodarilo – o necelý rok máte čas na nápravu.  


22. ročník – Monaco Yacht Show 2012

500 vystavovateľov
103 vystavených super- a megajácht s dĺžkou od 25 do 90 metrov
40 svetových premiér
Návštevníci z 38 krajín sveta
13 000 m2 výstavnej plochy
15 000 m2 kobercov
14 km elektrických káblov

Empory & Moore                                                         Photos: MYS Press

www.monacoyachtshow.com