Autentické príbehy, nadčasové témy

Okamih jedného večera / INTERVIEW

0

Rozhovory, ktoré vzniknú náhodne, bez príprav, dokážu prekvapiť a priniesť dávku vzrušenia. Keď som počas slávnostného odhalenia modelu BMW radu 5 v novom showroome Tempus awt Bavaria sledoval Gimmiho Baldininiho na pódiu, nemal som ani potuchy, že o chvíľu s ním budem sedieť tvárou v tvár a zhovárať sa s ním o móde, autách i luxuse.

Pán Baldinini, ste špeciálnym hosťom tohto exkluzívneho eventu, ktorého hlavnými hrdinami sú luxusné automobily. Patríte k mužom, ktorých dokáže fascinovať svet štyroch kolies či luxusných limuzín?
Každý človek si dokáže predstaviť situáciu, v ktorej ho obklopujú krásne a exkluzívne veci. Dôležité však je vnímanie ich hodnoty. Či sa už jedná o skvostné produkty každodennej potreby, alebo luxusné automobily, vždy by mali vystúpiť do popredia ich vlastnosti. Luxusné autá nám majú v prvom rade prinášať pocit radosti a uspokojenia. Bez podobného vnímania si nedokážete skutočne užiť ich špičkové vlastnosti, dizajn i prevedenie. Ako muž si určite vychutnávam jazdu v kvalitnom automobile, pretože mi prináša potešenie a dobrý pocit.

Aká je vaša definícia luxusu?
Už som niečo načrtol v mojej úvodnej odpovedi. Pokiaľ si chcete vychutnať skutočný luxus, tak musíte presne poznať svoje potreby, cítenie. Mali by ste byť vnútorne presvedčený o tom, čo v živote preferujete. Potom spoznáte aj definíciu luxusu.
Na jednom póle stojí materiálna stránka, ktorá však nie je rozhodujúca, a na druhom – duchovná, ktorá vám poskytne potešenie, naladí vás na správnu frekvenciu. A to je pri luxuse najdôležitejšie, musí vám prinášať radosť i pocit naplnenia.

Pracujete v atraktívnom svete módy. Kedy ste zistili, že práve tento segment je pre vás ten pravý?
Jednoducho som si uvedomil, kde je na tomto svete moje miesto. Každý z nás pozná to vnútorné nutkanie urobiť niečo zaujímavé, splniť určitú úlohu, ktorá mu je daná. Mne bolo súdené pohybovať sa vo svete módy, pretože som cítil, že tu dokážem prejaviť svoje danosti a talent. Pokiaľ ste schopný definovať svoje túžby, máte oveľa jednoduchšie rozhodovanie o svojej budúcnosti. Ja som mal to šťastie, že som si vybral svoje miesto v módnej brandži a navrhujem topánky a módne doplnky.
Okrem talentu, som však na sebe tvrdo pracoval. Možno sa vám bude zdať čudné, že hovorím v tomto duchu, ale talent bez toho, aby ste ho rozvíjali častokrát nestačí. Určite aj vy poznáte prípady, keď talentovaný človek zostal beznádejne prešľapovať po celý život na jednom mieste. Čakať na šťastnú náhodu sa nevypláca. Pre úspech musíte aj niečo urobiť.

Kde nachádzate inšpiráciu pre svoju tvorbu?
Pre nevšímavého človeka je mimoriadne náročné hľadať inšpiráciu. Dôležitým faktorom každého tvorcu je všímať si okolitý svet. Ja konkrétne nachádzam inšpiráciu v každodennom živote. Stačí mi pozorovať dianie okolo seba, rozličné životné situácie či farebný svet prírody, aby som túto odpozorovanú realitu vniesol do svojej tvorby. Moje kolekcie nevznikajú ako náhodný proces, akési chvíľkové očarenie. Charakterizuje ho skôr systematická príprava, ktorej výsledkom sú konkrétne produkty. Čiže, stačí sa dobre pozerať a zistíte, že inšpiráciu môžete objaviť takmer všade.

Ako vnímate našu krajinu?
Na Slovensku nie som po prvýkrát, čiže ho dobre poznám. Môžem však povedať, že vďaka globalizácii sa rozdiely medzi jednotlivými krajinami prakticky zmazali. No predsa musím vyzdvihnúť jednu vec, ktorá má k vašej krajine nesmierne priťahuje – sú to krásne dievčatá.

Peter Fritz                                             Photos: Peter Rak

www.baldinini.it
www.baldinini.sk