Autentické príbehy, nadčasové témy

Originál je cennejší ako masová reprodukcia

0

Peter Janík (www.peterjanik.com) patrí v súčasnosti k najrenomovanejším a najcennejším svetovým tvorcom luxusných šperkov. Navrhuje signované autorské umelecké klenoty s briliantami, zafírmi, perlami pre zahraničných i domácich zberateľov a investorov.

Peter Janík si aj napriek svojej medzinárodnej reputácii (jeho diela boli vystavené v rekordných 29 krajinách sveta a získali významné ocenenia v USA, Japonsku, Dánsku, Nemecku, Taliansku, Arabských emirátoch….) zachoval vnútornú pokoru vychádzajúcu z jeho kresťanskej tradície. Napriek tomu však tvrdí: „Dnes sa agresívnym spôsobom marketingovo presadzujú regionálni klenotníci, dizajnéri a výtvarníci, s nulovým medzinárodným kreditom, ktorí sa skrývajú za luxusné materiály a bombastické názvy firiem, vytvárajúc tak ilúziu luxusného produktu. Realitou však zostáva fakt, že ich hodnota a autorský prínos sú zanedbateľné. Žijeme v chaotickej, povrchnej konzumnej spoločnosti, ktorá nedokáže profesionálne posúdiť a podporiť najhodnotnejšie diela, či autorov s najväčším spoločenským prínosom v záplave domáceho a importovaného módneho pseudoluxusu, mass production a imitácií“.

V prípade, že sa s ním stretnete, pochopíte jeho kritické postoje, túžby, v širokom spektre sa vám otvorí jeho novátorská osobnosť. Začal klasicky, tak ako tísícšesťsto iných absolventov SUPŠ v Kremnici, kde študoval špecializáciu zlatníctvo a strieborníctvo. Tiež mal k dispozícii rovnaký štartovací priestor ako jeho vrstovníci, no viera vo svoj talent ho posunula až do súčasnej pozície top dizajnéra luxusných klenotov. Snaha presadiť sa so slovenským umeleckým šperkom a revolučným, autentickým, autorským dizajnom je vzácna. Cielene sa zameriava na výnimočnosť a originalitu, ktorá je prvým predpokladom medzinárodnej úspešnosti. Plagiátori a regionálni remeselníci nie sú v tomto procese elitou cenení ani vyhľadávaní. Po svojich medzinárodných skúsenostiach tvrdí, že vo svete hodnota šperku i umeleckého artefaktu nespočíva len v použitom materiáli, práve naopak. Častokrát platí, že ani briliant, či ušľachtilý kov nedokážu zabezpečiť stúpajúcu cenu diela. Prestíž a zberateľskú hodnotu mu dáva výlučne autorský originál špičkového, medzinárodne renomovaného autora v protiklade ku komerčným produktom masovej výroby, sezónneho charakteru. Každý autor má svoju cenu, ktorá zodpovedá jeho medzinárodnému kreditu (regionálny autor má ceny regionálne, svetová top class je naopak najcennejšia a najprestížnejšia).


O čom je tvorba Petra Janíka?

Predovšetkým o jedinečnosti, originalite a kreativite. Zameriava sa na VIP klientov a osvietených zákazníkov, ktorí preferujú originálne autorské dielo svetového top dizajnéra – umelca, pred bežnou globálnou unifikovanou značkovou mass production. Osobný kontakt s klientom je podľa Petra Janíka mimoriadne dôležitý. Tipovo a materiálovo sa dokáže prispôsobiť jeho požiadavkám, ale návrh samotného šperku už zostáva v rukách autora. V tvorbe mu je najbližší škandinávsky a japonský dizajn aplikujúci princípy ekológie, ergonómie, rafinovaného minimalizmu, supersofistikovanej funkčnosti foriem a najoptimálnejšej kombinácie materiálov. Medzi jeho privátnych a firemných klientov patria významné osobnosti a hviezdy hudobného neba – Bryan Adams, Heather Small zo skupiny M-People, pán Johann Beranek generálny riaditeľ Porsche, či firmy Henkel, Biznis Zone, BMW, Nissan, VÚC Žilina, VÚC Banská Bystrica… Jeho unikátne diela sú zastúpené v zbierkach SNG v Bratislave, na Zvolenskom zámku, vo firme Granát Turnov, či v privátnych zbierkach v USA, Dánsku, Nemecku, Švajčiarsku, Švédsku, Taliansku. O správnosti jeho cesty nemožno pochybovať, pretože do svojej kroniky úspechov už zapísal množstvo skvelých výsledkov, ktoré u nás nemajú obdobu. Naposledy k nim pridal aj ocenenie Najinovatívnejší podnikateľ roka 2008.

Rodák z Kysuckého Nového Mesta tak dokázal, že náročná cesta vizionára, po ktorej sa vydal, má nadčasový zmysel, no prináša i reálne výsledky v reprezentácii slovenskej kultúry a dizajnu, čo je pridanou hodnotou, ktorú u konkurencie nenájdete. Inovatívne myslenie ho vynieslo k najvyšším métam. Peter Janík by rád pracoval pre svetového lídra luxusných šperkov – Van Cleef & Arpels v Paríži, kde už poslal svoje portfólio. V októbri 2008 prezentoval svoju tvorbu v najvýznamnejšej aukčnej sieni Christie’s v Londýne, cez ktorú plánuje predaj svojich luxusných svetových unikátov v budúcom roku. Svoju tvorbu osobne prezentoval aj v spoločnosti Georg Jensen v Kodani, kde ho zaradili do svojej databázy mladých dizajnérov.

Významné úspechy Petra Janíka:

2008 – Ocenenie Najinovatívnejší podnikateľ Slovenska
2006 – Osobnosť Kysúc, cena Kysuckej kultúrnej nadácie
2004 – Nominovaný na výročnú „Cenu za umenie“ spoločnosti Tatrabanka a.s., Slovensko
2002 – Prvý východoeurópsky absolútny víťaz celosvetového finále súťaže II. Tahitian Pearl  

             Trophy International 2002 v New Yorku. (Navrhol a vyrobil najvariabilnejší perlový  

              šperk sveta.) Účastník selektívnej výstavy „10 Best Jewellers of the World“.
2001 – Trojnásobný víťaz národnej súťaže „Šperk“ s tahitskou čiernou perlou.
2000 – Čestný diplom v kategórii Profesionálnych dizajnérov súťaže – International Jewellery 

              Design Competition. Jewel for Arab Emirates, Sandringo (Taliansko) pod záštitou  
              UNESCO, World Gold Council a Arabsko-Talianskej obchodnej komory.
1998 – Finalista „International Art Competition Upside Down – Inside Out/Recycling“, Kodaň
             (Dánsko)
1997 – Prvá cena Forma ‘97, udelená Slovenskou výtvarnou úniou v Bratislave.
1996 – Granulation International Jewellery Competition, Hanau (jediný Východoeurópan vo

              finále).

NIPOS           Photos: Peter Janík Archive

www.janik.sk