Autentické príbehy, nadčasové témy

OSCARY majú svojich majiteľov

0

V losangelskom divadle Kodak Theatre se dnes včasne ráno rozdeľovali filmové Oscary. Najlepším filmom 83. ročníka sa stal Kráľova reč režiséra Toma Hoppera. Okrem ďakovných rečí, či emócií víťazov túto filmovú oslavu sprevádzali aj pompézne večierky či neodmysliteľné predvádzanie sa na červenom koberci.

Britský film Kráľova reč, ktorý režíroval Tom Hooper, sa stal najlepším filmom tohtoročného OSCARA. Aspoň tak sa rozhodla Americká filmová akadémia. Bez sošky nezostal ani Hooper, pretože zabodoval v kategórii najlepší režisér. Aj ocenenie pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe si odniesol hlavný hrdina tohto filmu – Brit Colin Firth.

Film Kráľova reč vstupoval do boja o zlaté sošky s dvanástimi nomináciami, no nakoniec sa dočkal len štyroch ocenení – všetko však v najdôležitejších kategóriách. Colin Firth porazil v súboji také herecké esá, akými sú Javier Bardem, Jeff Bridges či James Franco.
Víťazný film zvíťazil aj v kategóriách – najlepší pôvodný scenár i najlepší režisér. Sošku si odniesol Tom Hooper, režisér Kráľovej reči, nepatril medzi favoritov. Mnohí odborníci predpovedali víťazstvo režisérovi filmu Sociálna sieť – Davidovi Fincherovi.
Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa stala hviezdna Natalie Portman, ktorá si prevzala sošku za film Čierna labuť.

Vo vedľajších úlohách zabodovali herci z filmovej drámy The Fighter Melissa Leo a Christian Bale.
K horúcemu kandidátovi na víťazstvo v kategórii najlepších cudzojazyčných filmov patril film Biutiful mexického režiséra Alejandra Gonzalesa Iňaritua. No Mexičanom šťastie nebolo naklonené. Z Oscara si nakoniec vyslúžil dánsky film In a better world.
V prípade oceňovania v kategórii najlepší animovaný film sa všetko odvíjalo podľa predpokladov.  Víťazom sa stal Toy Story 3 z produkcie Pixar Studios, ktorý zabodoval aj najlepšou skladbou – piesňou We belong together z pera Randyho Newmana. Konkurovala mu aj skladba, ktorú pre film Country Strong naspievala Gwyneth Paltrow.
Štyri víťazstvá dosiahla aj snímka Počiatok v kategóriách – najlepší mix a strih zvuku, najlepšie vizuálne efekty i kamera.

Svoje tri sošky si odniesol aj film Sociálna sieť – za najlepší scenár, strih, najlepšiu hudbu. Dve ceny si uchmatla aj Alica v krajina zázrakov Tima Burtona. Získala Oscara za najlepšie kostýmy a najlepšiu výpravu. V kategórii najlepšie masky zas uspel film Vlkodlak.

NIPOS

Photos: ISIFA

http://oscar.go.com