Autentické príbehy, nadčasové témy

Páni, buďme gentlemani

0
Páni, buďme gentlemani

Rozhovor s Matejom Kuckom, spoluzakladateľom internetového obchodu BeGentleman.sk, by si mal prečítať každý muž, ktorý sa zaujíma o svoj vzhľad, hľadá inšpirácie a netradičnú pánsku kozmetiku či doplnky. Pre mňa to bol skvelý výlet do minulosti prelínajúci sa s najmodernejšou súčasnosťou. A inšpiroval ma natoľko, že som sa rozhodol niečo z jeho sortimentu vyskúšať. Veď človek je od prírody tvor zvedavý, a muž ešte viac.

 

V posledných rokoch sa čoraz viac dostáva do popredia problematika starostlivosti o mužov. Vznikajú špeciálne pánske holičstvá, na trhu sa objavujú rozličné kozmetické prípravky pre mužov. Prečo došlo k takejto „explózii“ záujmu o mužov? V čom vidíte dôvod, že sa aj mužská časť populácie dočkala takého výrazného záujmu?

Prvým dôvodom je stále stúpajúci trend starostlivosti mužov o seba. Podobne ako sa starajú o seba ženy, tak sa to stále viac a viac očakáva aj od chlapov. Časy, keď muži boli cítiť potom, sú už dávno preč. Čistota a upravený vzhľad sú atribúty, ktoré by si mal ctiť každý muž. Vyžadujú to od nás hlavne ženy, ktorým sa, samozrejme, chceme všetci páčiť.

Druhým dôvodom sú sociálne siete. Keď sa na to pozrieme globálne, tak najväčšie sociálne siete, ktoré sa zameriavajú na životný štýl, sú Instagram a Pinterest. Obe fungujú na pridávaní fotiek a videí a sú doslova zahltené slávnymi a najmä štýlovými osobnosťami, ktoré sleduje obrovské množstvo ľudí, väčšinou na dennej báze. Mužov to privádza k tomu, aby ich napodobňovali. Upravený, dobre vyzerajúci muž je zároveň považovaný aj za úspešného muža. Možno to vyznie povrchne, ale aj vedecké štúdie neustále ukazujú, že muž, ktorý vyzerá dobre a stará sa o seba, je úspešnejší nielen na pohovoroch, ale aj v práci a spravidla býva aj rýchlejšie povýšený.

Keď si to všetko spojíme, zistíme, že práve barbershopy a inštitúcie, ktoré pomáhajú pri skrášľovaní mužov, z toho profitujú najviac. Barbershop nebývalo vždy miesto, kam si  muži chodili len po nový účes či komfortné oholenie. Bolo to centrum komunity, kde sa muži stretávali, socializovali sa a vymieňali si nápady. Socialistická minulosť Slovenska, bohužiaľ, zanechala jeden nepriaznivý odkaz – a to, že barbershopy, ako ich poznáme zo zahraničia, tu nikdy neexistovali a dnes sa preto zdá, že ide o obrovský trend. Veľa trendov však v konečnom dôsledku znamená akési znovuobjavovanie klasiky, len prispôsobené modernej dobe. Myslím, že hlavne na Slovensku dnes barbershopy zažívajú najväčšiu slávu a sú stále viac a viac žiadané, takže očakávame, že budú aj naďalej pribúdať. V niektorých barberoshopoch si môžte v cene strihu či úpravy brady vychutnať aj kvalitnú whisky alebo rum a s barberom sa môžete porozprávať o chlapských témach, o ktorých sa s kaderníčkou neporozprávate.  Iné barbershopy ponúkajú možnosť zahrať si X-Box či PlayStation, kým sa dostanete na rad, a čoraz viac barbershopov napríklad organizuje aj pánske piatkové či sobotňajšie večery s pohárikom kvalitného alkoholu pre svojich najvernejších zákazníkov.

Na vašej webovej stránke som si všimol zaujímavú ponuku holiacich strojčekov, ktoré sa svojím dizajnom a funkciou približujú k niekdajším – klasickým – pomôckam na holenie. S takými som sa už dávnejšie nestretol. Akoby sme sa posunuli v čase o 30 rokov dozadu. V súvislosti so strojčekmi by som chcel spýtať na ich funkčnosť, keďže dnes sa na trhu bežne objavujú najmodernejšie strojčeky s piatimi čepeľami, a odrazu prichádza oživenie klasiky pre jednu klasickú žiletku. Je o tieto strojčeky záujem, prípadne – sú schopné konkurovať moderným výdobytkom?

Keď sa na to pozrieme historicky, klasické holiace strojčeky zažili najväčší rozmach počas prvej svetovej vojny. Keďže holenie britvou patrilo v tom čase k populárnejším formám, ale bolo pre vojakov na bojisku značne obtiažnejšie, firma Gillette šikovne zareagovala tak, že začala vyrábať súpravy určené pre ich potreby. Menšie obsahovali trojdielny holiaci strojček, malé zrkadlo a, samozrejme, obal na žiletky. Väčšie súpravy boli určené najmä pre vojakov s vyššou hodnosťou, ktorí trávili vačšinu času na základni. Sady obsahovali okrem strojčeka a žiletiek aj väčšie zrkadlo, mydlo a štetku na holenie.

Z toho môžme usúdiť, že klasické holiace strojčeky sa nezačali používať preto, lebo boli lepšie ako britvy, ale preto, že v situáciach, ktoré vo svete nastali, boli jednoducho vhodnejšie. Po druhej svetovej vojne mali tieto, dnes už zastarané holiace pomôcky, jednoznačne najsilnejšie postavenie na trhu.

Dnes, našťastie, nežijeme vo vojnovom období, ale situácia je podobná a moderné holenie je odrazom doby, v ktorej žijeme. Trh sa vyvíja podľa toho, aký je dopyt a dnes sú to práve viac-čepeľové, prípadne elektrické strojčeky, ktoré dokážu oholiť bradu naozaj rýchlo.

Takže, ak sa pýtate na to, ako rýchlo dokáže klasický strojček holiť v porovnaní s modernými, tak tie druhé majú jasne navrch. Holenie modernými prostriedkami môže trvať okolo 5 minút oproti klasickému spôsobu, ktorý môže trvať aj viac ako 15 minút.

Karta sa však otočí, keď sa zameriame na kvalitu samotného oholenia a najmä podráždenie pokožky, ktoré moderné strojčeky spôsobujú. Klasický strojček nielenže oholí hladšie, ale je aj omnoho šetrnejší k pokožke. Tým, že po pokožke prechádza len jedna čepeľ namiesto piatich, pokožku omnoho menej dráždi. Navyše, moderné strojčeky majú napevno určený uhol čepelí, na rozdiel od klasického holenia, pri ktorom si sklon viete regulovať sami, čo je vhodné najmä pre ľudí s citlivou pokožkou. Pokožka je po oholení hladšia a oholenie vydrží zvyčajne o jeden deň dlhšie ako pri modernom spôsobe.

Určite by som spomenul ešte aj cenu, ktorá je pri klasickom strojčeku na žiletky v konečnom dôsledku nižšia ako pri moderných nadstavcoch s tromi až piatimi čepeľami. Tie totiž treba oveľa častejšie meniť a ich cena sa v posledných rokoch priam zdvojnásobila. Pri klasickom strojčeku však ďalej meníte len samotné žiletky, ktoré sú výrazne lacnejšie a majú aj dlhšiu životnosť. Samozrejme, to už nemusí platiť v prípade, keď sa z klasického mokrého holenia stane vaše hobby a rozhodnete sa aj pre kvalitnú štetku na holenie, stojančeky a podobne J

Myslím si, že väčšina mužov by si pre kvalitné oholenie vedela nájsť 10 minút navyše. Keďže vám hladká pokožka vydrží dlhšie, je to aj z tohto hľadiska výhodné. Ľudia si však väčšinou myslia, že holenie jednou čepeľou je agresívnejšie a podráždi im pokožku. Opak je však pravdou a ku klasike sa väčšinou vracajú ako prví muži, ktorí majú citlivú pokožku a hľadali možnosti, ako k nej byť citlivejší.

Ešte mi napadla jedna otázka, ktorá sa týka súčasného “bradatého“ trendu. Je naozaj oholený muž menej „in“ ako ten zarastený? Ako vnímate tento trend vy?

Áno, je pravda, že momentálne je veľký trend „bradáčov” –  ale upravených, takých, ktorí sa o bradu starajú a fúzy im nelietajú „kade-tade“. Kedysi bolo nepísané pravidlo, že chlap by mal byť hladko oholený, ale dnes je to úplne inak a brada, ak je starostlivo upravená, už nie je prekážkou ani v práci či v spoločnosti. Je to podobné ako s tetovaniami, ktoré sú tak isto ako brady veľmi populárne a vnímané ako prejav individuality, učitej formy identity osobnosti a potreby odlíšenia sa od ostatných. Brada má zároveň aj niekoľko praktických výhod. U muža funguje podobne ako u ženy mejkap a zakrýva nedokonalosti na pánskej pleti. Zdravá brada tiež pleť hydratuje a chráni pred slnkom, čím zároveň spomaľuje tvorbu vrások. Bonus je, že nás, mužov, robí aj mužnejšími, pôsobí ako znak plodnosti či dominancie. Nie každý je však na to stavaný, preto je dôležité –  rovnako ako pri účese – odhadnúť štýl, ktorý sa každému človeku najviac hodí.

V čom robia muži pri holení najčastejšie chybu? Myslíte si, že by to mali nechať na odborníka a jeho starostlivosť?

Najväčšia chyba je celkový nezáujem o holenie. Z holenia sa stala otravná potreba, niečo ako nevyhnutné zlo. Dnes je to o tom, ako sa čo najrýchlejšie oholiť. Vytratil sa zážitok, ktorý by som prirovnal k starým autám, takzvaným veteránom. Cieľ pri autách je dopraviť sa z bodu A do bodu B. Pri holení je cieľ jednoduchý, skrátiť ochlpenie tváre, čo možno na najkratšiu dĺžku. Určite mi dáte za pravdu, ak poviem, že dopraviť sa z bodu A do bodu B na krásnom starom aute ako je povedzme Chevrolet Corvette C1 z roku 1962, je úplne iný zážitok, ako keď sa na rovnakú cestu vydáte na obyčajnej Fabii. Možno prídete pomalšie, možno zaznamenáte vyššiu spotrebu, možno sa vám niečo po ceste pokazí. Ale do cieľa prídete so skvelým pocitom a s kvalitným zážitkom.

S holením je to podobné. Klasickým strojčekom sa možno budete holiť dlhšie, možno sa budete musieť naučiť ho ovládať, možno budú prvé pokusy neúspešné, no určite zažijete niečo príjemné, nostalgické a na konci budete mať dobrý pocit z dôkladne odvedenej práce a z času, ktorý ste venovali sami sebe.

Takisto ako na veteráne nechodíte každý deň do práce, ani klasický strojček nemusíte používať každý deň. Nikde nie je napísané, že ak raz prejdete na klasiku, nikdy sa nemôžete vrátiť späť. Je ale veľmi príjemné cez víkend naštartovať ten starý motor a len tak si vychutnať jemné natriasanie celého auta, ktoré spôsobuje obrovský motor umiestnený vpredu. Niekedy sa oplatí spomaliť, spraviť si chvíľu pre seba a na konci sa ísť pochváliť s dokonale oholenou tvárou partnerke, ktorá sa zblázni do vašej neodolateľnej kolínskej.

Každý chlap by sa mal naučiť spoznať sám seba. Najdôležitejšie je to, čo od toho očakáva a čo je ochotný urobiť pre to, aby zlepšil svoj vzhľad a kvalitu starostlivosti. Je treba sledovať, ako reaguje vaša pokožka na rôzne produkty a skúšať nové, až do kým nenájdete to ideálne, čo vám vyhovuje najviac. Samozrejme, že odborník, v tomto prípade kvalifikovaný barber, vie celý proces uľahčiť a na základe skúsenosti poradiť, čo je pre každého najlepšie.

 

Peter Fritz

Fotografie: BeGentleman.sk, muehle-shaving.com

 

www.begentleman.sk