Autentické príbehy, nadčasové témy

Parker – radosť z písania

0

Parker – radosť z písania

Myslím, že väčšina z nás rada obdarúva. Je to príjemný pocit, keď niekomu urobíme radosť a potešíme jeho srdce. Už aj tým, že sme si spomenuli. Čo však podarovať zaneprázdnenému biznismenovi, ktorý trávi mnoho času na cestách a dôležitých rokovaniach? Snáď krásne luxusné pero by mohlo vyčarovať úsmev na tvári. Je to neodmysliteľná praktická pomôcka každého obchodníka, ale zároveň aj vkusný a estetický doplnok kancelárie alebo pracovne. Skutočne výnimočné perá vyrába americká spoločnosť Parker Pens. Gulôčkové, plniace, špeciálne… Ponuka je pestrá a produkty v nej naozaj pohľadné a kvalitné.


Pero pre neho, pero pre ňu

Pre muža – obchodníka sa skvele hodí model Parker Ingenuity Black Metal & Rubber. Mosadzné telo pera zdobí čierny lak a niekoľko kovových prstencov s jemnými rytinami. Nechýbajú ani viaceré dekoratívne detaily a hrot pokovovaný zlatom. Pokiaľ by sme hľadali
darček pre dámu, veľkej obľube sa teší model Parker 5TH Sonet Pink Gold. Telo tohto pera je z ušľachtilej ocele, zvláštnosťami sú metalický efekt, vertikálne brúsenie a pokovovanie ružovým zlatom. Cena oboch luxusných produktov sa pohybuje okolo 140 eúr za kus.

Parker zhotovuje perá, ktoré majú šancu osloviť rôzne generácie a spoločenské kategórie. Spolieha pritom na originalitu, silu tradície a prvotriednosť materiálov. Spoločnosť vynikajúco zabodovala aj s technológiou Parker 5THTM. Vďaka nej flexibilný hrot pera skvele spolupracuje s kovovým ochranným krytom, čím zabezpečuje plynulé, uhladené písanie. Zjednodušil a zefektívnil sa aj proces plnenia atramentom. Písacie potreby od amerického výrobcu vznikajú okrem štandardných aj v limitovaných edíciách, venovaným rôznym miestam, či udalostiam. Vyhľadávané sú aj krasopiscami (kaligrafmi).


Menej škvŕn, viac radosti

Aby sme načreli aj trochu do histórie, spoločnosť Parker Pens oficiálne rozbehla svoju činnosť v roku 1888. Zaujímavé, že štvrťstoročie predtým predával jej zakladateľ George Safford Parker perá svojim študentom. V tom čase ale neboli natoľko kvalitné a kazili sa. Našťastie, ich opätovné opravy odkryli všetky kľúčové nedostatky a slabiny. Prioritou bolo predĺžiť perám životnosť a zároveň zabezpečiť, aby nezanechávali na papieri atramentové škvrny. V roku 1894 americké noviny priniesli zaujímavý článok. Pán Parker si nechal patentovať dômyselný systém Lucky Curve, ktorý sa postaral o malý prevrat vo svete písacích potrieb. Ako tento mechanizmus fungoval? Atrament v plniacich perách sa vracal do zásobníka, vďaka čomu sa nežiadúce škvrny od atramentu na bežných papieroch, dôležitých zmluvách i dokumentoch stávali čoraz zriedkavejšími.


Európa miluje Parker

V roku 1921 bolo s patričnou pompou predstavené plniace pero Duofold. Známe ako „Big Red” patrilo k najprestížnejším, ale aj najdrahším písacím potrebám svojej doby. Spoločnosť Parker postupne expandovala až na opačnú stranu Atlantiku. V roku 1924 otvorila distribučný podnik v Londýne a následne „rozposlala” svoje perá po celom európskom kontinente. Viaceré slávne osobnosti mali tú česť „písať s Parkerom”. Nadšeným fanúšikom týchto úchvatných pier sa stal hudobný skladateľ Giacomo Puccini, ale aj tvorca detektívnych poviedok Arthur Conan Doyle. Práve nimi boli napísané slávne umelecké diela Bohéma a Sherlock Holmes. Dokonca i zmluvu o definitívnej kapitulácii Nemecka počas 2. svetovej vojny spečatili „Parkerom”. Patril generálovi Dwightovi Eisenhowerovi. Aby toho nebolo málo, perá od slávneho amerického výrobcu začali od roku 1962 používať aj členovia britskej kráľovskej rodiny. A to veru nie je zanedbateľný úspech.

Marcel Letko                                                                                  Photos: Press, ISIFA

www.parkerpen.com