Autentické príbehy, nadčasové témy

Paul Bocuse – legenda francúzskej kuchyne

0

Pri vyslovení názvu „Nouvelle Cuisine” si mnohí gurmáni predstavia decentnú porciu ľahkého a chutného pokrmu, servírovanú tak, aby lahodila ľudským zmyslom. Taktiež nie je vylúčené, že si v tej chvíli spomenú na meno šéfkuchára, ktorý moderný a inšpiratívny štýl prípravy jedál priviedol k dokonalosti. Bola by škoda, keby sme v našom „miliónovom meste” nevenovali niekoľko riadkov legende francúzskej gastronómie Paulovi Bocusovi.

„Veľká reštaurácia je ako divadelné predstavenie,” tvrdí dnes už 82 ročný šéfkuchár, ktorý sa touto zaujímavou vetou nechal nespočetnekrát inšpirovať pri práci. Vo svojom kulinárskom „kráľovstve” robil ľudí šťastnejšími, zabával ich dômyselnými labužníckymi kreáciami, pričom s radosťou pozoroval ich reakcie. Hosťom servíroval rozmanité lahôdky, od sladkých, až po tie slané. S pôžitkom objavoval nové chute a z rozmanitých surovín kúzlil jeden kulinársky zázrak za druhým. Ani po rokoch nestratil inšpiráciu, čoho dôkazom je spokojnosť hostí a slová chvály gastronomického sveta.

Paul Bocuse nie je len „obyčajným” šéfkuchárom, ale aj prvotriednym umelcom. Jeho skvosty servírované na tanieri môžno nazvať umeleckými dielami, inšpiratívnymi, atraktívnymi, príťažlivými… Je zaujímavé, že Francúz je doposiaľ jediným odborníkom z oblasti gastronómie, ktorý má umiestnenú figurínu s vlastnou podobizňou v parížskom voskovom múzeu Grevin. Aj táto skutočnosť svedčí o jeho výnimočnosti. 

Reštaurácia Paula Bocusea sa prekvapujúco nenachádza v metropole Francúzska, Paríži, ale štyri kilometre severne od Lyonu v meste Collonges-au-Mont-d’Or, šéfkuchárovom rodisku. Už dlhé roky je vyhľadávaným cieľom náročných gurmánov túžiacich ohromiť svoje zmysly lahodným jedlom a nápojom. Pritom ešte v roku 1961 bola reštaurácia len tuctovou dedinskou kaviarňou. Bocuse ju spoločne s ďalšími ľuďmi premenil na uznávaný podnik, ktorý dokonca už v roku 1965 ocenili častokrát nekompromisní zástupcovia prestížneho gastronomického bedekra Michelin troma hviezdičkami, vôbec najvyšším ratingom, aký bolo možné v Európe dosiahnuť. Pozitívny vzťah ku kuchárskemu remeslu má rodina Bocuse v krvi, veď rešpekt a uznanie si vyslúžili už Paulovi predkovia v 17. storočí.

Nepochybne jedným z najvýznamnejších úspechov skvelého šéfkuchára je vlastný recept dnes už slávnej „sup aux truffles”, polievky zo vzácnych čiernych húb – lanýžov, ktorá sa stala súčasťou obedného menu servírovaného francúzskemu prezidentovi v Elyzejskom paláci. Slávnostný pokrm hlave štátu chutil a odvtedy je pravidelnou súčasťou jedálneho lístka v Bocuseho reštaurácii v Lyone, kde ho labužníci poznajú pod názvom Soupe V.G.E., pričom V.G.E.. symbolizuje iniciály vtedajšieho francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda d Estaing.

Slovami chvály na Bocuseho adresu nešetria ani viaceré ďalšie významné osobnosti ako Francois Mitterand, či Malcolm S. Forbes, bývalý vydavateľ rovnomenného prestížneho magazínu.

„Kedykoľvek prídete do Lyonu, nevynechajte obed, či večeru v jeho reštaurácii. Je  francúzskym, no súčasne aj svetovým kuchárom a koluje o ňom mnoho príbehov. Pre Lyon je tým, čo Louvre pre Paríž, paláce pre Versailles či tapisérie pre Bayeux. Ak ešte nemáte vo svojom plánovacom kalendáriku zaradenú zastávku v Lyone u Paula Bocusea, určite si ju doň zaraďte.” radí Forbes.
Okrem vybudovania prosperujúcej reštaurácie sa Paulovi Bocusemu podarilo dosiahnuť niekoľko ďalších významných úspechov. Vo svojej dobe bol vôbec prvým kuchárom, ktorý si vytvoril vlastnú značku, skvele ju spropagoval a predal do celého sveta. Japonsko a USA ohromil jedinečnou kolekciou lahodných delikaties, ktorá pozostávala okrem iného z vín, alkoholických šumivých nápojov, čajov, džemov a pečeňových paštét. Taktiež je tvorcom viacerých kníh a televízneho programu o varení.

Marcel Letko            Photos: Paul Bocuse Press

www.bocuse.fr