Autentické príbehy, nadčasové témy

Perla arabskej architektúry

0

Na začiatku sa zrodila túžba arabského šejka vytvoriť hotel ako z rozprávok Tisíc a jednej noci. Mal byť perlou, ktorá bude vyrastať z morského dna a zároveň sa týčiť do nebies. Túžba prerástla do reality a ani nie o rok tajomný džin z Aladinovej fľaše splnil všetky želania „veľkého“.  

Sen šejka zhmotnený neďaleko Dubaja, hotel Burj Al Arab, ozdoba Jumeirah Beach Resort. Veža vysoká 321 metrov sa týči do výšky nad slávnym hotelom Jumeirah Beach Hotel a Wild Wadi Water park.

Burj Al Arab je dnes najvyšší hotel na svete, vyšší ako Eiffelova veža a iba o 60 metrov nižší ako Empire State Building. Najluxusnejšia hotelová  reštaurácia, sa nachádza zdanlivo už v oblakoch, na 28. poschodí tejto arabskej plachetnice. Jej fasádu charakterizuje dvojitý teflonový plášť, ktorý je „utkaný“ zo sklených vlákien. Práve toto riešenie vytvára úžasný vizuálny efekt. Počas dňa je budova oslnivo biela, doslova ako „lodná plachta“, ale v noci sa mení na farebnú dúhu, ktorej k výsledku dopomáha špeciálne osvetlenie. Pri vstupe do hlavnej vstupnej haly návštevníkov okamžite očarí exkluzívny interiér. Odrazu sa ocitnete uprostred divadelného predstavenia, ktoré charakterizuje luxus a neuveriteľná kombinácia výrazných farieb.  

Pokiaľ si budete priať, ochotný personál vám s hrdosťou umožní objavovanie tajomstiev tohto unikátneho architektonického diela. Všetky apartmány (s rozlohou od 170 do 780 m2 ) charakterizujú priestranné okná s nádherným výhľadom na nespútané more. Každá z izieb je vybavená najmodernejšími technológiami, samozrejmosťou je laptop a pripojenie na internet.
Dva najluxusnejšie apartmány sa nachádzajú na 25. poschodí. Ich súčasťou je aj súkromný výťah, či kino, otočná posteľ, alebo šatník – väčší ako priemerná hotelová spálňa.

Lunch time!
Najlepšia arabská kuchyňa v divadelnom prostredí. Aj tak by sme mohli nazvať reštaurácie v Burj Al Arab. Pochutnáte si tu na špecialitách priamo pod hviezdami, alebo vysoko nad zátokou.

AL Muntaha – „Skyview restaurant“
V arabčine konečný alebo najväčší. Reštaurácia „zavesená“ 200 metrov nad  zátokou ponúka nádherný výhľad na Dubaj a celé pobrežie, ktoré sa trblieta v diaľke. Reštaurácia je  prístupná panoramatickým výťahom s rýchlosťou 6 metrov za sekundu. Až 140 návštevníkov si v Skyview môže vychutnať úžasnú mediteránsku kuchyňu. Súčasťou priestoru je aj štýlový coctail bar.

AL Mahara – „Seafood restaurant“
Raj pre milovníkov morských špecialít. Návštevu reštaurácie začínate trojminútovou „podmorskou“ plavbou z hotelovej Lobby. Vyberiete si z bohatej ponuky morských špecialít a pri tom všetkom môžete pozorovať podmorský svet. K dispozícii sú aj tri privátne salóniky.

Al Iwan – „Seaview restaurant“
V srdci najväčšieho hotelového átria na svete, obklopenú zlatými stĺpmi, objavíte reštauráciu Al Iwan – oázu pre milovníkov umenia. Pôsobivý interiér s dekoráciami a typickými prvkami d’art osvieži všetky zmysly.

Bab Al Yam – „The sea door“
Arabská kaviareň, ktorej interiér je prepojený s komplexom bazénov.

Majlis Al Bahar – „Beachfront restaurant“
Reštaurácia Mailis Al Bahar ponúka špeciality mediteránskej kuchyne a kuchyne Stredného východu. Reštaurácia je prepojená s barom, z ktorého môžete sledovať najúžasnejší západ slnka na svete.  

Bussines time!
Sahn Eddar, rokovacia miestnosť. Teplé farby, mozaiky, mramorová podlaha a lesk dotvárajú perfektnú kulisu. V salóniku si môžete vychutnať arómu pravej arabskej kávy a pozorovať pritom 32 metrov vysoký vodný stĺp smerujúci k vrcholu átria, ktorý ale na tento vrchol nikdy nedosiahne.

Party time!
Skvostom hotela je plesová miestnosť s úžasnými stĺpmi, centrálnou zlatou kupolou, kryštálovými lustrami a sofistikovaným zariadením. Nesmieme zabudnúť ani na malú promenádnu halu Juna – „Eye of sun“.
„Tvorcovia“ hotela pamätali aj na milovníkov vône tabaku a pripravili pre nich galériu Havajských cigár.

Relax time!
Na 18. poschodí je situovaný „Assawan spa and healht club„. Jeho súčasťou sú  arabské kúpele, fitnes centrum, bazén, jacuzzi, sauna a beaty terapy…  Klub je nazvaný podľa kameňa, ktorý má ozdravujúce a očisťujúce účinky. Prostredie extravagantných dekorácií starobylej civilizácie Stredného východu zvýrazňuje nádherný výhľad na okolie.

Netradičné umiestnenie, skvelá arabská pohostinnosť v kombinácii s najmodernejšími technológiami nového milénia, dodávajú hotelu Burj Al Arab neopakovateľnú atmosféru. Každý, kto navštívil „plachetnicu“ neďaleko Dubaja, túži ešte raz objavovať jej majestátnosť.


Ponuka Burj Al Arab   

142   Deluxe Suites (One Bedroom)
18     Panoramic Suites (One Bedroom)
4       Club Suites (One Bedroom)
28    2 Bedroom Suites
6       3 Bedroom Suites
2       Presidential Suites
2       Royal Suites

Burj Al Arab je dnes najvyšší hotel na svete, vyšší ako Eiffelova veža a iba o 60 metrov nižší ako Empire State Building.

V najluxusnejších apartmánov je samozrejmosťou  súkromný výťah,  kino, otočná posteľ, alebo šatník – väčší ako priemerná hotelová spálňa.

NIPOS                                                           Photos : Jumeirah picture database

www.jumeirah.com