Autentické príbehy, nadčasové témy

Pestrofarebný svet Husseina Chalayana

0

Uznávaný umelec s neobyčajným talentom od Boha. Takto jednoducho a výstižne sa dá charakterizovať tvorivá osobnosť Husseina Chalayana, renomovaného módneho dizajnéra cyperského pôvodu. Špecialista na prvotriedne materiály a látky nadovšetko miluje zmenu a aj preto jeho kolekcie vynikajú neopozeranosťou a kreatívnou sviežosťou. Techniky, ktoré Hussein pri práci využíva sú často avantgardné, predovšetkým však trendové.


Osudová prezentácia

Fanúšikovia dokonale oboznámení s Chalayanovou minulosťou vedia, že v mladosti sa chcel stať architektom, prípadne pilotom. Napokon sa ale jeho cesta ubrala iným smerom, i keď rovnako vzrušujúcim a zaujímavým. Hoci sa Hussein narodil v cyperskej Nikózii, už ako 12-ročný získal možnosť spoznávať jednu z najfascinujúcejších svetových metropol, Londýn. V hlavnom meste Veľkej Británie neskôr aj študoval, keď sa rozhodol navštevovať Central St. Martin s College of Art and Design. Vzdelávanie na univerzite v roku 1993 úspešne zavŕšil a podarilo sa mu to naozaj obdivuhodným spôsobom. Prezentáciou vlastnej kolekcie pomenovanej the Tangent Flows dokázal zaujať obecenstvo a po mohutnom potlesku sa už videl ako vo veľkom rozbieha návrhársku kariéru. Každopádne znamenité výtvory z hodvábu, ktoré tvorili jadro Chalayanovej záverečnej univerzitnej práce, boli neskôr odkúpené a prezentované v istom luxusnom londýnskom obchode.


Nábytok, ktorý možno nosiť

Inšpiráciu pre svoju prácu nachádzal Hussein v rozličných sférach umenia. Nezanevrel na obľúbenú architektúru, sledoval aj čo sa deje vo svete výtvarníctva. Z talentovaného mladíka sa postupne vypracoval mystifikátor, ktorý zobrazoval rozmanité emócie práve prostredníctvom svojich neobyčajných návrhov. Pri dizajnovaní častokrát vsádzal na slobodu, voľnosť i hravosť. Nikdy sa nesnažil ponúkať verejnosti povrchnosť, ale vzácne umenie, pri ktorého tvorbe ho inšpiroval samotný život. Niektoré skúsenosti boli pozitívne, iné ako napríklad prežitý vynútený odchod z rodnej krajiny zaváňali negativizmom. Ten sa však na jednotlivé diela nepreniesol. Tematika „ľudia opúšťajúci svoje domovy počas vojny” bola však motívom Chalayanovej kolekcie Afterwords jeseň/zima 2001. Modelom z uvedenej kolekcie nechýbala originalita ani istá bizarnosť, veď napokon posúdte samy. V čase slávnostnej prehliadky sa na predvádzacom móle nachádzal okrúhly stôl, kreslá a poličky. Jednalo sa však o veľmi špecifický „nábytok”, ktorý dokázal meniť tvar i podobu. Postupne bolo všetkým prítomným v sále jasné, že modelky môžu jednotlivé kusy „nábytku” rozložiť, čím vzniknú skutočne netradičné, v bežnom živote ťažko nositeľné odevy. Geniálna myšlienka od geniálneho návrhára! Za kolekciu Afterwords bol Hussein neskôr ovenčený titulom britského dizajnéra roka.


S titulom od kráľovnej

Hoci veľakrát sa zdajú byť Chalayanove kreácie jednoduché a v otázke vzhľadu minimalistické, nikdy im nechýba zaujímavá základná myšlienka. O prvoplánovosti nemôže byť v súvislosti s britsko-cyperským návrhárom ani reči, naopak dominantnými silami sú pre neho inovácia a technická brilantnosť. Z farieb Hussein častokrát vsádza na odtiene čiernej, oranžovej a olivovo zelenej, nezriedka sa však v jeho kolekciách objavuje aj biela, prípadne krvavočervená.

Jedinečné odevy špičkového návrhára majú dobrú predajnosť hlavne vo Veľkej Británii, Francúzsku, USA, Hongkongu, Japonsku a Taliansku. Chalayan už stihol navrhovať nielen pre vlastnú spoločnosť, ale aj pre newyorskú značku TSE vsádzajúcu na abstrakciu a experimentátorstvo. Ocenení za zásluhy v módnom priemysle pozbieral sympatický rodák z Nikózie v uplynulom období niekoľko, napríklad v roku 2006 sa objavil na listine jej Veličenstva kráľovnej, ktorá mu bola pripravená udeliť titul člena Rádu britského impéria.

Marcel Letko                                                           Photos: ISIFA

www.husseinchalayan.com