Autentické príbehy, nadčasové témy

Physalia – „loď“, ktorá miluje prírodu

0

Hrozba celosvetového nedostatku pitnej vody je omnoho bližšie ako sa môže zdať. Už teraz nemá prístup k pitnej vode viac ako miliarda ľudí. Z toho tritisíc osôb denne zomiera na otravu spojenú s pitím znečistenej vody. Dokážeme ešte túto akopalypsu zastaviť, či je nezvratný osud našej planéty nadobro spečatený?

Topenie ľadovcov spôsobené globálnym otepľovaním, výrub lesov, znižovanie zásob prírodných zdrojov, znečisťovanie vody a pôdy a mnohé iné problémy, ktoré nedávajú spávať súčasným enviromentalistom, čím ďalej tým viac približujú našu planétu k postupnému zániku. Žijeme v ére technického pokroku, kedy sa ľudia zaoberajú len tým, ako zvýšiť svoju životnú úroveň, bez ohľadu na to, ako môžu svojim nepremysleným konaním škodiť prírode.

Avšak, zdá sa, že veci sa pomaly menia a vedci čoraz viac premýšľajú nad tým, akým spôsobom zachrániť našu planétu. S prevratným nápadom, ktorý by mohol pomôcť v otázkach znečistenia vody a zachrániť tak milióny životov, prišli architekti z francúzskeho štúdia Vincent Callebaut Architectures. Navrhli plávajúci objekt nápadne pripomínajúci obrovskú veľrybu zo skla, akúsi pohyblivú čističku vody, ktorá by vo veľkých svetových metropolách navyše mala plniť aj úlohu relaxačného centra. Samozrejme, ak sa podarí tento návrh prenesieť z architektonických štúdií aj do reálneho života.

Štúdio Vincent Callebaut Architectures sa už v minulosti vyznamenalo veľmi vydarenými ekoprojektami. V jednom z minulých čísiel sme napríklad písali o projekte Dragonfly. Aj svojim najnovším pokrokovým konceptom, ktorý spája v jedno prírodu s modernou technológiou, tvorcovia dokazujú, že majú k otázkam záchrany našej planéty stále čo povedať.

Navrhli totiž ekologickú plávajúcu záhradu Physalia, ktorá pri svojich plavbách dokáže čistiť toky najväčších európskych riek. Zároveň ide o akési plávajúce laboratórium, ktoré je schopné vyprodukovať dostatok energie na svoju prevádzku, nehovoriac o tom, že dokáže vyprodukovať aj energiu navyše. K tomu jej slúžia fotovoltaické solárne články na streche lodi a zároveň najrôznejšie najmodernejšie biotechnológie. Aby to nebolo málo, elektrickú energiu generujú aj hydroturbíny, ktoré využívajú prúdy tečúcich riek. Povrch lode je pokrytý oxidom titaničitým, látkou, ktorá je v súčasnosti veľmi obľúbenou v oblasti nanotechnológií, a ktorá v reakcii so slnečným žiarením čistí vodu od chemického a industriálneho znečistenia.  

Koncept bol inšpirovaný medúzou Physalia Physalis. Tá je v skutočnosti kolóniou štyroch rozdielnych, no v symbióze nažívajúcich organizmov. V podobnom duchu bol vystavaný aj vnútorný interiér Physalie, vo vnútri lode vyrastú štyri tematicky odlišné záhrady venované jednotlivým elementom – vode, vzduchu, zemi a ohňu – kde si budú môcť ľudia iba tak posedieť a načerpať pozitívnu energiu. Záhrada elementu voda privíta návštevníkov hneď pri vstupe. Vrchnú časť priestoru je možné úplne otvoriť, akoby prepojiť loď s okolitou krajinou a nechať sa unášať prúdom rieky. Centrom konceptu je záhrada elementu zem, ktorá je zasvätená medzinárodnému vedeckému bádaniu zameranému na výskum ekosystému pod vodou. Záhrada elementu oheň je zasadená do podpalubia a jej dominantou je obrovské ohnisko obkolesené pohodlnými kreslami, kde si návštevníci môžu vychutnať zlatisté odlesky poskakujúcich plamienkov ohňa. Nakoniec, záhrada elementu vzduch, je ekologickým amfiteátrom s množstvom svetla. Rotujúce okrúhle pódium, ktoré tvorí vodný bar, je kľúčovou atrakciou tejto časti.

Centrom všetkého je i tu človek, no tento projekt ho zároveň nabáda k tomu, aby sa zamyslel nad tým, ako vytvoriť harmóniu medzi svojimi činmi a ich vplyvom voči prírode.

Michaela Fuleková                                             Photos: Vincent Callebaut Press

www.vincent.callebaut.org