Autentické príbehy, nadčasové témy

Plnokrvný arab a shagya arab v Trenčíne

0

Koňa v dnešnej dobe vnímame ako mimoriadne inteligentné živé stvorenie, ktoré evokuje slobodu, dobrotu, krásu, rýchlosť a bohatstvo. Môžeme povedať, že to sú atribúty života, po ktorých už dlhé roky túži ľudstvo. Viac ako 150 týchto nádherných zvierat zavítalo posledný augustový víkend do trenčianskeho areálu EXPO CENTER.

V znamení medzinárodného stretnutia koní plemien plnokrvný arab a shagya arab sa niesol tohtoročný – v poradí už 6. ročník Medzinárodnej výstavy Kôň 2009, nad ktorou prevzal záštitu minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík. Okrem spomenutých plemien mali návštevníci možnosť vidieť plemená – slovenský teplokrvník, český teplokrvník, moravský teplokrvník, nonius, furioso, kôň kinský, lipican, hafling, gidran, belgik, belgonorik, norik muránsky, sliezsky norik, hucul, poľský chladnokrvník, pony, welsh mountain pony, achaltekinský kôň, appaloosa, irish cob.

Počas troch augustových dní boli pre návštevníkov pripravené parkúrové, furmanské či westernové preteky, ukážky využitia chladnokrvných koní či športovej výkonnosti koní génových rezerv, preteky Ride & Drive Show či Mini – maxi,  prehliadka šampiónov výstavy. Po prvýkrát sa v Trenčíne uskutočnilo vystúpenie sokoliarov. Celý program prebiehal v areáli trenčianskeho výstaviska na kolbisku, ktoré je špeciálne pripravené na túto výstavu. Po minuloročnom úspechu sa opäť uskutočnila aj tento rok večerná konská show.

Lákadlom celej výstavy bol aj bohatý sprievodný program, ktorý EXPO CENTER, a. s. pripravil v spolupráci s odbornými garantmi výstavy – Zväz chovateľov koní na Slovensku, Národný žrebčín Topoľčianky,  Slovenská nadácia na záchranu koní, PD Trenčín – Soblahov, Žrebčín Motešice.  Návštevníci si tiež mohli vypočuť prednášky na tému – „Súčasná situácia v chove koní na Slovensku“ a „Choroby koní – prevencia“.

Okrem živých koní si však návštevníci mohli pozrieť aj aktuálnu ponuku „koní pod kapotou“ na sprievodnej výstave AUTO – MOTO SHOW, ktorá ponúkla prehliadku popredných značiek – akými sú Honda, Hyundai, Kia Motors, Mazda, Mitsubishi Motors, Nissan, Renault, Škoda Auto a Toyota.

Keďže sa výstava konala v posledný prázdninový víkend, organizátor myslel aj na deti.  Po prvýkrát sa v tomto termíne uskutočnil v poradí už 3. ročník výstavy detskej módy a potrieb pre deti s názvom DETSKÝ SVET. Výstava ponúkala pre deti mnohé zaujímavé atrakcie ako nainštalované koľajište s možnosťou zabaviť sa či tvorivosť bez hraníc so stavebnicou LaQ, ktorá mala premiéru na Slovensku.

Jana Milošovičová (Zdroj: Expo Center, a. s. Trenčín)                       Photos: ISIFA

www.trencin.sk
www.expocenter.sk