Autentické príbehy, nadčasové témy

Po roku pod dvoma vežičkami

0

Dostihový svet zažil opätovný návrat pod tiene dvoch vežičiek v americkom Louisville. A to, že priemyselné centrum amerického štátu Kentucky žije dostihmi a ľudia v tomto meste ich majú v mimoriadnej obľube svedčí aj to, že na pieskovej dráhe sa znova zišla elita svetového turfu, aby si to rozdala spolu v pätnástich dostihoch svetového šampionátu Breeders‘ Cup World Championships.


Dostihové centrum sveta

Kentucky s obľubou Američania nazývajú konský štát, pretože práve tu sa sústreďuje najväčšia koncentrácia chovu dostihových plnokrvníkov Spojených štátov. Bluegrass – oblasť, ktorá ponúka veľmi výhodné podmienky pre chovateľov najmä vďaka „zázračnej modrej tráve“, ktorá má blahodarné účinky na výživu štvornohých atlétov, patrí k presláveným nielen pre významné farmy, akými sú Calumet Farm či Winstar Farm, ale i veľmi pozitívny vzťah k turfu. Veď v Kentucky sa nachádza najlegendárnejší hipodróm na svete Churchill Downs. Pokiaľ ste ho mali možnosť navštíviť, určite ste mali nutkanie pokľaknúť pred jeho majestátnosťou. Známe „twinspires“ – dve vežičky s belostnými tribúnami pôsobia veľkolepo. Aj preto konanie Breeders‘ Cupu v tejto dostihovej katedrále patrí k mimoriadnym zážitkom. Ani tento rok si ho nenechali ujsť známe mená turfu či showbiznisu.

Tohtoročné dostihové majstrovstvá sveta mali jednu zvláštnosť – pochovali nádeje favoritov a na výslnie vyniesli prekvapenia.


Nádherný piatok

Minulý rok fanúšikovia dostihov museli bojovať s chladným počasím, ktoré poznamenalo piatkové zápolenia v Churchill Downs. V tomto roku sa na nádherný hipodróm v Louisville usmievalo slnko, čo prispelo k dobrej nálade divákov i džokejov. Tak sme sa nedočkali repete piatkového pästného súboja z minulého roka, ktorý sa udial tesne po dojazde prvých ostrých dostihov Breeders‘ Cup Marathon na najdlhšej dištancii1 3 míle. Program sa tentoraz začínal šprintom Sentient Jet Breeders‘ Cup Juvenile Sprint, pretože Marathon otváral až sobotňajší program. Piatok nebol príliš naklonený európskym zástupcom, ktorí neuspeli v žiadnej zo šiestich položiek. K výraznejšiemu úspechu nepomohli ani také slávne mená ako Stacelita či Anounce, ktorého po zranení pred štartom Breeders‘ Cup Filly & Mare Turf už do štartovacích brán nedoviedli. Zastúpenie džokejov zo starého kontinentu patrilo k zaujímavým, veď také mená ako Frankie Dettori, Maxime Guyon, Ryan Moore, Wiliam Buick alebo víťaz Melbourne Cupu Christophe Lemaire či Kieren Fallon, Olivier Peslier a Joseph O´Brien pridali americkému projektu dostihového šampionátu na význame. Bohužiaľ, piatok sa na žiadneho z nich šťastie neusmialo. A tak víťazné stuhy plné fialových a žltých kvetov zdobili domácich miláčikov. Piatkovým vrcholom boli dostihy Breeders‘ Cup Ladies Classic pre trojročné a staršie kobyly, ktoré vyhrala americká dáma Royal Delta trénera Williama Motta pod taktovkou džokeja Joseho Lezcana. Doslova veľké veci sa očakávali od víťazky tohtoročného Kentucky Oaks Plumm Pretty. Tréner Bob Baffert do nej vkladal veľké nádeje, ktoré sa takmer naplnili. Veď Plumm Pretty vedená Rafaelom Bejaranom viedla hneď od štartu a svoju pozíciu si udržiavala ešte 200 yardov pred cieľom. V záverečnom finiši ju však zdolali hneď štyri protivníčky. Víťazstvo si vybojovala Royal Delta s Josem Lezcanom v sedle.

Biela Sobota

Aj keď som označil sobotu ako bielu, neznamená to, že by jej dominovali len „belkovia“. Farby sa dokonale premiešali, ale predsa len si svoje miesta na výslní vybojovali aj zástupcovia farby nevinnosti.

Úvod sobotňajšieho programu Breeder´s Cupu otvoril Marathon, ktorý neobhájil minuloročný víťaz trénerky Diane Alvarado Eldaafer, ale štvorročný biely žrebec Afleet Again s Corneliom Velasquezom. Práve ten akoby naznačil, že tento rok nebude biela v úzadí. Veď neskôr vyhral Breeders‘ Cup Juvenile dvojročný žrebec Hansen a štvorročný Turallure v tesnom finiši toľko očakávanej Breeders‘ Cup Mile zaostal za víťazným Court Visionom, no pritom pokoril slávnu Goldikovu.

Sobota konečne priniesla výrazný európsky úspech, o ktorý sa postarali zástupcovia trénera írskeho Aidana O’Briena. V Breeders‘ Cup Juvenile Turf sa kvetinovou stuhou ovenčili Wrote a džokej Ryan Moore, aby neskôr v Breeders‘ Cup Turf oslávil otec Aidan víťazstvo zverenca St Nicholas Abbey spolu so svojím osemnásťročným synom Josephom v úlohe džokeja. Joseph Patrick O’Brien sa stal najmladším a zároveň najvyšším jazdcom, ktorý zvíťazil v Breeders‘ Cupe.

Adam a Eva

Azda najočakávanejšou udalosťou sobotňajšieho programu boli dostihy Breeders‘ Cup Classic. Veď sa bojovalo o päť miliónov amerických dolárov. A adeptov na víťazstvo bolo na štarte viac. Veľa sa čakalo od modro-oranžovej kombinácie Mikea Repoleho, ktorú reprezentovali Uncle Mo a Stay Thirsty, alebo nádej „znovuobjaveného“ trénera Larryho Jonesa Havre de Grace. (Určite si spomínate na smutné druhé miesto kobyly Eight Belles v Kentucky Derby 2008, ktorá si po prebehnutí cieľa zlomila predné nohy a musela byť priamo na dráhe utratená.) Mnohí odborníci preferovali aj európskeho zástupcu – So You Thinka, ktorý si svoje úspechy vydobyl v u protinožcov v Austrálii, keď v rokoch 2009 a 2010 vyhral slávnu Cox Plate. Do Ameriky však už pricestoval pod vedením Aidana O’Briena, ktorý vystriedal slávneho Austrálčana Barta Cummingsa.

Biblické postavy Adama a Evy symbolicky zastupovali Chantal Sutherland a Mike Smith. Bývalí milenci a veční súperi nenašli pokoj aj niekoľko rokov po ich rozchode. Už v časoch spoločného pôsobenia v Santa Anite patrili k nerozlučnej dvojici, ktorá však na dráhe nepoznala zľutovanie. Súperili až iskry lietali a tento rok na ovále v Churchill Downs si vyskúšali déja vu – návrat, ktorého víťazom sa stal opäť Mike Smith. Ten okrem toho predviedol úchvatný záverečný finiš. Taký, ktorý mal ukázať minulý rok s celou Amerikou milovanou Zenyattou. Vtedy ju pokoril Blame s Garettom Gomezom a Mike počas tlačovej konferencie prelieval horké slzy sklamania. Tento rok akoby sa prebudil zo zlého sna a zvíťazil už v Breeders‘ Cup. Sprint s päťročným valachom Amazombie a následne vo vrchole Breeders‘ Cup Classic, keď skvelým finišom zo zadných pozícií pokoril valacha Game on Dude, ktorého trénuje známa postavička amerického turfu Bob Baffert. Game on Dude sedlala kanadská džokejka a jednoznačne jedna z najkrajších žien v dostihovom svete -Chantal Sutherland. Tá nakoniec musela prehltnúť horkú pilulku v podobe kapitulácie pred Drosselmeyerom s Mikom Smithom. Bob Baffert sa snažil prehru ospravedlniť  príjemnou dávkou humoru, keď sa na margo druhého miesta Game on Dude vyslovil, že Chantal dala Mikovi šancu a nechala ho, ako svoju bývalú lásku, zvíťaziť. Samozrejme, že štvorročný žrebec Drosselmeyer nie je neznáma veličina amerického dostihového sveta, veď v tomto roku vyhral prestížne dostihy Belmont Stakes, ktoré sú záverečným mítingom americkej trojkoruny – Kentucky Derby, Preakness a Belmont Stakes.
Na druhej strane, Chantal sa stala najúspešnejšou ženou v histórii Breeders‘ Cupu, takže so zvesenou hlavou Louisville určite nemusela opustiť.

Skončil sa sviatok turfu v konskom štáte, ktorý dva roky hostil svetový dostihový šampionát. Na budúci rok sa sťahuje do slnečnej Kalifornie, na známy hipodróm Santa Anita. Ten bol pred dvoma rokmi k európskym zástupcom priaznivo naklonený, tak verme, že na budúci rok sa budeme radovať z úspechov Európanov častejšie.

Peter Fritz

Photos: Breeders Cup/ Jamie Rhodes, Margaret Dry, Weasie Gaines, Gary Mook

www.breederscup.com