Autentické príbehy, nadčasové témy

Podľahnite kúzlu žltého diamantu

0

Žlté diamanty pôsobia magicky predovšetkým na dámy, ktoré vo všeobecnosti rady nechávajú zrak na pekných, trblietavých klenotoch. Nemožno im to zazlievať, veď v spoločnosti lesklých „kamienkov“ je len veľmi náročné kontrolovať svoje pocity. Navyše, radovať sa z krásy drahokamov predsa nie je žiaden hriech. Prečo sme sa ale rozhodli priblížiť si niekoľkými riadkami práve žlté diamanty a čím sa vlastne odlišujú od inak sfarbených vzácnych nerastov?

Slávne klenotnícke domy pravidelne predstavujú kolekcie nových, sviežich doplnkov, pričom pri ich vyhotovovaní veľmi radi využívajú najmä drahé kamene rozmanitých farieb. Štatistické čísla hovoria, že najbohatšie osoby sveta dávajú prednosť nákupu trblietavých šperkov a drobností, ktorých súčasťou sú práve rozlične sfarbené diamanty. Hoci napríklad žlté odrody patria k cenovo náročnejším, vynikajúco sa hodia do súkromných zbierok charakterovo silných, rozvážnych ľudí, ktorí majú jasne stanovenú pozíciu v istej spoločenskej skupine.

Podľa legendy sa prvý žltý diamant našiel štyridsať storočí pred Kristom v teritóriu zodpovedajúcom popisu dnešnej modernej Indie. V dávnych časoch boli tieto nerasty často využívané ako talizmany, teda prostriedky na obranu proti čiernej mágii. Starí Rimania ich dokonca kvôli dostatočnej odolnosti a tvrdosti považovali za schopné pracovné nástroje. Ich skutočnú hodnotu ľudia rozpoznali až neskôr. Hoci v 13. storočí sa diamanty prvýkrát čistili, v klenotníctve ešte nenachádzali uplatnenie. Viacerých šperkárov až príliš ovplyvnili nesprávne názory. Verili, že ak bude drahokam vsadený do prsteňa alebo brošne, stratí tak svoju čarovnú moc. Až v roku 1910 po skvalitnení technologického procesu čistenia diamantov, sa pohľad niektorých poverčivých klenotníkov na využitie týchto vzácnych nerastov zmenil.

Snáď najznámejším žltým diamantom je Sancy, ktorého história siaha až do roku 1570. V tom čase si Francúz Nicolas Harlai obstaral vtedy ešte neopracovaný drahý kameň vážiaci 55,23 karátov od tureckého klenotníka. Zdalo sa, že mu nerast priniesol skutočné šťastie, veď  z advokáta sa Harlai vypracoval až na ministra financií! Diamant sa neskôr dostal do rúk anglického kráľa Jakuba I. Na „ostrovoch“ zotrval až do roku 1669, kým sa jeho majiteľom nestal Ľudovít XIV. Počas obdobia francúzskej revolúcie vzácny kameň zmizol, no v roku 1828 sa náhle objavil v Rusku. V súčasnosti je slávny žltý diamant už bezpečne uložený v Louvri. Posledný majiteľ lord Astor sa drahokamu vzdal a predal ho Francúzom za 1 milión dolárov. Odvtedy sa klenot skvele vyníma v obdivovanej galérii Apollo.

O tom, že žlté diamanty sú obdivované a obľúbené svedčí aj predaj ďalšieho exempláru prostredníctvom aukčného domu Sotheby‘s. Úspešná finančná transakcia, ktorej výsledkom bola fantastická suma 3.3 milióna amerických dolárov sa uskutočnila v roku 1997. Ponúkaný drahý kameň vážil 13,83 karátov. Až rekordných 128.54 karátov mal žltý diamant nachádzajúci sa vo vlastníctve renomovanej klenotníckej spoločnosti Tiffany & Co. Mohutný kúsok bol nájdený na konci 19. storočia v Južnej Afrike. Skúsený odborník Jean Schlumberger obrúsil ešte neopracovaný kameň do 82 faziet, čím mu dodal typický ohnivý lesk  Diamant sa neskôr použil ako súčasť rozmanitých kolekcií. Jedným z vrcholne umeleckých kúskov bola brošňa symbolizujúca vtáka na skale, pri ktorej vyhotovení klenotník použil okrem bielych a žltých diamantov aj zlato a platinu.

Pre žlté diamanty majú evidentnú slabosť aj celebrity. Viaceré dámy Hollywoodu sa nechávajú jemne a decentne skrášľovať očarujúcimi drahými kameňmi, čím nepriamo žiadajú o pozornosť. Napríklad herečka Debra Lynn Messing sa objavila na slávnostnom galavečeri Emmy Award s náramkom od Lorraine Schwartz. Výsledok výnimočnej umeleckej práce príjemne dotvárali ako inak, kúzelné žlté diamanty.

Marcel Letko                                                    Photos: ISIFA

www.yellowdiamonds.co.uk

www.fancydiamonds.net