Autentické príbehy, nadčasové témy

Podnikateľské prostredie v období krízy pripomína vojnovú líniu

0

Ako chutí podnikanie na Slovensku? Prečo sa vybrať po stopách svojho otca a svoj život zasvätiť takej zvláštnej „dáme“, akou je elektrina? O tom, ale i o úspechu a luxuse som sa pozhováral s Rastislavom Patákom, konateľom spoločnosti Paták.

Pán Paták, na úvod by som vám položil jednoduchú, no veľmi zaujímavú otázku. Čo vo vás evokuje slovo elektrina?
Táto „šarmantná, neviditeľná dáma“ nás obklopuje takmer na každom kroku. Ráno dodáva prepotrebnú „šťavu“ budíku, ktorý nás tak nepríjemne privádza do reality nového dňa, alebo napája spotrebiče vďaka ktorým si uvaríme voňavú raňajšiu kávu. No takisto dodáva život počítačom, dopravným prostriedkom  a mnohým iným potrebným maličkostiam. Do našich životov prináša „samozrejmosť“, bez ktorej by sme si však nevedeli predstaviť moderný život.

Prečo ste sa rozhodli podnikať práve v tejto oblasti? Čo rozhodlo?
K tomuto poslaniu ma priviedol otec – elektrikár, s ktorým som už ako malý chlapec chodieval na opravy a montáže. Podával som mu náradie a sledoval všetky tie zaujímavé činnosti. Neskôr, už ako študent, som praxoval s otcom. Mal na mňa veľký vplyv, rešpektoval som jeho názory a vážil si jeho vedomosti a zručnosť.
Hlavným spúšťačom však bola túžba založiť si vlastnú firmu, v ktorej by som mohol uplatniť svoje sny bez toho, aby som musel plniť predstavy nadriadených, ktorých samotná problematika a najmä samotná práca príliš nezaujímali.

Nedávno som sa zhováral s podnikateľom, ktorý pôsobí v zahraničí a veľmi si chválil podmienky v krajine, kde pôsobí. Preto by ma zaujímalo, ako hodnotíte podmienky u nás. Je to slasť, alebo strasť?
V zahraničí dokážu ľudia oceniť profesionalitu, usilovnosť a snahu stále hľadať nové riešenia. Podnikateľov nepovažujú za zlodejov, ktorí sa k svojmu úspechu dopracovali nečestnou cestou. Na druhej strane, oddeľuje nás obrovská priepasť v oblasti ocenenia práce či platobnej disciplíny. No vo vyspelých krajinách takisto nemusia riešiť problémy nejasného konkurenčného boja, zložitej byrokracie štátnych inštitúcií, a v prvom rade je tu výrazne vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva.

V čom spočíva hlavné zameranie vášho podnikania? V čom je podľa vás vaša spoločnosť jedinečná?
Naším hlavným zameraním je projekčná a  elektromontážna činnosť. Pokiaľ čitateľov zaujíma náš profil, rád by som im odporučil našu webovú stránku www.pataksro.sk, kde nájdu všetky potrebné informácie.
Skôr by som sa venoval druhej časti otázky. V čom sme teda jedineční ? Myslím, že v náš prospech hrá odbornosť, dlhoročné skúsenosti, flexibilita a odhodlanosť pracovného kolektívu dotiahnuť realizované dielo do úspešného konca .

Je doslova únavné počúvať informácie o pretrvávajúcej kríze v Európe. Dotkli sa jej dôsledky aj vášho sektoru?
Súčasné dynamické podnikateľské prostredie núti podniky medzi sebou bojovať o svoje postavenie, čo v podstate na takom malom trhu, akým je náš znamená tvrdý konkurenčný boj. Vyzerá to, akoby ste sa pohybovali vo vojnovej línii.
V dôsledku krízy sa zastavilo veľa „developerských“ projektov, čo spôsobilo, že získavanie zákaziek je čoraz náročnejšie a častokrát aj za cenu rapídneho zníženia cien.
V tomto náročnom období pre nás predstavuje veľkú výhodu spustenie projektov výstavby elektrární z obnoviteľných zdrojov slnečnej energie a biomasy, kde sme našli uplatnenie. Zároveň spolupracujeme so spoločnosťami Západoslovenská energetika a Enermont, keďže sme ich zmluvným partnerom.

Cieľom a hlavným merítkom každého podnikania je úspech. Ako by ste charakterizovali úspech?
Odpoveď na túto otázku by som začal citátom Thomasa Alvu Edisona: „Úspech je jedno percento geniality a 99 percent driny.“
Pokiaľ si veríte, stávate sa úspešnejším človekom. Ak máte pocit, že ste úspešný, dokážete si stanoviť oveľa vyššie ciele ako ten, kto sa cíti byť neúspešným. Keď si dokážete vytvoriť vo svojom vnútri obraz úspešného človeka, začnete sa tak aj správať. Tak môžete zasiať semienko svojej novej vlastnosti, ktorou je schopnosť dosahovať úspech. Najjednoduchší spôsob ako dosiahnuť úspech je ukrytý v pozornom sledovaní okolia. Všímajte si spôsob života úspešných ľudí, alebo si o nich niečo aspoň prečítajte. Uvidíte, že vás to privedie aspoň o krôčik bližšie k úspechu.
V našom odvetví považujem za úspech spokojných zákazníkov, korí sa opakovane vracajú k našim službám.  A na záver by som uviedol citát Alberta Schweitzera: „Úspech nie je kľúčom ku šťastiu. Šťastie je kľúčom k úspechu. Ak milujete to, čo robíte, budete úspešní.“

Vzdiaľme sa trochu od práce a podnikania a venujme sa príjemnejším otázkam. Dokážete si popri podnikaní nájsť čas na relax? Ako si ho dokážete vychutnať?
Podnikanie mi nezaručuje veľa priestoru na relax. No ak mám tú možnosť, tak sa venujem svojmu malému synovi. Chodíme spolu do prírody a na chatu, kde spoločne trávime čas pri grilovaní.

Mnohí podnikatelia sa radi venujú svojim malým „nerestiam“. Buď si radi vychutnávajú dobré vínko, kvalitný koňak, prípadne whisky, alebo radi relaxujú pri výbornej cigare. Aké „neresti“ máte vy?
Musím zdôrazniť, že ešte ma čaká veľa práce, aby som sa mohol úspechom skutočne ovenčiť. Pokiaľ ide o dobré vínko, koňak alebo whisky, tak vás sklamem, pretože s alkoholom nie sme priatelia a dúfam, že sa tento status nezmení. Podobné je to aj s fajčením, takže žiadna voňavá kubánska cigara v spoločnosti podnikateľov mi nehrozí, čo je niekedy na škodu. Mojou jedinou neresťou je podnikanie, pretože ma moja práca napĺňa. Žije ňou celá rodina.

Keďže sa v našom časopise venujeme aj luxusu, bolo by zaujímavé vedieť ako ho vnímate. Ako by ste charakterizovali luxus?
Za luxus považujem šancu, že môžem svoj čas a energiu venovať len tým veciam, ktoré mi prinášajú naplnenie a radosť. Podnikanie, práca a bezchybný chod mojej spoločnosti považujem za ten správny luxus.

Calvera                                                     Photo: Martin Havran

www.pataksro.sk