Autentické príbehy, nadčasové témy

Pohľad na Rumunsko si zaslúži tú najkrajšiu optiku

0

Priznám sa, že Rumunsko rozhodne nepatrilo na môj zoznam destinácií, ktorý by som raz chcela navštíviť. Osud to však naplánoval inak a zavial ma do hlavného mesta na zopár letných týždňov. Moju počiatočnú skepsu vystriedalo prekvapenie, ktoré vďaka objavovaniu krajiny prešlo do absolútneho nadšenia. Ak by som mala Rumunsko čo najvýstižnejšie charakterizovať, pomenovala by som ho prekrásnou krajinou protikladov.

Bukurešť sála všade navôkol veľmi špecifickú atmosféru, zamilovala som si ju na prvý pohľad a dotyk. Dlhé široké bulváre bez hanby šliapu na päty Parížu, a možnože ho dokonca predbiehajú. Kde v Paríži nájdete prekrásne vybudované bulvárne aleje s nespočetným množstvom fontán, ktoré vás tak veľmi uchvátia? Po zotmení hrajú fontány rôznymi farebnými svetlami, ktoré spolu s tryskom tečúcej vody vytvárajú to najokúzľujúcejšie divadlo. Každá prechádzka sa stáva nezabudnuteľnou, prepojenou s arómou hlavného mesta, ktoré vonia ako žiadne na svete. Ďalším bonusom na zozname je nepochybne rumunská kuchyňa. Porovnávať ju s talianskou či francúzskou by bolo úplne zbytočné, pretože už na prvé sústo je zrejmé, kto v tomto boji bezkonkurenčne vyhráva. Reštaurácie otvárajú hosťom svoju náruč vo veľkom štýle, ako za starých čias. Prekrásne večerné róby a vkusné obleky – Rumuni jednoducho vedia, ako stolovať. Bukurešť svoje bohatstvo ukazuje priamo na svojich prekrásnych bulvároch, pýšiacimi sa tým najluxusnejším vozovým parkom. Za jeden večer uvidíte viac, ako na poslednom ženevskom autosalóne. Avšak nezabúdajme na protiklady – nie je zriedkavosťou, že spolu so všetkými plechovými tátošmi sa hrdo nesú tie živé, ťahajúce za sebou povoz so svojimi majiteľmi. To však nie je jediným úsmevným prvkom Bukurešti. Luxusné obchody bez ostychu susedia s obchodmi pre dospelých a svojím počtom sa dokonale vyvažujú. A nikomu sa to nezdá bizarné. Bizarným možnože môže byť len Palatul Parlamentului, megalomanský palác niekdajšieho komunistického režimu. Za vzhliadnutie však určite stojí, tak ako prekrásne parky zaberajúce podstatnú časť mestskej rozlohy. Tie predstavujú pokojné oázy, kde možno dokonale zabudnúť na okolitý svet. Miestni veľmi radi využívajú malé člny, na ktorých sa môžu plaviť okolo celého parku. Sú ako stvorené na piknik, romantické rande či na príjemný relax.

Úžasný svet plný zelených pahorkov, plání a vodných plôch však poskytujú hlavne iné časti Rumunska. Pýšia sa prekrásnymi zámkami a hradmi(a nutne treba podotknúť, že ten Draculov patrí medzi tie najmenej pompézne), ktoré nemôžete vynechať. Odkryjú sa vám spoza kopcov v celej svojej nádhere, až budete musieť zatajiť dych. Obávate sa početných turistov? Vydýchnite si, pokojne si môžete na zámkoch a v záhradách kraľovať ako páni bez toho, aby vás niekto rušil(s výnimkou už spomínaného hradu Vlada Tepesa alias Draculu, kde sa turisti vlnia v dlhých radoch, a vôbec im nevadí, že sú len súčasťou falošnej turistickej atrakcie – hradu, ktorý Tepes využíval len zriedka, zatiaľ čo jeho pravá pevnosť sa ukrýva v iných kútoch tejto nádhernej zeme).Výlet na unikátny zámok Peleš určite spojte s pochôdzkami po meste Brašov, ktoré založili rytieri nemeckého rádu okolo roku 1210. Všade sa na vás budú usmievať malé farebné domčeky, ktoré vytvárajú úžasnú atmosféru, a mestečko môžete mať celé ako na dlani, pokiaľ sa vyveziete lanovkou do vrchov nad ním. Pozor na medvede. Pokiaľ máte času nazvyš, nezabudnite ani na povestnú transfagarskú magistrálu, ktorá sa kľukato plazí cez vysokánske kopce, je to nezabudnuteľný zážitok.

Ak vás to však ťahá viac na juh, ani tu Rumunsko nezaostáva so svojou ponukou. Mesto Constanza je vychýrené pre svoje grécko-rímske ruiny a turecké mešity. Zaručene sa tu nebudete cítiť moderne, vrátite sa o mnoho liet dozadu a pri pohľade na to najkrajšie promenádové kasíno, aké ste kedy videli, sa vám zaručene bude chcieť zostať v minulosti čo najdlhšie. Pokračovať môžete popri Dunajskej delte, kde vládne nadpozemský pokoj, cvrčky si slastne cvrlikajú svoje melódie a rákosie si nežne šepká tajomstvá, tak ako tomu bolo v báji o Midasovi a jeho ušiach. Čokoľvek poviete, ostane navždy uchované. A verte mi, nemohli ste si vybrať krajšie miesto. Rumunsko bude strážiť vaše tajomstvá s najväčšou gráciou.

Words & Photos: Rebecca Šafariková

www.romaniatourism.com