Autentické príbehy, nadčasové témy

Pohoda v oblakoch

0

Pohoda v oblakoch

Nová éra lietania s gigantickými lietadlami Airbus A 380 zaujala aj protinožcov v Austrálii. Letecká spoločnosť so znakom kengury – Qantas – získala pred nedávnom prvé stroje, ktorým venovala mimoriadnu pozornosť. Výbava a pohodlie cestujúcich sa stali hlavnými atribútmi.

Neustále narastajúce požiadavky cestujúcich na dlhých leteckých trasách priviedlo mnohé letecké spoločnosti k rozhodnutiu reagovať na „hlas“ súčasného trhu. Nové veľkokapacitné lietadlá Airbus A 380 objavili viaceré spoločnosti, ako napríklad Emirates, či Singapore Airlines. Austrálsky Qantas pred nedávnom oslavoval príchod prvých strojov Airbus A 380, ktoré sa stali súčasťou  portfólia tejto leteckej spoločnosti. Nové lietadlá lietajú na trase zo Sydney a Melbourne do amerického Los Angeles. V úvode tohto roka sa pripravujú nové destinácie – lety zo Sydney do Singapuru a Londýna.

Okrem pohodlia pre cestujúcich dokáže tento gigant ponúknuť aj ekonomické a prevádzkové výhody, čo predstavuje v tomto období pravdepodobne najdôležitejší faktor. A 380 nie je len najväčším lietadlom aké kedy brázdilo vzdušný oceán, ale je tiež oveľa ohľaduplnejšie k životnému prostrediu – čiže spĺňa všetky podmienky „green“ programu. K tomu je nutné spomenúť aj ďalšiu pozitívnu vlastnosť. Je oveľa tichšie, ako jeho konkurenti, taktiež vyžaduje kratšiu pristávaciu a štartovaciu dráhu, cestujúcim poskytuje oveľa tichšie prostredie v kabíne a, samozrejme, neobťažuje hlukom obyvateľom žijúcich v blízkosti letiska.


Dizajn

Každá letecká spoločnosť si interiér svojich lietadiel navrhuje samostatne. Ani Qantas v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. Pre Austrálčanov sa tejto úlohy zhostil Marc Newson, kreatívny riaditeľ Qantas. Navrhol novú filozofiu dizajnu celého interiéru lietadla. Na mušku vi vzal všetky aspekty interiéru – počnúc prvou triedou, až k Economy Class.  Napríklad v Economy Class sa sústredil na to, aby bolo prostredie čo najpríťažlivejšie. Svedčia o tom nové sedadlá, koberce, záclonky, ale tiež porcelán a poháre. Celkovo Newson navrhol jeden z najkreatívnejších, inovatívnych, funkčných interiérov, s ktorým sa doposiaľ cestujúci ešte nestretli. Všetko je štýlové, nie v línii veľkolepej show. Jeho stvárnenie predstavuje kvalitu, nie klamný lesk. Pasažieri si tak môžu užívať skutočný luxus.

Premium Class

First Class a Business Class dokonale reprezentujú interiér nového lietadla v službách Qantas. Cestujúci First Class si skutočne môže povedať, že stavil na správnu kartu. Nájde tu komfort, luxus, skvelé služby. Cestovanie dokáže spríjemniť 14 samostatných boxov, ktoré je možné rýchlo zmeniť z kancelárie na pohodlnú posteľ, tiež služby a vyberané pochúťky. Samozrejmosťou je systém zábavy.
Business Class ponúka 72 pohodlných sedadiel – sky-bed – so zabudovaným zábavným systémom s 12 palcovou obrazovkou. K tomu, samozrejme, prináležia kvalitné služby.
Na realizácii oboch luxusných tried sa podieľal aj dizajnér Neil Perry.

Prvý let obrieho Airbusu A 380 si vychutnala aj nezabudnuteľná filmová dvojica známa najmä z filmu Pomáda – John Travolta a Olivia Newton-Johnová. O Travoltovej vášni pre lietanie je asi zbytočné písať. Je vášnivým pilotom, ktorý ovláda umenie pilotáže dopravných lietadiel.

Peter Fritz       Photos: Qantas Press

www.qantas.com