Autentické príbehy, nadčasové témy

Pólo – náročný šport už aj pre ženy

0

Donedávna sme si o póle, najstaršej jazdeckej hre, mohli prečítať len niekoľko článkov. Skôr sme ho vnímali ako náročný šport , určený predovšetkým pre odvážnych jazdcov mužského pohlavia. V poslednom období sa čoraz viac objavujú na koňoch – polo pony aj ženy.

Krásne zelené, špeciálne upravené trávniky, nádherné kone a odvážni jazdci. To je jazdecké pólo. Relax spojený s pokojom a luxusom prírody. Je to výsostne kráľovský šport, ktorý má veľmi dlhú tradíciu, považuje sa dokonca za jeden z najstarších. Vznikol pravdepodobne v strednej Ázii. Neskôr sa rozšíril do Iránu, Číny, Japonska a Perzie. Do Európy ho priviezli anglickí kolonizátori.

Pólo si získalo svojich obdivovateľov už aj na Slovensku – v jazdeckej škole neďaleko Bratislavy. V malej obci  Hrubá Borša začali písať dejiny tohto nádherného športu na jar v roku  2005. Vznikol tu prvý pólo trávnik zo špeciálnej trávnej zmesi a začal sa výcvik hráčov i koní. Prvoradou úlohou nového klubu bolo zabezpečiť materiálno – technické vybavenie klubu, čo si vyžiadalo nemálo síl, ale aj financií. Veď takýto náročný šport nemal doposiaľ na Slovensku vybudované žiadne zázemie, ani sa nemohol spoliehať na tradície.
Pólo patrí k mimoriadne náročným. Vyžaduje si dokonalé zvládnutie jazdeckého umenia a štýlu jazdy. Práve preto sme donedávna mohli sledovať v sedlách koní iba mužov, ktorí nemali rešpekt pred rýchlou jazdou a, samozrejme, aj občasnými osobnými súbojmi na trávniku. V poslednom období sa však na pólo trávnikoch, ako v jazdeckom športe vôbec, čoraz viac objavujú hráči nežného pohlavia. Ženy  si dokážu vybudovať s koňom užší vzťah  a sú oveľa nebojácnejšie, či už pri ovládaní tohto štvornohého atléta, alebo pri samotnej hre.
O nevšednom záujme dám o pólo svedčí aj nedávne medzinárodné stretnutie reprezentačného tímu Slovenska s tímom Maďarska, ktoré sa uskutočnilo na začiatku septembra neďaleko Budapešti. Slovenskú reprezentáciu tvorili hráčky z klubu v Hrubej Borši pod vedením Ladislava Agárdiho – Andrea  Stanislavová, Nina Majdová, Ági Varšányiová, Danka Jankovičová a Simona Rimanová. Výsledok zápasu bol priaznivejší pre maďarské farby, čo pre slovenské družstvo predstavuje motiváciu do budúcnosti.

Musíme poznamenať, že pokiaľ naše družstvo vzniklo iba v tomto roku, v Maďarskej republike sa novodobé pólo hrá už od roku 1995.

Miriam Agárdiová                                  Photos: Nazarov

www.corporex.sk