Autentické príbehy, nadčasové témy

Polo klub s pozoruhodnou tradíciou

0

Polo klub s pozoruhodnou tradíciou

Najstarší existujúci klub pola nájdeme v indickej Kalkate. Založený bol už v roku 1862, tak trochu prekvapujúco dvojicou predstaviteľov britskej armády. Kapitán Robert Stewart a generálmajor John Shearer sa pri formovaní klubu nechali inšpirovať na prvý pohľad zvláštnou hrou, ktorej sa obaja stali svedkami pri návšteve indickej provincie Manipur. Miestni obyvatelia ju nazývali Sagol Kangjei.

Vďaka propagácii dvoma armádnymi predstaviteľmi sa zaujímavá hra veľmi rýchlo rozšírila do Anglicka. Na ostrovoch prešla v oblasti pravidiel určitými zmenami. Tak vzniklo novodobé polo, v súčasnosti hrané už v sedemdesiatich krajinách sveta.

Aby sme sa ale vrátili do Kalkaty – tamojší polo klub s bohatou históriou v súčasnosti ponúka srdečnú a priateľskú atmosféru i výborné podmienky k praktizovaniu „kráľovského športu. Zariadenia určené pre členov klubu i špeciálnych hostí sú na vysokej úrovni, navyše areál poskytuje divákovi fantastický pohľad na pútavé miestne objekty. Počas prestávok medzi jednotlivými turnajmi môže návštevník obdivovať krásu umeleckej pamätihodnosti Victoria Memorial alebo pozorovať z diaľky majestátny most Vidyasagar Setu.

Hoci vo svete nájdeme kluby prestížnejšie a honosnejšie, len máloktorý z nich ponúka tak významnú tradíciu ako ten kalkatský. V roku 2012 uplynie stopäťdesiat rokov od jeho založenia a pri tej príležitosti sa chystajú špeciálne oslavy. Prioritou vlastníkov klubu je aj naďalej poriadanie turnajov medzinárodného významu. Predpoklady pre splnenie tohto cieľa sú výborné, vylepšenia zariadení i poskytovaných služieb pekne napredujú.
Kalkatský polo klub bol istú dobu neaktívny, v roku 2006 však prišlo k jeho znovuzrodeniu. Odvtedy poriadal niekoľko pozoruhodných turnajov, napr. Telegraph Carmiacal Cup, Taj Bengal Cup, Kingfisher Air Cup a rôzne ďalšie.

Prvé podujatie pola sa v klube uskutočnilo už v roku 1880. Nejednalo sa len o slávnostnú premiéru v rámci Indie, ale aj sveta. Súperi sa stretli proti sebe v napínavom turnaji pomenovanom Ezra Cup. Ďalšie vzrušujúce duely sa odohrali aj neskôr, počas The Carmichael Cupu (rok 1910) a The Stewarts Cupu (rok 1932). V počiatočnom období súperili na trávnikoch predstavitelia indických kráľovských dynastí, postupne sa k slovu dostali i „obyčajnejší“ hráči.
Pozornosť pútali aj turnaje, ktoré sa uskutočnili v decembri roku 2006. V tom čase sa v polo areáli nachádzala aj Gayatri Devi, niekdajšia princezná z provincie Džaipúr. Okrem príjemnej a noblesnej dámy mali diváci možnosť zahliadnuť aj niektoré celebrity Bollywoodu i významných hostí reprezentujúcich viaceré dôležité sféry spoločenského života.

Kalkatský polo klub zabezpečuje kvalitný tréning pre športovcov, ktorí majú záujem venovať sa hre na profesionálnej úrovni, nezabúda však ani na začiatočníkov-amatérov. K dispozícii sú dokonca aj špeciálne študentské programy.
Členom klubu je dovolené priviesť so sebou svoje vlastné kone, môžu si však vybrať aj z bohatej ponuky už dostupných pre polo trénovaných tátošov.

Marcel Letko                                                   Photos: Calcutta Polo Club

www.calcuttapolo.com