Autentické príbehy, nadčasové témy

Portugalsko si zapísalo víťazstvo na Veľkej cene Eurovízie

0
Portugalsko si zapísalo víťazstvo na Veľkej cene Eurovízie

Salvador Sobral z Portugalska vyhral súťaž Eurovision Song Contest 2017 s piesňou „Amar Pelos Dois“.

 

Tisíce fanúšikov si mohli v hale medzinárodného výstavného centra v Kyjeve počas tohto týždňa vychutnať tri veľkolepé „live“ vystúpenia.  Očakávaná sledovanosť tohto európskeho týždňa piesne sa predpokladá až na 200 miliónov divákov. Na internetovom portáli YouTube veľké finále sledovali približne 4 milióny návštevníkov, čo prekonalo všetky rekordy.
Eurovision Song Contest sa konala na Ukrajine po druhýkrát, keď po prvýkrát sa súťaž uskutočnila v roku 2005 – rovnako v Kyjeve.

Počas finálového večera sa na pódiu vystriedalo dvadsaťšesť interpretov, aby zabojovalo o najcennejšie víťazstvo. Titul najlepšej piesne Eurovízie v roku 2017 si odniesol portugalský spevák Salvador Sobral.

Za Portugalskom sa  umiestnil sympatický 17-ročný bulharský mladík Kristian Kostov, ktorý vyhral druhé semifinále. Moldavsko sa umiestnilo na treťom mieste a minuloročný hostiteľ Veľkej ceny Eurovízie – Švédsko, skončilo na piatom mieste, tesne za Belgickom, ktoré sa umiestnilo na 4. priečke.
Španielsku sa ušlo posledné miesto s piatimi bodmi a tesne pred ním skončilo Nemecko, ktoré si vybojovalo len 6 bodov. Taliansku, ktoré bolo pasované za veľkého favorita súťaže a stalo sa miláčikom tlače, fanúšikov a stávkových kancelárií, sa nakoniec ušlo len 6. miesto.

Salvador Sobral
Salvador Vilar Braamcamp Sobral sa narodil 28. decembra 1989. Portugalský spevák a bývalý študent psychológie nakoniec podľahol čaru hudby, ktorú uprednostnil pred vážnejšou kariérou psychológa. Na súťaži Eurovision Song Contest 2017 sa napokon dočkal výraznejšieho úspechu, keď vyhral Veľkú cenu Eurovízie s piesňou „Amar Pelos Dois“, čo znamená pre Portugalsko prvé víťazstvo od debutu v roku 1964. Pieseň napísala Salvadorova sestra, speváčka a skladateľka Luísa Sobralová. Počas tlačových konferencií sa niekoľkokrát vyslovil v prospech utečencov, ktorí migrujú Európou. Ako povedal: „Ľudí, ktorí do Európy priplávali na plastových plavidlách, nemožno považovať za votrelcov či emigrantov, ale utečencov, ktorí museli opustiť svoje krajiny, aby utiekli pred nepriazňou v ich domovoch.“

Na otázku novinárov, prečo sa prihlásil na Veľkú cenu Eurovízie odpovedal: „Musím sa priznať, že o Eurovision Song Contest som sa veľmi nezaujímal, ani som o nej veľa nevedel. Mal som poznatky, že je to súťaž, v ktorej väčšinu tvoria popové piesne, čo nie je moja parketa. Až moja sestra Luisa ma presvedčila, aby som sa súťaže zúčastnil, pretože pre mňa zložila pieseň.“

Salvador Sobral sa narodil v Lisabone, do bývalej šľachtickej rodiny, ako syn Salvadora Luísa Cabral Braamcampa Sobrala. Je spriaznený s politikom Hermanom José Braamcamp de Almeida Castelo Brancom. Väčšinu svojho života prežil v Lisabone, aj keď určité obdobie žil v USA a Španielsku.
Vo svojich dvadsiatich rokov sa zúčastnil TV šou Bravo Bravíssimo a tiež bol jedným z desiatich finalistov Ídolos, portugalskej verzie súťaže Superstar. Ako finalista spieval piesne Stevieho Wondera, Leonarda Cohena a Rui Velosa.


Ako študent programu Erasmus (študoval psychológiu v Instituto Superior de Psicologia Aplicada v Lisabone) sa presťahoval na Mallorku, kde začal spievať po baroch.
Po ukončení študijného psychológie začal študovať na hudobnej škole Taller de Músics, v Barcelone, kde v roku 2014 ukončil štúdium. V roku 2015 sa zúčastnil festivalov Vodafone Mexefest a EDP Cool Jazz.
O rok neskôr vydal svoje debutový album, Excuse Me.

 

Peter Fritz

Photos: Eurovision Press

 

https://eurovision.tv