Autentické príbehy, nadčasové témy

Pošta vydá známky k zimným olympijským a paralympijským hrám v Pekingu

- Reklama -

Slovenská pošta vydá v stredu 19. januára 2022 poštovú známku „XXIV. zimné olympijské hry v Pekingu“ s nominálnou hodnotou 0,75 €.

Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 20 známkami. Známka vychádza na tlačovom liste spolu s poštovou známkou č. 758. Známku vytlačila  technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky sú monoboby, ktoré budú na ZOH v Pekingu zaradené ako nová športová olympijská disciplína.

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 19. 1. 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače na FDC obálku je hokejistka. Na FDC pečiatke je zobrazená športová disciplína – slalom. FDC vytlačila technikou oceľorytiny spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Marián Komáček. Autorom rytiny prítlače na FDC je František Horniak.

Medzinárodný olympijský výbor oznámil 7. júla 2014 mená troch kandidátskych miest na usporiadanie XXIV. zimných olympijských hier 2022: Almaty (Kazachstan), Oslo (Nórsko) a Peking (Čína). V priebehu kandidátskeho procesu odstúpilo po verejnej diskusii v krajine Oslo. Na 128. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru 31. júla 2015 v Kuala Lumpure právo na usporiadanie zimných olympijských hier získal Peking, keď o štyri hlasy zdolal kazašské Almaty. Peking bude prvé mesto v histórii, ktoré hostilo obe verzie hier. Hry XXIX. olympiády sa tu konali v roku 2008, zimné olympijské hry sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022, v čase osláv čínskeho nového roka, ktorý bude rokom tigra. Organizátori vstupujú do prípravy hier s hlavnou myšlienkou vytvoriť „radostné stretnutie na čistom ľade a snehu“ s cieľom vzbudiť v krajine záujem o zimné športy.

Aj keď mesto vybudovalo rad nových športovísk, využije zároveň existujúce objekty postavené pre hry v roku 2008. Otvárací aj záverečný ceremoniál sa bude konať na Národnom štadióne v Pekingu, známom pod názvom „Vtáčie hniezdo“. V Pekingu sa uskutočnia súťaže v halových športoch (curling, ľadový hokej, korčuľovanie) a v súťažiach Big Air.

V Jan-čching, v meste 80 km vzdialenom od hlavného mesta, sa predstavia alpskí lyžiari, akrobatickí lyžiari, bobisti, sánkari, snoubordisti  a skeletonisti, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach a severskí kombinátori v známom zimnom stredisku Čang Ťia-kchou. Celkový počet medailových súťaží v siedmych športoch a pätnástich športových disciplínach je 109. Na zvýšenie rodovej rovnosti hier sa základnou súčasťou olympijského programu stali zmiešané podujatia. V  Pekingu ich bude celkove deväť, z toho štyri nové, medzi nimi aj ženské monoboby, čím sa tieto hry stanú rodovo najvyváženejšími zimnými olympijskými hrami v doterajšej histórii.

PhDr. Zdenka Letenayová

Slovenská pošta vydá v stredu 19. januára 2022 poštovú známku „XIII. zimné paralympijské hry v Pekingu“ s nominálnou hodnotou 0,75 €.

Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 20 známkami. Známka vychádza spolu na tlačovom liste s poštovou známkou č. 757. Známku vytlačila  technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky je paralympijský hokejista. Spoločným motívom oboch známok je hlava tigra.

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 19. 1. 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky sú ruky paralympijských lyžiarok držiacich ocenenie. Motívom FDC pečiatky je kresba curlingového športovca. FDC vytlačila technikou oceľorytiny spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Igor Piačka. Autorom rytiny FDC je akad. mal. Rudolf Cigánik.

V roku 2022 sa športovci stretnú v Pekingu na hrách, ktoré sa budú po prvýkrát uvádzať pod spojeným názvom „Olympijské a paralympijské hry Peking 2022“. V týchto intenciách uzreli svetlo sveta aj známky olympionikov a paralympionikov. Po prvýkrát v histórii došlo k spojeniu dvoch emisií poštových známok do jedného celku prostredníctvom motívu roku tigra podľa čínskeho kalendára. Práve počas neho sa spomínané podujatie uskutoční. Spojenie dvoch emisií poštových známok je ďalším pokračovaním zintenzívňujúcej sa spolupráce a vzájomného približovania medzi SPV a SOŠV. 

V Pekingu budú zimní paralympionici súťažiť už po trinástykrát. V dňoch 4. – 13. marca sa predstaví 736 športovcov v 6 športoch (paraalpské lyžovanie, paraseverské lyžovanie – beh na lyžiach a biatlon, parasnoubord, curling na vozíku a parahokej) a v 82 medailových disciplínach. Slovenskí športovci budú v Pekingu obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, ktoré vybojovali na predošlých hrách v Pjongčangu 2018. Všetky získali paraalpskí lyžiari a v tomto športe dokonca Slovensko zvíťazilo aj v celkovej bilancii krajín. Zrakovo znevýhodnená Henrieta Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala ako prvá športovkyňa zo Slovenska najúspešnejšou účastníčkou hier!

Aj v Pekingu sa medailové nádeje Slovenska budú upierať hlavne k paraalpským lyžiarom. Po tretíkrát za sebou budú na ZPH štartovať curleri na vozíku a prvýkrát v histórii sa predstavia parahokejisti, ktorí si právo účasti vybojovali v kvalifikačnom turnaji. Práve postava parahokejistu dominuje na poštovej známke venovanej paralympionikom. Slovensko bude mať po prvýkrát na ZPH zastúpenie v dvoch kolektívnych športoch.

Od roku 1994 vybojovali slovenskí paralympionici pod samostatnou slovenskou vlajkou na doterajších 14 PH a ZPH spolu 125 medailí, z toho 39 zlatých, 42 strieborných a 44 bronzových. Veríme, že aj v Pekingu sa im podarí rozšíriť túto úctyhodnú zbierku.

Ing. Roman Végh

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -