Autentické príbehy, nadčasové témy

Pozoruhodné dostihové dedičstvo

0

Slávne dostihy Kentucky Derby už spoznali niekoľkých skvelých víťazov. Jednému z nich Eddiemu Arcarovi sa na legendárnom podujatí podarilo triumfovať hneď päťkrát. Obratný a uznávaný džokej, ktorého jazdecká kariéra trvala celé tri dekády, prešiel cieľom v Churchill Downs ako prvý vždy s iným koňom. Víťazná derniéra brilantného jazdca sa uskutočnila už pred vyše polstoročím.

Eddie sa zúčastnil Derby dohromady 21 krát, naposledy v roku 1961. V tom období sa rozhodol aj definitívne ukončiť svoju bohatú dostihovú kariéru. Arcaro bol uvedený do jazdeckej siene slávy, v ktorej doplnil ďalšie žiarivé hviezdy športu, ovenčené významnými oceneniami. Na konte sympatického rodáka zo Cincinatti sa v tom čase nachádzalo neskutočných 4 779 prvenstiev dosiahnutých v dôležitých i menej dôležitých dostihoch. V Kentucky Derby Arcaro prvýkrát dominoval v roku 1938 so žrebcom Lawrinom. O tri roky neskôr už sedlal štvornohého krásavca zvaného Whirlaway. Na náročnej dráhe nenašla dvojica jediného premožiteľa. Eddie sa však odmietol uspokojiť len s dvoma prestížnymi výhrami a do štatistík i pre vlastné potešenie chcel zaknihovať ďalšie prvenstvá. Nezdolateľný pár vytvoril so žrebcom Hoopom Juniorom (rok 1945) a dokonalý súlad na dráhe predviedol aj počas jazdy s dostihovým šampiónom Citationom (1948). Naposledy sa Eddie tešil v Churchill Downs v roku 1952, po fantastickom finiši na podceňovanom koňovi Hill Gail. Hoci sa Arcaro pokúšal uspieť ešte aj po tomto podujatí, konkurencia bola predsa len silnejšia. Ani niekoľko prehier však nedokázalo zmazať jeho predošlé famózne úspechy, vďaka ktorým sa nezmazateľne zapísal do sŕdc dostihových fanúšikov.

George Edward Arcaro sa narodil 19. februára 1916 ako syn chudobného taxikára. Talentovaný džokej, ktorého priatelia s humorom prezývali Banánový nos, prvýkrát zvíťazil na dostihoch ako šestnásťročný. Miestom jeho veľkolepého debutového úspechu sa stala dráha v mexickej Tijuane, ktorú „dobyl“ v roku 1932. Nasledovali výhry na viacerých podujatiach, no tie najpríjemnejšie sa zrodili na uznávaných dostihoch Belmont Stakes (6 x 1. miesto), Kentucky Derby (5x 1. miesto) a Kentucky Oaks (4x 1. miesto). Jedine Billovi Hartackovi sa podarilo vyrovnať Arcarov rekord v počte víťazstiev na legendárnej dráhe v Louisville.

Eddie však nenastupoval do bitky len proti konkurencii z rodnej Ameriky, rád si meral sily i so zdatnými Európanmi. Perfektnou ukážkou jeho odvahy boli významné dostihy Washington DC International, ktoré sa konali v roku 1954 v metropole Spojených Štátov Amerických. Arcaro zvíťazil, čím brilantným spôsobom nadviazal na podobne cenný triumf z Woodbine Racetrack v Toronte. Na najprestížnejších kanadských dostihoch nazývaných Queen‘s Plate sa tiež excelentne vysporiadal s multinárodnostnou konkurenciou. Dosahovanie úspechu za úspechom vyústilo napokon až k zisku významného ocenenia George Woolf Memorial Jockey Award, ktoré si Arcaro prevzal v roku 1953. O päť rokov neskôr bol už so všetkou pompou uvedený do dostihovej siene slávy.

Eddieho odchod z aktívneho súťaženia sa uskutočnil kvôli zdravotným problémom. Obľúbeného džokeja prestala poslúchať ruka (zranenie ramenného kĺbu), ktorá je pri jazde na koni nesmierne dôležitá. Šport tak definitívne opustila legenda, ktorá sa zúčastnila neskutočných 24 092 dostihov. Ešte o čosi pozoruhodnejšie pôsobilo číslo týkajúce sa Arcarových kariérnych zárobkov. Bohatstvo nadobudnuté v priebehu 30 aktívnych rokov bolo vyčíslené na 30 039 543 amerických dolárov.
Istý čas Eddie pôsobil ako televízny komentátor dostihových podujatí pre televízie ABC a CBS, neskôr dostal možnosť pracovať na poste úradníka pre styk s verejnosťou v Golden Nugget Casino v luxusnom centre Nevady, Las Vegas. Definitívny oddych od zhonu a ruchu si napokon doprial po odchode do Miami.

George Edward Arcaro, výnimočný človek a športovec, ktorý posadil latku pre ostatné generácie amerických džokejov skutočne vysoko, zomrel 4. novembra 1997. Po sebe zanechal neskromné dedičstvo v podobe niekoľkých veľmi pekných, ťažko pokoriteľných rekordov.

Najvýznamnejšie víťazstvá Eddieho Arcara:

Jockey Club Gold Cup (10x)
Wood Memorial Stakes (9x)
Suburban Handicap (8x)
Preakness Stakes (6x)
Belmont Stakes (6x)
Kentucky Derby (5x)
Kentucky Oaks (4x)

Marcel Letko                                                    Photos: Internet

http://horseracing.about.com/library/weekly/aa111597.htm