Autentické príbehy, nadčasové témy

Precízna práca majstra Dufoura

0

Za kolísku jemnej mechaniky sa považuje Švajčiarsko. Niekoľko naozaj zručných a vo svete preslávených hodinárov pochádza práve z tejto krajiny, napríklad z dediniek, roztrúsených v malebnom údolí Valée de Joux. Jedna z nich, ležiaca v blízkosti francúzskych hraníc, sa stala domovom Philippe Dufoura, mimoriadne uznávaného reprezentanta náročného hodinárskeho remesla.

„Osobitý a geniálny” sú prívlastky, ktoré charakterizujú majstra Dufoura najpresnejšie. Nemožno povedať, že by šlo len o akési lichôtky vyslovené ústami jeho priaznivcov, ide o naozaj triezve zhodnotenie remeselníkových kvalít. Práca zručného švajčiarskeho hodinára síce nie je pravidelne prezentovaná v médiách, to však neznamená, že by nemala svoju cenu alebo umeleckú hodnotu. Philippe Dufour chce ostať nezávislým a pracovať v malom. Jeho výrobky nie sú dostupné masovo, ale len v niekoľkých kusoch. Práve o to sú vzácnejšie, najmä pre milovníkov skutočných zberateľských rarít. Vôbec nie je nezvyčajné, ak sú hodinky z Dufourových exkluzívnych edícií vyrobené v limitovanom množstve, napr. 25-tich exemplároch.


Roky učenia a prvé úspechy

Prvé cenné vedomosti o vysnívanom remesle nadobudol Dufour na technickej škole v Sentier. Hodinárom sa stal definitívne v roku 1967 a okamžite bol zamestnaný spoločnosťou Jaeger-LeCoultre. Užitočné poznatky o horológii, teda vede zaoberajúcej sa meraním času, získal vďaka majstrovi Gabriellovi Locatellimu.

Dufour kvôli zamestnaniu dokonca cestoval, pôsobil napríklad v Karibiku, na Amerických Panenských ostrovoch. V roku 1974 sa vrátil do Švajčiarska, kde začal spolupracovať s významnými výrobcami, jeho zamestnávateľmi sa stali uznávaní Audemars Piguet a Gerald Genta. Dufourove „zlaté ruky” boli už v tom čase mimoriadne cenené, veď zručnému remeselníkovi sa podarilo opäť vdýchnuť život niekoľkým poškodeným a mimoriadne komplikovaným druhom hodín. Jeho vynikajúcu prácu si nevedel vynachváliť ani Osvaldo Patrizzi, v ktorého hodinárskej dielni Dufour istý čas pracoval. Predtým, než v roku 1989 začal vyrábať hodinky pod vlastným menom, Dufour stvoril pre bývalého zamestnávateľa Audemars Piguet slávnu edíciu „grandes sonneries”.

Hodinárske klenoty Duality a Simplicity

Pochopiť prácu Philippe Dufoura sa dá najlepšie prostredníctvom jeho výrobkov. Každý jeden predstavuje komplexné, technicky i esteticky dokonalé umelecké dielo, precíznosť v detaile je úplnou samozrejmosťou. Za Dufourove najznámejšie a najvýznamnejšie edície sú považované Duality a Simplicity. Najmä druhá menovaná sa stretla s veľkým obdivom v Japonsku a niekoľkých ďalších významnejších ázijských krajinách.
Náramkové hodinky z edície Simplicity boli vyhotovené v klasickej veľkosti, z 18 karátového zlata, s bielym ciferníkom s rímskymi číslicami a troma elegantnými ručičkami. Pri pohľade na zadnú stranu hodiniek vidieť, ako je ich mechanizmus do detailov prepracovaný, elegantne a vkusne ozdobený ženevskými vlnami. Pre pozornejší a dôkladnejší obdiv jeho krásy sa odporúča použiť zväčšovacie sklo. Pri výrobe hodiniek z edície Simplicity, ktoré mimochodom nie sú vybavené batériou, boli ako dekoračný prvok použité drahé kamene fialovej farby.

Nie je prekvapením, že Phillipe Dufour je na svoju prácu hrdý. Väčšina súčiastok, ktoré Švajčiar pri výrobe svojich hodiniek využije, pochádza z jeho vlastnej dielne. V nej mu pomáhajú dcéra a mladý asistent.

Marcel Letko                               Photos: Philippe Dufour Press

www.philippedufour.com