Autentické príbehy, nadčasové témy

Príbeh ako z Hollywoodu

0

Príbeh ako z Hollywoodu

Keby som pôsobil v Hollywoode ako scenárista, určite by som siahol po absolútne skvelom príbehu, ktorý sa udial na dráhe Santa Anita Park 2. novembra 2013. Som presvedčený, že by dokázal konkurovať filmom z prostredia dostihov, a možno by ich aj prekonal. Trojica, trio, alebo jednoducho traja kamaráti priniesli dostatočný náboj do tohtoročnej „Klasiky“ a dokázali prebudiť emócie desiatok tisícov fanúšikov na tribúnach. Kathy Ritvo, Gary Stevens a Mucho Macho Man sú hlavnými hrdinami krátkeho príbehu o úspechu.

Tri postavy, tri príbehy a jeden veľký úspech. Keď môj obľúbený komentátor Trevor Denman s poriadne zvýšeným hlasom ohlásil víťazstvo Mucho Macho Man, bol som v ako zelektrizovaný. Ľudia okolo jačali, z okolitých tribún sa ozývala kakofónia hlasov, ktoré oslavovali úžasný a tesný finiš finále BC. „Sme víťazi“ – vykríkol som. Môj obľúbený džokej, trénerka, ktorú si vážim a kôň, ktorému som fandil už počas jeho súbojov na dráhe v Churchill Downs na Kentucky Derby, či počas minuloročnej „Klasiky“. Teraz sa spojili miesto, čas, dvaja ľudia a jedno zviera, aby naplnili svoj osud.


Katherine „Kathy“ Ritvo

Niekto mi dal darček. Chcem žiť každý deň. Chcem si vážiť každý deň.“

Kde bolo, tam bolo
V štáte nazvanom Massachusetts vyrastalo dievča, ktoré svoj život zasvätilo koňom a dostihom. Jej rodina (otec a traja bratia) sa venovala tomuto športu odnepamäti a tak bolo jasné, ktorým smerom sa bude odvíjať jej budúcnosť. Aj svojho manžela Tima Ritva spoznala na hipodróme Suffolk Downs. Neskôr sa presťahovali na Floridu, keď sa stal Tim prezidentom závodiska Gulfstream Park, prebrala od neho kone z tréningu. Tak sa k nej dostal aj Mucho Macho Man. S manželom majú dve deti, Dominique a Michaela.

Mraky na obzore
Nikto nevie, ako a prečo sa problémy zniesli práve na Kathynu rodinu. Bolo známe, že ochorenie srdečného svalu kardiomyopatia zabilo jej otca a jedného z bratov. Keď sa tento problém objavil aj u Kathy, musela v rokoch 2003 – 2005 obmedziť trénovanie. Jej stav sa však zhoršoval a v roku 2008 sa dostala na zoznam ľudí, ktorých čakala transplantácia srdca. Po siedmich mesiacoch čakania musela absolvovať sedemnásť hodinovú operáciu, ktorá skončila šťastne. Lekári jej však dávali len dva týždne života. Našťastie sa ich prognózy nepotvrdili a päť rokov po transplantácii jej nové srdce nevykazuje žiadne komplikácie. Jej nezlomná viera ju vrátila do milovaného prostredia. Aj keď musí užívať 30 tabletiek denne, pracuje v dostihovom biznise.

Šťastie
Keď v roku 2010 prevzala tréning Mucho Macho Mana od svojho manžela, nevedela, že s ním prežije úžasné chvíle. Mucho Macho Man bežal Kentucky Derby 2011, kde skončil tretí, o rok ho doviedol Mike Smith na druhej pozícii v Breeders‘  Cup Classic. Tento rok sa sen Kathy Ritvo splnil a jej zverenec siahol na vrchol.

Gary Stevens

Kto je Gary Stevens? Džokej, herec, komentátor, agent? Vyskúšal si všetky povolania, ale jeho najväčšou láskou sú dostihy. Aj on je zaujímavým ohnivkom príbehu, v ktorom sa všetko dobre skončí. Ako malý chlapec musel nosiť podporné opierky bedier, aby vôbec dokázal chodiť. Aj napriek tomu začal pracovať v stajniach svojho otca. Neskôr sa posadil do sedla, a to akoby mu prischlo na dlhé roky. Stal sa jedným z najúspešnejších džokejov v USA, keď vyhral trikrát Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes a deväťkrát dostihy Breeders‘ Cup. O jeho úspechoch na dráhach svedčia rôzne ocenenia (George Woolf Jockey Award, Eclipse Award, Mike Venezia Memorial Award). Dostal sa aj do siene slávy National Museum of racing.

Okrem džokejského chlebíčka však okúsil aj hereckú kariéru. Zahral si vo filme Seabiscuit či v seriáli HBO Luck. Napísal tiež úspešnú biografiu The Perfect Ride a pracoval ako komentátor televízie NBC Sports. Keď v roku 2005 oznámil koniec kariéry, zarmútil mnohých fanúšikov. No našťastie sa v tomto roku rozhodol vrátiť. Jeho „comeback“  bol však úspešný. Na Oxbowovi vyhral Preakness Stakes a teraz si s Mucho Macho Man pripísal triumf v Breeders‘ Cup Classic.


Mucho Macho Man

Netradičný príbeh, aj keď tentokrát konský. Svoje zaujímavé meno si vyslúžil podľa piesne Macho Man skupiny Village People (známa najmä piesňou YMCA). Na začiatku svojho života prakticky nežil. Keď sa v roku 2008 narodil, vyzeral skôr ako neživé telo, ktoré nemalo nikdy vraziť do cvalu. Nevykazoval žiadne príznaky srdečnej činnosti. Jeho chovateľ bol však nezlomný muž a tak aplikoval resuscitáciu. Keď sa zdalo, že všetko bude márne, žriebä sa postavilo na nohy a pokojne odcválalo.
O niekoľko rokov neskôr už bojoval na významných dostihoch a tento rok splnil veľký sen svojej trénerke, keď zvíťazil v „Klasike“.

Peter Fritz                                                                 Photos: Breeders‘ Cup Press

www.breederscup.com