Autentické príbehy, nadčasové témy

Príbeh napísaný životom / INTERVIEW

0

Príbehy, ktoré píše sám život, patria k najpútavejším. Odzrkadľuje sa v nich láska, šťastie, úspech, ale aj nenávisť, prehry a slzy. Každý z príbehov je špecifický, každý má svoj dej. Je krásne sa k nim po rokoch vracať. Jedným z nich je príbeh s názvom Katarina van Derham. Od nášho prvého stretnutia ubehli už štyri roky a veľmi si vážim skutočnosť, že sme stále v kontakte.

Onedlho prinesiem návštevníkom nášho mesta aktuálny rozhovor s touto zaujímavou ženou, ktorá za „veľkou mlákou“ dosiahla neskutočné úspechy. Pre tých, ktorí nemali možnosť spoznať jej príbeh, som sa preto rozhodol predstaviť jej cestu za šťastím.

Katarina van Derham patrí k „popoluškám“, ktoré sa rozhodli opustiť sivý svet priemeru a vydali sa na skusy za hranice. Pri počúvaní jej príbehu mi myšlienky „švenkovali“ po neskutočných obrazoch skutočného umelca Juraja Jakubiska. V hlave mi dunela hudba z Tisícročnej včely a jasne som sledoval vysťahovalcov, ktorí nastupovali na vlak a smerovali do zasľúbenej Ameriky.
Tie obrazy patria, samozrejme, minulosti. Ale aj dnes mnohí sledujú kroky svojich predkov a poberajú sa do sveta za šťastím. Katarina sa tiež rozhodla zmeniť svoj život.

Keď som po prvý raz čítal Katarinino meno v správe, ktorú som dostal od jej agentky Victorie Talbotovej z New Yorku, hádal som, že pôjde o dievča z Beneluxu. Okamžite som si prezrel jej internetovú stránku, aby som spoznal človeka, s ktorým sa chcem porozprávať o kariére úspešnej modelky v Spojených štátoch.
Katarina van Derham sa môže  pochváliť skvelými výsledkami, ktoré ju predurčujú do novej kategórie v showbize – commercial girl. Mladá blondína dokázala predať svoj talent a získať z každej príležitosti čo najväčší osoh. Filmové úlohy, televízne reklamy, kalendáre, kontakty s veľkými menami showbiznisu predstavujú len zlomky z jej bohatého portfólia.  Najprekvapujúcejšia informácia na webe však na mňa len čakala. Katarina van Derham nepochádza ani z krajiny tulipánov, či mesta s cikajúcim chlapcom – z Bruselu, a ani z Luxemburska. Jej rodiskom je krajina bryndzových halušiek a voňavej borovičky.  Nežná  Slovenka odcestovala do USA a dnes spolupracuje s takou hviezdou, akou je Sly Stallone, ktorému jej zjav výdatne pomáha predávať produkty zdravej výživy.
Mne sa podarilo dostať Kataríne pod kožu, aby som si s chuťou zalistoval v kronike jej životného príbehu.

Katarína, ako sa začal rodiť váš príbeh? Príbeh ženy, ktorá sa rozhodla opustiť istotu domova a vydala sa do nového sveta?
Pochádzam z Ľubochne, malej obce pri Ružomberku, kde som vyrastala v nepoznaní tajomstiev a lákadiel života. V dozrievaní času som však začala premýšľať nad najvhodnejšou budúcnosťou. Najskôr som študovala na textilnej priemyslovke a po jej absolvovaní som pokračovala v štúdiu biznisu a marketingu. Potom ma čakala prvá pracovná skúsenosť. Skoro som ale zistila, že práca v súkromnej firme v Žiline ma ubíja a po štyroch rokoch  som sa rozhodla pre radikálnu zmenu. A bola to zmena naozaj radikálna! Amerika ma už od malička priťahovala a po anglicky som sa pokúšala hovoriť už v jedenástich. Moje rozhodnutie bolo jasné. Chcela som sa zdokonaliť v jazyku a popri štúdiu sa pokúsiť získať zaujímavú pracovnú príležitosť. Veľká Británia alebo Austrália ma veľmi nelákali, takže zostávali USA.

Mnohé úspešné osobnosti sa pýšia, že si už v detstve dokázali naprogramovať svoju budúcnosť. Potom mali, vraj, veľmi zjednodušenú cestu za naplnením svojich predstáv. Vedeli presne stanoviť svoje ciele, úspechy a eliminovať možné riziká. Aj vy ste si zostavili podobný scenár vašich snov?
Už od detstva ma vzrušovala predstava úspešnej ženy. V detských snoch som sa videla na titulných stránkach časopisov, či na pódiách v žiari reflektorov ako populárna speváčka. O modelingu som absolútne nepremýšľala, pretože som žila v mylných predstavách o tom, že na modelku nemám dostatočnú výšku a neskôr sa rozplynul aj môj sen o speváckej kariére. Jednoducho som si uvedomila svoju hlasovú dispozíciu. Na druhej strane však Slovensku chýbali klasickí showbiz manažéri, ktorí vás dokážu motivovať a dokonale vám zodvihnúť sebavedomie, či pomôcť pri rozvíjaní talentu. U nás vtedy bolo všetko naopak. Keď som odchádzala do Spojených štátov, očakávala som oveľa priaznivejšiu klímu. Ale taký vyspelý umelecký trh som si určite nepredstavovala. Prekvapenia sú, samozrejme, oveľa príjemnejšie, keď predstihnú vaše predstavy. A na mňa čakala príjemná zmena.

Mnohé dievčatá veľmi skoro odhadzujú svoje „detstvo odeté v ružových šatách“ a čoraz viac sú priťahované atraktivitou nepoznaného. Vek nevinnosti sa mení v čas prvých dotykov s realitou. Ako to bolo s vami v nebezpečnom veku dospievania?
Keď som sa dostala do zábavného a divokého veku puberty, snažila som sa predvádzať sa a vždy zapôsobiť na okolie. Na diskotékach som prezentovala svoje kvality, pretože som si uvedomovala dobre vyvinutý zmysel pre rytmus a taktiež svoj vzhľad. Ten som potom zúžitkovala na strednej škole, kde som vyhrala titul Miss a po prvýkrát som mala možnosť okúsiť atraktivitu modelingu. Nafotila som totiž profesionálne fotky. V tom čase som bola klasická sedemnástka.

Váš príbeh je možné nazvať sladkým hollywoodským slaďákom á la Cinderella, či Pretty Woman. Z neznámej Popolušky sa stane úspešná a krásna mladá žena, ktorá si užíva skvelý život. Nemyslíte si, že vaše životné peripetie sú veľmi podobné americkým filmovým scenárom?
Ako sa to vezme. Keď sa pozriete na príbeh Popolušky, ktorá si najskôr musela veľa vytrpieť, aby sa potom dostala k priehrštiu šťastných životných okamihov, tak môj príbeh sa jej  podobá. Do cudziny som rozhodla odcestovať s vlastným mottom: „Radšej sa pobijem s problémami vonku, ako so skostnateným systémom na Slovensku. Aspoň prežijem veľa zaujímavých zážitkov a získam veľké množstvo skúseností.“ Kto si však neverí a nedokáže sa s úsmevom poprechádzať po očistci, nech radšej nikam nechodí, hlavne nie do L.A. Moje začiatky boli veľmi ťažké a charakterizujú ich potoky sĺz, údery pod pás od našincov žijúcich v USA a ťažká dvanásťhodinová práca. Svoju kariéru som začínala veľmi „romanticky“. Náplňou mojej práce bolo totiž upratovanie rodinných domov. Na vlastnej koži som pocítila, čo znamená nemať k dispozícii dostatok financií, priateľov a trpieť nedostatkom času a slovnej zásoby. Najhoršie bolo však vedomie, ktoré ma nútilo porovnávať prítomnosť s minulosťou. Minulosť sa odrazu vykresľovala v ružových farbách a budúcnosť bola nanič. Najhoršia však bola skutočnosť, že som si jasne  uvedomovala, z akého postavenia som odchádzala a do akého som vstúpila. Vzdelaná žena s praxou v marketingu akoby sa odrazu ocitla na začiatku svojej životnej púte. Američania ma, našťastie, prijali s porozumením. Moju prácu chápali skôr ako službu, ktorú potrebujú. Niektorí ma pozvali na večierky, iní mi kúpili darčeky, starší manželia ma považovali skôr za dcéru, ako za pomocníčku v domácnosti. Toto obdobie považujem za dobrú skúsenosť, pretože som sa naučila chápať mentalitu Američanov, spoznala som ich domácnosť a celkový životný štýl. Po roku sa však všetko zmenilo. Začala som pracovať pre jednu športovú televíziu, kde ma všetci nazvali „počítačovým géniom“.

O Európankách sa tvrdí, že sú veľmi príťažlivé. Dokonca pre Američanov sú veľmi exotické. Pomohla vám táto skutočnosť k tomu, že vás domáci prijali do svojich radov rýchlejšie a hlavne vľúdnejšie?
Je to pravda. Pre Američanov predstavujem exotickú krásu, čo je pomerne veľká výhoda. Hlavne v Hollywoode, kde sa snažia presadiť zástupy ľudí. Nesmieme zabúdať, že do fabriky na sny denne prichádza prílev talentov zo všetkých kútov sveta, takže každý je istým spôsobom exotický. Vtedy oceníte svoju priateľskú povahu. Keď stojíte vedľa stovky blondín, ktoré vyzerajú podobne ako vy, a iba jedna môže získať vysnívanú prácu, pochopíte. Aklimatizácia je tiež veľmi dôležitý faktor. Dlhú dobu vám trvá, kým si osvojíte americkú mentalitu. Odstup domácich cítiť prakticky vo vzduchu. Najdôležitejšie je pochopiť, prečo Američania myslia odlišne ako vy, prečo vyznávajú iné životné hodnoty, prečo sú určitým spôsobom sebeckí, prečo sú jednoducho iní. Keď sa naučíte akceptovať ich hodnoty a nasiaknete ich spôsobom života, tak ste vyhrali. Väčšina našich ľudí ale nie je schopná prekonať tieto prvotné problémy a preto mnohí radšej volia jednoduchšiu cestu domov.

Z malého Slovenska ste sa dostali do veľkého sveta celebrít, do mesta umelcov a fabriky na sny. Obzriete sa ešte za svojou minulosťou? Nestane sa vám niekedy, že spomínate na život v malej krajine pod Tatrami?
Samozrejme, že áno. Každý deň myslím na domov, pretože stále mám na Slovensku rodinu a ľudí, ktorí ma majú radi a na ktorých mi záleží. Domov sa dostanem raz za rok a vtedy sa snažím navštíviť všetkých kamarátov a tráviť čas s rodinou. Na môj život teraz vplývajú dve skutočnosti. Nový život som si vybudovala v Kalifornii, ale vďaka tomu, čo mi v minulosti Slovensko a rodina dala, som dnes šťastná a úspešná. Detstvo považujem za najdôležitejšie obdobie života, pretože práve vplyv tohto mimoriadne dôležitého životného úseku vám v budúcnosti buď pomôže, alebo vás oslabí. Mňa definitívne posilnilo.

S príchodom do USA sa začala vaša nová životná etapa. Museli ste sa prispôsobiť rozdielnemu spôsobu života a zmeniť aj rebríček hodnôt. Odrazu ste museli znova „vyrastať“, dozrievať a naučiť sa spoznávať nové pravidlá hry. Ako ste sa s novou výzvou vysporiadali?
Je veľmi náročné žiť spôsobom „two face“. Váš život je rozdelený, pretože vždy v sebe nosíte zakódovanú mentalitu minulosti, v ktorej ste vyrástli, a súčasne ste nútený spájať ju s úplne novým ponímaním reality. Musím sa priznať, že je to veľmi vyčerpávajúce a zložité. Môj „nový“ život v USA je však veľmi zaujímavý a presiaknutý entuziazmom. Život za oceánom je pestrý, plný udalostí. Každý deň ma čaká nová skúsenosť, nová práca. Slnečné počasie je tu samozrejmosťou, čo výrazne vplýva na pozitívne myslenie.  Keď telefonujem s rodinou alebo s priateľmi, vždy máme o čom hovoriť. Na druhej strane linky však počúvam veľa negatívnych informácií. Dozvedám sa o ťažkostiach ľudí, cenovej politike, nie najlepšom štýle života. Aj za oceánom sa bojuje o prežitie, ale vždy sa to dá utiahnuť bez stresu a straty životného elánu.

Dnes vediete zaujímavý život, ste v pozornosti médií a hľadáčikov agentov. Množstvo ľudí dlho bojuje o uznanie a keď sa toľko očakávaný pozitívny výsledok dostaví, nedokážu sa s novou situáciou vyrovnať. Nestali ste sa hračkou vo vlnách kariéry?
Momentálne prežívam najkrajšie životné obdobie. Cením si maličkosti, netúžim po diamantoch a práve tento postoj ma veľmi motivuje a pomáha mi. Veľa ľudí  v Los Angeles sa snaží uspieť v honbe za slasťami života. Mnohí sa umárajú v túžbe vlastniť zámky, drahé autá, osobné lietadlá a realita im uniká pomedzi prsty. Večne hľadajú a šťastie nikdy nenájdu. Ja sa snažím nachádzať šťastie vo svojej práci, ale nájdem si určite čas aj na priateľov, s ktorými si zájdem do baru, kde si zahráme biliard, alebo si zatancujeme. Podľa mňa musíte viesť svoj život v rovnováhe, inak nebudete šťastný. A peniaze? Tie by mali byť len pomocným faktorom k naplneniu vášho osobného sna, ale nemali by znamenať všetko.

Máte pocit, že vaše sny sa naplnili?
Môj sen sa určite splnil, takže aj keby sa v tomto momente skončil, cítila by som sa dokonale šťastná. Som  za to vďačná osudu a verím, že pokiaľ sa vaše sny naplnia, dokážete si zrevidovať aj vaše správanie. Ste odrazu vyrovnanejším a lepším človekom. Nechcem si fabulovať plány na dlhšie obdobie, než na tri mesiace dopredu. Dôvod je veľmi prozaický. Keby ste sa ma pred pár rokmi spýtali, ako si predstavujem svoju budúcnosť, určite by sa moja odpoveď nezhodovala s tou dnešnou. Naplánovala som si  ešte veľa cieľov, ktoré by som chcela v živote dosiahnuť a preto sledujem svoju intuíciu. A hlavne sa netrápim prílišnými očakávaniami. Tak sa vyvarujete sklamaniam.

Akoby ste zoradili tri najdôležitejšie hodnoty vášho života?
Tri hodnoty života? Pokiaľ by to bolo možné, na všetky tri mesta by som umiestnila lásku.
Tá dokáže divy a mení podstatu sveta. Najviac ale oceňujem samotný dar života. Nikdy sa nesnažím preceňovať svoje sily, ani zneužívať svoje postavenie. Život si vážim taký, aký v skutočnosti je, aj keď nie je ľahký. Ale všetci sa musíme predsa  snažiť, aby sme si ho dokázali naprojektovať čo najlepšie a pripraviť tak potešenie pre seba a samozrejme aj pre svoje okolie.

Interview by Peter Fritz         Photo: Private archive – Katarina van Derham

www.katarinamodel.com