Autentické príbehy, nadčasové témy

Príbeh Paola Vitelliho

0

Príbeh Paola Vitelliho

Články venované Taliansku vždy predstavujú skvelú príležitosť odhaliť zaujímavé skutočnosti o tejto krajine a tiež možnosť zoznámiť sa s ľuďmi, ktorí sú symbolmi talianskeho životného štýlu. Ako v móde rezonujú mená Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu či vo filme žiari Ornella Muti, tak vo svete luxusných jácht patrí k nezameniteľným meno Paola Vitelliho, zakladateľa spoločnosti Azimut Yachts.

„Pokiaľ by ste chceli stráviť prázdniny v novom, príjemnom prostredí a v spoločnosti obľúbených priateľov, tak vám navrhujeme prenajať si jachtu. Vzdialenú od preplnených letovísk, schopnú preniesť vás do najkrajších prístavov, do sveta vodných športov, rybárčenia, potápania a plachtenia. Nad všetkým stojí ten úžasný pocit slobody, ktorú dokáže ponúknuť len more s prísľubom návštev najkrajších rezortov položených na Azúrovom pobreží, alebo pohľadom na zabudnuté zálivy Korziky a Sardínie.“

Tento citát pochádza z prvej prezentácie Paola Vitelliho, ktorú napísal v roku 1969. Dnes sa nad týmito vetami pousmeje, a stále má na to dôvod. Už v čase začiatkov formovania budúcnosti prežíval všetky udalosti mimoriadne intenzívne, so srdcom, a dodnes tieto vlastnosti zachováva.


More mu učarovalo

Pre Vitelliho sa stalo more symbolom pohody a pokoja. Hlučné letoviská, nudné prázdninové vily ho nelákali. More bolo predsa skvelým prísľubom dobrodružstiev. So svojimi ideami oslovil neskôr komunitu ľudí, ktorí preferovali prírodné prostredie pred kakofóniou modernej doby.

Bola to vášeň pre lahodný vetrík čeriaci morské vlny, snaha objaviť svet z iného uhla pohľadu. Miloval nezávislosť a cenil si ju nadovšetko. V rodinnom kruhu získal základy, ktoré však kreoval podľa svojich predstáv a vo svojom osobnom kódexe okrem dobrej výchovy vyčlenil osobitné miesto pre slobodné myslenie, rozhodovanie. Nikdy sa nesnažil bez zváženia vstrebávať názory iných ľudí. Ovládali ho vášne a, na druhej strane, zmysel pre realitu. Osvojil si vzácnu vlastnosť – postupovať za presne vytýčeným cieľom. Vždy mal definované vysoké ciele, ktoré často navonok pôsobili ako štíty Himalájí. Ale vyplatilo sa mu to. Dodnes verí, že práve táto vlastnosť posiľňuje myslenie. Preto sa nikdy nevracia do minulosti.

Ale vráťme sa k moru. Práve v spojení s týmto „silným spoločníkom“ začal budovať svoju kariéru. Vo veku 20 rokov dokázal Paolo Vitelli jasne definovať svoje túžby. Miloval more, ku ktorému bol najbližšie počas rodinných letných dovoleniek v Antibes. Práve spomienka na tieto okamihy plné slnka, spevu cikád a spoločných rozhovorov s priateľmi ho motivovali. Spolu s priateľmi s univerzity si prenajal malú obytnú jachtu s názvom Pirát, aby objavoval francúzske pobrežie a okolité ostrovy. Tak sa začal odvíjať neuveriteľný príbeh, ktorý poznamenala láska k moru.


Podnikanie s názvom Azimut

Paolo Vitelli odštartoval svoju profesionálnu kariéru v roku 1969, kedy spolu s Lucianom Lenottim založili spoločnosť Azimut. Začali jednoducho, v známom prostredí. Ponúkali svojim priateľom na prenájom jachtu. Možno si poviete – nič svetoborné. Ale práve tento malý začiatok vyvrcholil vo veľké podnikanie. Tento „biznis“ pomohol Vitellimu osvojiť si pravidlá obchodovania a umožnil mu zoznámiť sa s podnikateľskými zručnosťami. Plynutie času a prirodzené dozrievanie osobností oboch spoločníkov priviedlo Lenottiho k rozhodnutiu opustiť Azimut, pretože sa rozhodol kráčať po vlastnej ceste. Paolo sa však svojich cieľov nevzdal, čoho výsledkom je dnešná spoločnosť, ktorá patrí k najúspešnejším výrobcom luxusných jácht na svete.

Počas formovania budúcnosti firmy stretol mnohých zaujímavých ľudí, ktorí mu pomohli dobrou radou, alebo sa podieľali na jeho projektoch, ako napríklad – Friedrich Wendler, Carlo Agliardi, Massimo Perotti, Terry Disdale alebo Stefano Righini. Dôležitou udalosťou v histórii spoločnosti bolo prevzatie rodinného podniku Benetti v roku 1985. O dva roky neskôr  predstavil Paolo Vitelli nový subjekt – Azimut Benetti. Od tohto momentu spoločnosť rástla, rozvíjala sa, rozširovala okruh spolupracovníkov, vznikali nové projekty, na more vyplávali skvelé modely. Stačí spomenúť také skvosty, ako L’AZ 43′ – prvá loď produkovaná firmou Azimut, Azimut 105′ Failaka, Azimut 96′ Starlight, Azimut 65 Pininfarina, Azimut 85 Ultimate, Azimut 42, Azimut 68, 100 Jumbo, Azimut 116 či Azimut 68 S.

Na záver by som opäť uviedol citát Paola Vitelliho, ktorý by mohol inšpirovať mnohých ľudí:
„Generáciám, ktoré s neistotami a pochybnosťami kráčajú do sveta práce a hľadajú bezpečné pozície, by som poradil, aby si vyskúšali opojné stimuly dobrodružstva nazvaného podnikanie.“

Pokiaľ vás príbeh Paola Vitelliho zaujal a radi by ste spoznali jachty firmy Azimut-Benetti, ktorá v tomto roku oslavuje svoje štyridsiate výročie, stačí keď oslovíte zástupcov spoločnosti na Slovensku – Yacht Navigator.

Peter Fritz                                                    Photos: Azimut Press

www.yachtnavigator.sk
www.azimutyachts.com
www.azimutbenetti.com