Autentické príbehy, nadčasové témy

Príbehy, ktoré odvial čas

0
Príbehy, ktoré odvial čas

Cestovanie neprináša len skvelé zážitky, ale rovnako aj príbehy, ktoré sa spájajú s danou destináciou. Počas ciest vás dokážu zaujať čarovné miesta, ľudia, ale aj rôzne udalosti. V súvislosti s mojou návštevou slávneho hotela Del Coronado v San Diegu som vybral dva príbehy, ktoré sa tu odohrali.

 

Ak by som mal postupovať systematicky, tak na úvod je dôležité predstaviť samotný hotel Del Coronado.  Pretína sa tu legendárna minulosť s čarovnou prítomnosťou miesta. Je situovaný na najmilovanejšej pláži Ameriky. DEL ponúka luxus a klasický štýl južnej Kalifornie, skvelé zážitky pre rodiny s deťmi, páry, skupiny aj zdatných turistov z celého sveta. Prečo ďalej odolávať a rovno sa nezbaliť a nevybrať sa do San Diega a cez more po majestátnom moste do hotela Del Coronado?

V novembri a stále horúco

Oblohu akoby nejaký impresionistický maliar namaľoval zvláštnymi odtieňmi. Bola azúrovo modrá popretkávaná drobnými vejármi pár. V patiu vládlo ticho, ktoré miestami prerušil známy zvuk prevracaných stánok novín, sem tam sa ozval tichý smiech mladých žien prechádzajúcich do svojich izieb. Lístky na okrasných kríkoch takmer nepočuteľne šeptali a rozprávali príbehy drobnému kolibríkovi, ktorý sa nečakane objavil predo mnou. Sledoval som ho, obdivoval a hlavou mi prebehla myšlienka ako nahá víla, chvatom sa ukrývajúca v húštine blízkych stromov. Prišla a za milisekundu bola preč, takže som si neužil jej nahotu. Príbehy sú podobné kolibríkom, buď si ich vychutnávate, sledujete ich vzletný let, ako pri tomto najdrobnejšom vtáčikovi sveta, alebo zostanete sklamaní, ako v momente, keď na kolibríka namierite hľadáčik fotoaparátu a on vám zmizne. Neodkážete ho odfotiť.

Podobne je to aj s príbehmi, ktoré dávno odvial čas, no stále rezonujú v spomienkach ukryté v starých múroch hotela a neodleteli do diaľky, aby vás nechali samotného. Hotel Del Coronado ponúka niekoľko úžasných príbehov, z ktorých spomeniem aspoň dva. Ten prvý nie je o zábave, cinkaniu strieborných príborov či tichej hudbe na pláži. Je záhadný, vyvoláva zimomriavky a „zaručene“ je pravdivý. Aspoň tak to tvrdia ľudia z tohto hotela.

Príbeh Kate Morganovej a jej ducha

Kate Morganová bola mladá dvadsaťštyri ročná žena, ktorá sa v roku 1892 zapísala na recepcii hotela, ale nikdy sa neodhlásila. Zostala navždy v hoteli ako duch.

Keď sa na Deň vďakyvzdania zjavila na recepcii mladá Kate Morganová, bola sama a pôsobila nešťastným dojmom. Počas rozhovoru s niektorými zamestnancami prezradila, že čakala na muža, ktorý sa mal k nej pripojiť. Po piatich dňoch samoty, pretože nikto neprišiel a nestrávil s ňou pokojnú dovolenku, sa rozhodla pre krajné riešenie. Zastrelila sa na schodoch vedúcich na pláž.

Kto bol Kate Morganová? To boli najčastejšie otázky, ktoré sa pýtali vyšetrujúci policajti. Kate zatiaľ dostala meno „krásna cudzinka“ hoci neskôr sa zistilo, že nepricestovala zo vzdialeného miesta USA. Kate žila v Los Angeles a bola vydatá, no jej manželstvo bolo už len úradným faktom, nie harmonickým vzťahom. S manželom sa odcudzili a hľadali radosť inde. Kate pracovala ako domáca v dome bohatej rodiny z LA. Odtiaľ cestovala vlakom a ako potvrdili spolucestujúci, mal ju sprevádzať muž, ktorý jej však po ceste ušiel. Hoteloví hostia opísali Kate ako smutnú ženu, ktorá trávila čas väčšinou sama. Počas pobytu sa vybrala do San Diega, kde si kúpila zbraň a v hoteli sa potom zastrelila. Vyšetrovanie potvrdilo, že žena zomrela na následky zranení spôsobených strelnou zbraňou.

Od tej doby hostia a zamestnanci hotela začali pozorovať zvláštne javy. V izbe na treťom poschodí, kde Kate bývala sa diali a dodnes dejú nevysvetliteľné veci – vánok bez toho aby boli otvorené dvere alebo okno, vypínanie televízora, blikanie svetiel, náhle zmeny teploty, hlasy a kroky. Tento príbeh získal takú popularitu, že dnes strašidelná hotelová izba, kde Kate bývala patrí medzi hosťami k najžiadanejším. Podobné javy sa dejú aj na chodbách hotela a v obchode so suvenírmi s názvom Est 1888, kde darčekový tovar často vzlietne z police a spadne vždy neporušený na zem.

Marylin a „Niekto to rád horúce“

Oveľa zábavnejší príbeh sa spája s filmovaním známej klasiky s Marilyn Monroe, Tonym Curtisom a Jackom Lemmonom v hlavných úlohách. Časť filmu sa nakrúcala práve v hoteli Del Coronado, aj keď len v exteriéroch. Režisér Billy Wilder sa rozhodol interiér vytvoriť v štúdiách, no aj tu boli vyrobené presné repliky lobby, schodiska či dizajnu obloženia.

Príbeh sa odohráva na slnečnej Floride, no pre bližšiu vzdialenosť sa nakrúcalo v Del Coronado. Týždeň tak slávni herci strávili tu, čo v San Diegu vyvolalo veľký záujem. Na nakrúcanie sa chodilo pozerať množstvo fanúšikov. Ešte zaujímavejšie je, že vtedajšia bezpečnostná služba bola oveľa benevolentnejšia na akú sme zvyknutí dnes. Mnohí fanúšikovia sa mohli dostať do bezprostrednej blízkosti filmových hviezd. Možno aj preto sa podarilo malému chlapcovi požiadať slávnu Marilyn o bozk.

Nádherné prostredie Del Coronado láka dodnes návštevníkov či len turistov. A tí, rovnako ako ja, sa chcú zoznámiť s hotelom, ktorý rozpráva príbehy.

 

Hotel del Coronado

1500 Orange Ave

Coronado, CA 92118

USA

https://hoteldel.com

 

Peter Fritz

Foto: Peter Fritz, Marcel Fritz, Hotel Del Coronado Press