POHYB SMEROM K MIZNUTIU alebo Moving Towards Vanishing! V týchto dňoch si môžete pozrieť výstavu Luciena Zella v Bratislave, ktorý nefotí len fotografie, ale fosílie duší.
Prečo ten názov? „Rozhodol som sa pre názov výstavy „Moving Towards Vanishing„. Môj principiálny názor je, že vo svete, v ktorom všetko smeruje k zániku, skutoční umelci tvoria fosílie duší. Ja Lucien Zell netvorím len fotografie, ale aj fosílie duší,“ hovorí samotný umelec.
Rodák z Los Angeles, ktorý žije od roku 1998 v Prahe, vystavuje v našom hlavnom meste fotografické práce z posledných pätnástich rokov. Fotografovanie je pre umelca – ako sám hovorí – v poradí až štvrtou umeleckou činnosťou. Je predovšetkým spisovateľ, textár, spevák a tiež herec. Hovorí tiež, že „fotografia je umenie, ktoré nevylučuje nikoho, kto má náhodou iný materinský jazyk. Možno, keď sa nad tým zamyslíme, fotografia je ďalším jazykom, ktorý všetci zdieľame, pretože chápeme, že život je pominuteľný.“

Výstavu 18. februára 2025 uviedol a otvoril predstaviteľ T&AC Gallery Igor Turuk. O vystavovaných fotografiách a živote vystavujúceho umelca oboznámila prítomných kurátorka výstavy Dagmar Kudoláni Srnenská. V hudobnej vložke vernisáže vystupoval gitarista a spevák Jerguš Oravec.



Výstava je predajná a potrvá do 15. marca 2025. Nájdete ju v T&AC Gallery na Zámockej 22 v Bratislave.

Kto je Lucien Zell?
Narodil 1.1.1974 v Los Angeles a ako jedenásťročný sa s rodinou odsťahoval do Seattlu, mesta hudobného a životného štýlu „grungre“. Navštevoval Roosevelt High School a už vtedy začal písať básne. Študoval na miestnej Cornishovej Akadémii umenia. Ešte predtým však pôsobil ako herec v rôznych inscenáciách, činohrách a muzikáloch. Striedavo žil v Japonsku, Rusku, na Blízkom východe a v Európe. Od roku 1998 žije v Prahe.
Vydal päť zbierok poézie a jeho haiku získali prvú cenu internetového časopisu World Haiku Review. Prispieva do časopisov New Orleans Review, Poetry Salzburg Review a Tikkun. V roku 2022 dostal prestížne štipendium od Galway Kinnell Fellowship. Má vlastnú rockovú kapelu Waveman, v roku 2019 im vyšlo tretie CD Fall into Fligt a ako textár spolupracoval s mnohými umelcami rôznych žánrov, najmä jazzu a pop rocku. Ako spevák a básnik vystupoval na mnohých festivaloch po celej Európe, napríklad Kilmainham Arts Festival, Dublin, Berlin Soup, Atény alebo Colours of Ostrava. Jeho piesne vydali mnohé renomované hudobné vydavateľstvá.
Viedol workshopy poézie a beletrie cez Zoom, má študentov v Oregone, Oklahome, Arizone, ale aj na Havaji. Raz za dva mesiace organizuje diskusnú skupinu poézie pod názvom Poetry Junkies, ktorá má členov v krajinách z celého sveta. V Prahe založil literárny festival pod názvom Moving Center. Ako herec pôsobil na pražskom Fringe festivale, hral v bollywoodskom filme Prague a televíznom seriály Stratená légia. Pre svoje úžasné aktivity vo svete umenia ho americký spisovateľ a kritik Alan Levy nazval „trubadúrom 21.storočia.“
Myšlienky autora?
„Knihy sú svetom, v ktorých čítame o svete. Čítanie je pre myseľ tým, čím je dýchanie pre dušu.“
„Pokoj mi prinášajú moji priatelia, pretože tvoria protiklad k divokým titulkom v médiách, ktoré nám neustále pripomínajú tiene a zrady života.“
„Benátky sú jedným z miest, kde sa moja duša cíti ako doma. Ako povedal Rainer Maria Rilke: Možno, že Benátky sú len nálada. Pre mňa, jedným z dôvodov, prečo je to tak významné mesto, je fakt, že sú určitým estetickým magnetom pre umelecky zmýšľajúcich ľudí.“
Samostatné výstavy
Between Withins, Lucerna, Praha, 2014
Fotofestival, Gorlitz, Nemecko, 2015
Soul Fossils, Café Kampus, Praha, 2016
Berlin Soup, (group show), Atény, Grécko, 2016
Heaven and Zell, Klub Ivana Havla, Konírna v Lucerne, Praha, 2017
Selfies and Otheries, Ostrava, 2017
Light Shadows, Berlin, Nemecko, 2017
The Singing Moment, Regus Business Club, Praha, 2018
Refufest, Praha, 2018
Eden in Ivy, Café Styl and Interier, Praha, 2019
Windians, Praha, 2020
Corona Bridge, Divadlo Kalich, Praha, 2020
Traveling Light, Divadlo Kalich, Praha, 2021
Moving Towards Vanishing, Turuk Gallery, Bratislava, 2025
Foto Razvan Amarandei, text: Ivan ŠTELMÁK
Redakčne upravila Martina Baumann
Titulné foto: „Self-Portrait of a Stranger“/Lucien Zell