Autentické príbehy, nadčasové témy

Príjemné chudnutie v domácom prostredí

0

Príjemné chudnutie v domácom prostredí

Máte pocit, že keď ste doma, tak priberáte? Skúste vyskúšať niekoľko rád, možno vám pri odstraňovaní vášho problému pomôžu. Buďte aktívne a urobte niečo preto, aby ste získali postavu zvodnej krásky – pokušiteľky. S pevnou vôľou a patričným úsilím to môžete dosiahnuť.

Veľmi dôležité je, aby ste sa na mieste, ktoré zbožňujete, cítili dobre. Do správnej nálady vás môže dostať napríklad hudba. Nielenže dokáže udržať na uzde stres, vie aj vyplniť istú vnútornú potrebu, ktorá by inak mohla vyústiť do bezhlavého prejedania sa. Preto ak vlastníte CD so skladbami, ktoré majú na vás pozitívny a upokojujúci vplyv, majte ho vždy poruke.

Výskumy odhalili, že stravovanie ovplyvňuje okrem ďalších faktorov aj farebnosť prostredia. Teplé odtiene červenej, oranžovej a žltej pocit hladu umocňujú, chladné ho naopak tlmia. Dámam nespokojným so svojou váhou sa preto odporúča vymaľovať kuchyňu, prípadne jedáleň na modro. Pri sťahovaní sa do nových priestorov to nemusí byť vôbec nič zložité, o čosi náročnejšie je to ale v prípade, keď ste sa už zabývali a zmenu si neželáte. Potom sa javí ako dobré riešenie zaobstarať si aspoň stolovací servis, taniere, či obrúsky v jednotnej modrej farbe. Pocit hladu by sa tak mal stlmiť.

Zaujímavé výsledky priniesla štúdia zverejnená v magazíne Contract. Skupina osôb sa stravovala v miestnosti so žltými, červenými a modrými stenami. Najmenej zjedli stolovníci v modrej jedálni, kde bolo množstvo skonzumovaného jedla v porovnaní s ostatnými dvoma miestnosťami nižšie o 33%. Dôvod je zrejmý, teplé odtiene pocit hladu umocňujú. Aj preto zvyknú byť interiéry fastfoodov, teda zariadení s rýchlym občerstvením, častokrát vymaľované na žlto. Má to svoje opodstatnenie a síce, aby zákazník jedol čo najviac.

Rozsiahly výskum zaoberajúci sa diétami ukázal, že ľudia zvyčajne zjedia všetko, čo im naservírujú. Na veľkosti porcie nezáleží, hlavne nech je na konci predložený tanier prázdny. Niekedy sa tak skonzumuje aj oveľa väčšie množstvo jedla ako bola pôvodná potreba. Preto, ak máte doma veľké taniere, rozumné je servírovať na ne rozmerovo menšie porcie. Rovnako to funguje aj s pohármi určenými na víno. Nápoj by ste nemali nalievať doplna, môžete tak predísť príjmu ďalších, nežiadúcich kalórií.

Jednou z cenných rád je aj čo najviac sa vyhýbať kuchyni. Samozrejme pri príprave jedla to nie je možné, ale napríklad pri telefonovaní s priateľkou, pri čítaní magazínov alebo pri samotnej konzumácii pokrmov sa tomu predísť dá. Časté chvíle strávené v kuchyni totiž môžu viesť k tomu, že začnete nechtiac premýšľať o jedle. Pripravíte si nejakú kalorickú maškrtu, hoci pôvodne ste to nemali v pláne. V príjemnom letnom počasí je ideálne pochutnávať si na ľahšom pokrme na balkóne, či terase.

Kľúčom ku udržiavaniu váhy, prípadne postupnému chudnutiu je aj dobrý spánok. Ľudia, ktorí spia len päť hodín namiesto odporúčaných siedmych, či ôsmych majú 50% predpoklad stať sa niekedy v budúcnosti obéznymi. Príjemný a zdravý spánkový cyklus vám môže navodiť napríklad vôňa levandule. Aróma jazmínu a mäty prezmenu plní funkciu dobíjateľa energie.

Nemenej dôležité je udržiavať sa v pravidelnej aktivite. Nechávajte si cvičebné pomôcky vždy po ruke, aby ste ich mali na očiach a mohli ich následne využiť. Tak ste v podstate nenásilným spôsobom prinútení venovať sa tréningu, napríklad aj pri sledovaní obľúbeného televízneho programu. Ak bývate v rodinnom dome s poschodím, je priam ideálne prebehnúť sa po schodoch. Priemerný človek dokáže takýmto spôsobom spáliť za 15 minút 105 kalórii.

U niektorých žien je bežné, že ich garderóba pozostáva z oblečenia rozličných veľkostí. Ponechávajú si teda aj šaty, ktoré sú o niekoľko čísel väčšie, hoci momentálne ich nevyužívajú. Je to pre ne akási záchranná sieť v prípade, že by sa vrátili do pôvodnej váhy. Pre dámy, ktoré to myslia s chudnutím vážne by bolo na mieste, takéhoto oblečenia sa zbaviť. Ako motivačný prvok pre ne môže pôsobiť napríklad magazín s fotografiami pekných, zdravo vyzerajúcich žien, ku ktorých príjemnému vzhľadu by sa raz chceli priblížiť. Odhodlanosťou a pevnou vôľou sa to aj naozaj môže podariť.

Marcel Letko                                                                          Photos: ISIFA

http://geniusbeauty.com