Autentické príbehy, nadčasové témy

Príjemný relax v lone tropickej exotiky

0

Obzvlášť pre tých, ktorí majú radi teplé slnečné lúče a trpia už len pri pomyslení na chladné, pochmúrne dni, mám skvelý tip na fantastické odreagovanie sa v lone tropickej exotiky. Vyhľadávaný thajský rezort Pattaya ponúka návštevníkom zo starého kontinentu prijateľnú klímu, ale aj množstvo nádherných miest zameraných na kultúru, zábavu a športovanie. Výnimočná turistická destinácia si získala obľubu predovšetkým medzi scestovanými Európanmi, ktorí nemali chuť vyčkávať na ďalšiu letnú sezónu a túžili si dopriať tepla a slnka aj v jesennom, či zimnom období.

Pattaya City, mesto so 100 000 obyvateľmi, leží približne 145 kilometrov juhovýchodne od Bangkoku, v provincii Chonburi. Kedysi miniatúrna rybárska dedinka, v ktorej život plynul stereotypne a pomaly, prešla za posledné polstoročie výraznými zmenami. Dôležitým sa stal rok 1961, keď do oblasti zavítala stovka amerických vojakov pôvodne bojujúcich vo Vietname. Príjemné, pokojné miesto sa im zapáčilo a chýry o jeho kráse postupne prekročili thajské hranice. V súčasnosti už Pattaya víta státisíce turistov ročne. Rezort dokonca získal tak na obľube, že po Bangkoku sa stal druhou najnavštevovanejšou lokalitou v krajine.
Ako sa vlastne menilo tamojšie prostredie? Postupne vymizli rybárske chatrče a vystriedali ich hotely a rozľahlé nákupné centrá. Jednoduché plavidlá, ktoré boli miestnymi obyvateľmi využívané na prepravu ľahších bremien, začali plniť funkciu turistických lodiek. Pokrok teda neobišiel ani pôvodne bezvýznamné Pattay City

Porovnávať minulosť so súčasnosťou je však úplne zbytočné. Kým kedysi bolo hlavným zdrojom príjmov v oblasti rybárčenie, dnes zastáva dominantné postavenie cestovný ruch. Rezort taktiež ponúka fantastické podmienky pre vodno-rekreačné aktivity a absolútny raj majú v Pattay potápači. Práve im sú venované viaceré vzdelávacie programy pre začiatočníkov a pokročilých.
Nadobudnúť nové poznatky a zároveň sa zabaviť môžu turisti počas návštev vodných tematických parkov. Prvý z nich Dreamworld bol vybudovaný so zreteľom na miestne zvyky a tradície. Napriek tomu mu nemožno odoprieť ani istú podobnosť s legendárnym Disneylandom. Druhý tematický park Underwater World je zameraný odlišne. Má podobu priestranného akvária, v ktorom vládne čulý ruch. Návštevníci môžu cez sklá pozorovať rozmanité druhy rají a ladne plávajúcich žralokov, i ďalšie špecifické živočíchy obývajúce tamojšie moria.

Okrem atrakcií súvisiacich s vodou sa môžu turisti tešiť aj na ďalšie, nemenej zaujímavé. Napríklad len jednu hodinu cesty z Pattaya City sa nachádza 21 golfových ihrísk! V okolí rezortu je taktiež možné zajazdiť si motokáry alebo sa vybrať na výlet do tematických parkov, či zoo. V súkromnej zoologickej záhrade Sri Racha Tiger Zoo môžu návštevníci vzhliadnuť tigre, aligátory a ďalšie exotické zvieratá, ktoré sú súčasťou špeciálnych denných predstavení. Určite sa oplatí nazrieť aj do tzv. „slonej dedinky“, kde sa uskutočňujú prípravy týchto mohutných zvierat na rôzne dôležité náboženské slávnosti. Tým, ktorým učarovala krása drahých kameňov sa rozžiaria oči pri pohľade na obrovskú kolekciu zafírov, smaragdov a diamantov uschovaných v expozícii Gem Factory Shop. Prehliadka vzácností sa môže uskutočniť napríklad na špeciálnom vláčiku, samozrejme s odborným výkladom dostatočne približujúcim pôvod vystavovaných cenností. Snáď najväčšiu pozornosť publika púta mohutný, 52 kilogramov vážiaci rubín.
Mnohí turisti istotne pookrejú aj počas návštevy Mini Siamu, miniatúrnej napodobeniny thajskej dedinky, ktorá je oslavou histórie, tradícií a zvyklostí krajiny. Súčasťou tejto repliky sú rozličné kultúrne zvláštnosti, predovšetkým však slávne thajské miesta a pamätihodnosti. Pred očami sa vám vynorí Chrám smaragdu, Pamätník demokracie, zmenšenina legendárneho mosta cez rieku Kwai i miniatúry okrás viacerých svetových veľkomiest. Z nich môžeme spomenúť napríklad londýnsky Tower, newyorskú Sochu slobody, Eiffelovu vežu, či Fontánu Trevi.

Pattaya ponúka aj veľmi pestrý nočný život. V meste a jeho najbližšom okolí sa sústreďuje mnoho zábavných podnikov a diskoték. Veľa významných hotelov v oblasti prevádzkuje reštaurácie, či koktejl bary, v ktorých servírujú návštevníkom vynikajúce jedlo a miešané drinky. Hudba, ktorá sa šíri priestormi spoločenských zariadení je medzinárodná a rovnaký dojem je cítiť aj z miestnej atmosféry. Za centrum nočného života rezortu môžeme pokojne označiť areál The Walking Street. Pešia zóna situovaná južne od pláže je známa viacerými go-go barmi, kde sa odohrávajú nielen kabaretné, ale aj erotické predstavenia.
Hoci v porovnaní s ostatnými ázijskými strediskami Pattaya nevyniká vysokou kriminalitou, predsa len drobní vreckoví zlodejíčkovia ešte z oblasti nevymizli. Nosiť priveľkú hotovosť mimo priestorov hotela sa preto nie vždy vypláca.

Marcel Letko                                           Photos: ISIFA

www.pattayacity.com