Autentické príbehy, nadčasové témy

Princ Charles oslávil šesťdesiatku

0

Princ Charles, následník britského kráľovského trónu, oslávil pred niekoľkými dňami významné životné jubileum – 60 rokov. Exmanžel zosnulej princeznej Diany a člen mediálne najsledovanejšej rodiny na svete dvakrát navštívil Slovensko, gratuláciu a krátky prierez jeho životom si teda na stránkach MilliardCity zaslúži.

Charles, princ waleský sa narodil 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci ako prvorodené dieťa vtedajšej princeznej a súčasnej britskej kráľovnej Alžbety II. a Vojvodu z Edinbourghu, teda princa Phillipa. O tom, že od malička žil ako v bavlnke, samozrejme v rámci prísneho bontónu klasickej britskej výchovy, nebude pochybovať nikto. Charlesovi sa dostalo najlepšieho vzdelania, tak ako sa na člena kráľovskej rodiny patrí. V rámci výmenného pobytu absolvoval v roku 1966 aj štúdium v austrálskom Melbourne. V 70. rokoch slúžil v armáde. Študoval archeológiu a antropológiu, archeologické, ako aj architektonické skvosty zbožňuje dodnes.

S jeho minulosťou je neoddeliteľne späté manželstvo s princeznou Dianou, najobľúbenejšou členkou kráľovskej rodiny. Dianu Spencerovú si Charles vzal v júli 1981, svadba sa konala v katedrále Sv. Pavla v Londýne. Ich manželstvo bolo sprevádzané početnými škandálmi. Tie súviseli predovšetkým s Charlesovou milenkou, Cammilou-Parker Bowlesovou. Problémom boli aj  jej milenci, depresie, bulímia a neustále „snorenie“ médií. Informácie o problémoch v manželstve  sa objavili už v roku 1985, aby o sedem rokov neskôr pár oficiálne oznámil rozchod. Diana a Charles mali dve deti, princov Williama a Harryho. Ich manželstvo sa definitívne skončilo rozvodom 28. augusta 1996. O rok a pár dní na to zahynula princezná Diana pri tragickej autonehode v Paríži.

Svet za Dianou smúti dodnes, Charlesovi  vydržal žiaľ osem rokov. V roku 2003 sa znova oženil. Jeho druhou vyvolenou sa stala dlhoročná milenka, už spomínaná Camilla. Verejnosť, ale aj kráľovská rodina, predovšetkým Charlesova matka kráľovná Alžbeta, vnímala celý jeho vzťah s Camillou mimoriadne kontroverzne. V súčasnosti sa hovorí o podstatne lepších vzťahoch Charlesovej druhej ženy a Alžbety II.

Princ Charles nemá problém skĺbiť oficiálne kráľovské povinnosti a záľuby. Vyvíja aktivity v oblasti ekológie, zasadzuje sa za „zelenšie“ mestá a lepší prístup k našej planéte. Imponuje mu alternatívna medicína a organické poľnohospodárstvo. Okrem toho sa zaoberá problematikou Blízkeho východu a islamu. Samozrejme, vo voľnom čase si rád vybehne na tradičnú poľovačku; miluje polo, aktívne ho hral do roku 2005, srdcu blízke mu je aj lyžovanie. Charles tiež rád zájde do divadla či na operu.

Svoju šesťdesiatku oslávil hneď niekoľkokrát. Už niekoľko dní pred „magickým dátumom“ na jeho počesť usporiadali komediálny galavečer v londýnskom New Wimbledon Theatre. Pobaviť sa prišli hviezdy ako Robin Williams, Rowan Atkinson, či John Cleese z legendárneho seriálu o Monty Pythonovi. Vo štvrtok Charlesova matka  – kráľovná Alžběta II. pre svojho najstaršieho syna usporiadala slávnostnú recepciu s večerou v Buckinghamskom paláci. Na oficiálnu oslavu bolo pozvaných asi 450 politikov a členov kráľovských rodín z celej Európy. Zlatým vyvrcholením osláv bola sobotňajšia súkromná oslava vo vidieckom sídle Highgrove v kniežatstve Gloucestershire.

František Kvarda        Photos: ISIFA

www.royal.gov.uk