Autentické príbehy, nadčasové témy

Princípy úspechu Jacka Canfielda / INTERVIEW

0

Už len niekoľko hodín delí fanúšikov Jacka Canfielda od momentu, keď sa s ním stretnú a budú svedkami jeho úžasného programu. Tento skvelý americký motivačný rečník predvedie v sobotu na výstavisku Incheba svoje zručnosti.

Ak patríte k čitateľom, ktorí namiesto románov prijímajú každodennú potravu v podobe motivačných kníh, tak ste na správnom mieste. Pozývame vás na stretnutie s Jackom Canfieldom – americkým motivačným rečníkom a autorom kníh, ktoré sú slepačou polievkou pre dušu, dokonalým aladinovým faktorom či princípom vedúcim k jednoznačnému úspechu. Jack Canfield prináša do života ľudí zmeny, po ktorých tak veľmi túžime.

Pán Canfield, som veľmi rada, že môžeme s našimi čitateľmi prežiť niekoľko príjemných momentov a prostredníctvom dialógu ich pozitívne naladiť. Náš rozhovor by som začala práve otázkou na tému pozitívne myslenie. Kedy nastal prelom vo vašom živote, boli ste vždy pozitívne naladený alebo vás niečo k tomu priviedlo?
Nepatril som vždy k pozitívne naladeným ľuďom. Musel som sa naučiť pozitívne myslieť a vnímať svet inak. Celý proces trval asi dva roky. Čítal som knihy o pozitívnom myslení, počúval pozitívne ladenú hudbu, audio kazety s pozitívnymi programami a obkolesoval som sa pozitívnymi ľuďmi. To všetko spôsobilo výraznú zmenu v mojom živote.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí chcú nájsť rovnováhu v profesijnom i osobnom živote? Môže každý dosiahnuť štádium absolútneho šťastia alebo je tento spôsob myslenia iba pre určitých ľudí?
Rovnováha je záležitosťou rozhodovania. Musíte si rozvrhnúť svoj čas takým spôsobom, aby ste mohli venovať dostatok priestoru práci, fyzickému cvičeniu, starostlivosti o seba, rodine, priateľom, zábave a relaxu.

Môžeme sa stať bohatými iba jednoducho tým, že si správne nastavíme spôsob nášho myslenia?
Vyžaduje si to pozitívne nastavenie mysle, pozitívne emócie, ako vďačnosť a radosť. Musíte si tiež stanoviť zmysluplné ciele a uskutočniteľné plány. Potom vám zostáva už len dôsledne ich napĺňať svojím konaním, tvrdou prácou a vytrvalosťou, často aj navzdory protikladom a odmietaniu.  

A čo ideálny partner? Vieme ovplyvniť, aký typ ľudí k sebe priťahujeme?
Samozrejme. Potrebujete sa rozhodnúť aký typ človeka chcete pritiahnuť do svojho života. Mali by ste si urobiť kompletný zoznam vlastností, ktoré by mala táto osoba mať a potom si živo predstavujte situáciu, že s takým človekom žijete. Dôležité je, aby ste vnímali pocity spojené s predstavovaným vzťahom. Pritom si raz za deň prečítajte zoznam vlastností ideálneho partnera, a potom zavrite oči a predstavte si, že ste s ním niekoľko minút. Následne sa uvoľnite a buďte otvorení k ľuďom, ktorých stretnete.

Čo si myslíte o neustálom sťažovaní a obviňovaní? Má to veľký vplyv na to, čo sa deje v našom živote?
Väčšina ľudí sa sťažuje a obviňuje. Nemôžete sa sťažovať na niečo, pokiaľ ste si vedomí, že v živote je možné dosiahnuť aj lepšie veci. Napríklad, nikdy nepočujete niekoho sťažovať sa na zemskú príťažlivosť. Dôvod je prostý, na našej planéte neexistuje iná možnosť. Gravitácia tu jednoducho existuje a my s týmto javom nič nezmôžeme. Namiesto sťažovania sa, skúste dôjsť na to, ako vytvoriť podmienky, ktoré preferujete. Sťažovanie je len strata času. Nikdy neprodukuje to, po čom túžite. Iba vás drží v zajatí toho, čo nechcete.

Pozitívne myslenie a starnutie? Ako mu čeliť? Môžeme si vychutnať plnohodnotný život v každom veku?
Samozrejme, že môžeme. Ja mám 65 rokov, moje kolená sú trochu menej ohybné, musím nosiť okuliare a minulý rok mi v spodnej časti chrbátu praskla platnička. Stále som však aktívny, cvičím, užívam si veľa zábavy, skvelého sexu a zarábam veľa peňazí. Prestaňte žialiť za tým, čo ste stratili starnutím a sústreďte sa na to čo máte.
Nedávno mal môj priateľ nehodu, pri ktorej utrpel niekoľkonásobné popáleniny a stratil všetky prsty na rukách. Povedal mi, že si uvedomuje, že už nemôže hrať na klavír alebo jesť s čínskymi paličkami. Existuje asi 10 000 vecí, ktoré už nebude môcť ďalej robiť, ale ešte stále jestvujú tisíce činností, ktoré môže stále vykonávať. To je realita, a na tú sa bude zameriavať.

Pozitívne myslenie a ochorenia? Môžeme napomôcť nášmu zdraviu tým, ako myslíme?
Rozhodne. K dispozícii máme hory prieskumov, ktoré ukazujú efekty pozitívnej vizualizácie, meditácie, modlitby a pozitívneho myslenia na liečenie chorôb, urýchľovanie hojenia zlomenín, a v prvom rade predchádzaniu chorôb. Raz som si vyskúšal proces vizualizácie pri liečení rany na spodnej časti chodidla bez toho, aby som vyhľadal lekársku pomoc. Celý proces trval dva dni. Keď som navštívil lekára, ktorý si prehliadol rez hovoril, že za normálnych okolností si takáto rana vyžaduje 6 štichov.

Počas obdobia práce na programe o pozitívnom myslení, ste vyvinuli nejaké vlastné techniky, ktoré používate vo svojich seminároch a workshopoch?
Väčšinu techník, ktoré používam v živote a ktoré učím na mojich workshopoch, vyvinuli iní ľudia – psychológovia, marketingoví špecialisti, vedci, liečitelia, učitelia meditácie či športoví psychológovia. Myslím si však, že moja jedinečnosť spočíva v tom, že som skombinoval a usporiadal staré techniky s modernými, a vytvoril kompletný prierez pre osobný i profesijný život. Tiež som vyspovedal stovky najúspešnejších ľudí na svete, s cieľom spoznať, aké techniky, stratégie a princípy použili, aby dosiahli také neobyčajné výsledky.

Potrebujeme pomáhať ostatným, aby sme pomohli sebe?
Slúžiť ostatným je veľmi hodnotná časť procesu, ktorý nás zmení a pomôže nám stať sa úplným človekom. Väčšina ľudí, ktorí dobrovoľne obetovali svoj čas službe iným zaznamenali, že dostávajú oveľa viac ako získavajú z klasickej činnosti alebo skúsenostiam. Prieskum tiež ukazuje, že dobročinnosť a služba ostatným prináša veľké zdravotné benefity a benefity dlhovekosti

Ako sa máme vysporiadať s každodenným stresom, náročnou prácou, nedostatkom času , ktorý venujeme sebe a iným či nízkym príjmom? Môžeme tento stav zmeniť a obrátiť ho v náš prospech?
Áno môžete. Vyžaduje si to čas a odhodlanie, ale dá sa to dosiahnuť. Vediem semináre a workshopy v 37 krajinách sveta, neustále stretávam ľudí, ktorí začínali v chudobe. No ťažko pracovali, vytipovali si ľudí, ktorí by im pomohli uspieť a úspešne sa vyšplhali z akejkoľvek negatívnej situácie. Musíte si zaumieniť, aby to bola vaša priorita, študovať, tvrdo pracovať a veriť, že je to možné. A, samozrejme, nikdy sa nevzdávať! Nikdy!

Zaujala ma vaša posledná kniha „Princípy úspechu“. Je výsledkom skúseností, ktoré ste získali pri písaní vašich predchádzajúcich kníh?
Áno, predstavuje výsledok štyridsiatich rokov štúdia princípov a techník dôležitých k tomu, aby ste dosiahli neobyčajný úspech. Primárne som knihu založil na technikách, ktoré som používal počas mojej kariéry, čo zahŕňa písanie, editovanie a predaj viac ako 100 miliónov kníh. K tomu musím pripočítať vytvorenie troch úspešných spoločností, ale aj trénovanie tisícov študentov na celom svete, ktorí chceli vo svojom živote dosiahnuť úspech.

Považujete vašu knihu “ Slepačia polievka pre dušu“ za východiskovú?
Za východiskové považujem tri knihy. Prvá je „Slepačia polievka pre dušu“, ktorá sa predala v náklade 10 miliónov výtlačkov v 47 jazykoch a stala sa námetom pre ďalšie série. Druhou je „Sila zamerania sa: Ako úplne dosiahnuť vaše osobné, finančné a obchodné ciele“. A tretia kniha „Princípy úspechu: Ako sa dostať odkiaľ ste, kde chcete byt“. Tá je v súčasnosti k dispozícii v 20 jazykoch.

Ako si vy vychutnávate život?
Rád si zahrám na gitare, hrávam scrabble, počúvam hudbu, tancujem, varím, zabávam hostí, plávam v mori alebo pracujem na sebe v posilňovni. Počas roka si užívam najmenej štvortýždňovú dovolenku, meditujem, venujem sa jóge a leziem po skalách.

Mohli by ste prezradiť vaše plány na leto? Držíte sa svojich princípov aj počas dovolenky? Nájdete si čas na svoju rodinu a priateľov?

Okrem júnovej návštevy Slovenska ohľadne workshopov „Princípy úspechu“, vediem každý rok v auguste sedemdňový tréning „Prierez k úspechu“ (www.trainwithjack.com). Celý jún však venujem  dovolenke a rodine či priateľom. Nič nie je dôležitejšie ako moji najbližší. Samozrejme, praktizujem moje princípy úspechu každý deň doma aj v práci.


Najznámejšie knihy Jacka Canfielda, ktoré vyšli v slovenskom alebo českom jazyku:

Slepačia polievka pre dušu – Jack Canfield/Mark Victor Hansen – 2001
Aladinův faktor – Jack Canfield/Mark Victor Hansen – 2005
Mějte odvahu zvítězit – Jack Canfield/Mark Victor Hansen – 2001

Síla soustředění a úspěchu se jmenuje Fokus. Jak dosáhnout osobních výsledků v byznysu a finančním životě s naprostou jistotou – Jack Canfield/Mark Victor Hansen/Les Hewitt – 2006
Pravidla úspěchu – Jack Canfield/Janet Switzer – 2006
Kľúč k životu podľa zákona príťažlivosti. Jednoduchý návod, ako si vytvoriť život svojich snov – Jack Canfield – 2008

Michaela Ježíková                                        Photos: Jack Canfield Press/ Tim Pearson

www.jackcanfield.com