O tom, že hodinky spoločnosti Jaeger-LeCoultre patria k špičke v konkurencii špičkových výrobcov potvrdzuje aj mimoriadny úspech modelov Master Tourbillon Calibre 978 a Reverso Gyrotourbillon, ktoré získali na medzinárodnej súťaži Chronometrie 2009 z možných 1 000 bodov 909, respektíve 908 bodov, čím sa zaradili na absolútnu špičku.
Výsledok potvrdzuje, že model Master Tourbillon dnes patrí k najpresnejším mechanickým hodinkám. Medzinárodná súťaž Chronometrie 2009, korej sa zúčastňujú firmy s programom výroby zameranej na mechanické náramkové hodinky, sa uskutočnila pri príležitosti 50. výročia múzea hodiniek v Le Locle. Toto mesto zo švajčiarskeho kantónu Neuchâtel je známe mnohými producentmi hodiniek.
Celkom do súťaže prihlásili výrobcovia 16 hodiniek, pričom šesť bolo vyradených v priebehu 45 dní. Rozhodol o tom Švajčiarsky skúšobný ústav, COSCO, v Biel a observatórium Besançon v susednom Francúzsku.
Výsledky súťaže boli udržiavané v tajnosti, keďže skončila už v októbri. Samotné vyhodnotenie potom organizátori pripravili na 3. decembra 2009 na slávnostnom ceremoniáli v múzeu Le Locle. Cenu za najlepšie prevedenie hodiniek predložené nezávislým hodinárom udelili pánovi René Addorovi, ktorého hodinky získal 795 bodov. Ten sa celkovo umiestnil na siedmom mieste. Na rozdiel od predchádzajúcej súťaže, ktorá sa konala na konci 19. storočia až do roku 1972, boli tentoraz pravidlá eventu Chronometrie 2009 upravené. K hodnoteniu pribudol test spoľahlivosť hodiniek, ktoré boli podrobené otrasom a pôsobeniu magnetických polí počas denného nosenia.
Výsledky súťaže ukazujú, že hodinky Master Tourbillon získali v priemere 0,13 sekundy za deň, alebo menej než 47,5 sekundy za rok, pričom ich miera sa nesmie líšiť viac ako 0,28 sekundy za deň. Multi-osa pohonu Gyrotourbillon so šikmými hnacími pružinami ukázala pozoruhodnú stálosť kurzu medzi vertikálnymi a horizontálnymi pozíciami, s priemernou dennou variáciou 0.29 sekúnd v troch fázach procesu.
Jaeger-LeCoultre, ktorá vyrába celý rad dielov potrebných na vybudovanie strojčekov, rovnako ako väčšinu vonkajších komponentov hodiniek, uchováva poznatky dôležité pre presné načasovanie – tzv. 1000 hodín kontroly – zavedené v roku 1992, ktoré testuje výkon časomiery a spoľahlivosť hodiniek v podmienkach každodenného používania.
V roku 2009 spoločnosť opätovne potvrdila svoju priekopnícku úlohu a vedúce postavenie medzi výrobcami hodiniek. Jaeger-LeCoultre vyvinuli novú značku kvality a presnosti- tzv. 1000 hodín Chrono, ktorá dodržiava normu ISO 3159 a zameriava sa na presnosť merania času. Táto nová značka bola špeciálne vytvorená pre hodinky Master Grande Tradition.
„Od založenia spoločnosti v roku 1833, sa hodinky Jaeger-LeCoultre vyznačujú technickou a estetickou dokonalosťou”, konštatuje generálny riaditeľ firmy, pán Jérôme Lambert. „Dlhý procesu inovácie zameraný na presnosť a vývoj sme mohli dosiahnuť prepojením nových zručností a technológií pod jednou strechou. To je odkaz Jaeger-LeCoultre, ako integrovaného výrobcu hodiniek.”
NIPOS Photos: Jaeger-LeCoultre