Autentické príbehy, nadčasové témy

Raj sa volá Malorka

0

Raj sa volá Malorka

Hľadáte miesto na dovolenku, ktoré nie je extrémne ďaleko od našich hraníc a predsa nejde o typický „súčasný“ rezort? Ak nemáte chuť na ázijskú exotiku a dlhé lety, neláka vás Slovákmi preplnené Chorvátsko a „naťahovanie“ sa o cenu suvenírov v Turecku, Egypte či Tunisku tiež nemusíte, vyberte sa na Malorku. Určite nebudete ľutovať.

Len menej ako 2,5 hodiny letu z Bratislavy vás delí od ostrova, ktorý dokáže stopercentný dovolenkový zážitok ponúknuť všetkým segmentom klientov. Nájdu sa tu miesta vhodné pre mladých „pártychtivých“ ľudí, pre rodiny s deťmi, mladé páry či seniorov.

Španielska Malorka je najväčším ostrovom Baleárskych ostrovov (k nim patrí i menej známa Menorka či „hudobná“ Ibiza). Rozlohou je približne taká, ako východná polovica Slovenska. Na výber ponúka mnoho turistických stredísk – jedným z nich je aj hlavné mesto Palma de Mallorca, ktoré taktiež leží na pobreží. Na Malorke vás čaká úprimnosť, ochota a ústretovosť personálu – ktorý však nikdy nie je vtieravý. Úsmevy sú prirodzené a nikto nečaká za každú službu či informáciu peňažnú odmenu. Potešia vás aj ceny – nie sú premrštené, a predovšetkým reštaurácie a bary sa doslova bijú o zákazníkov nespočetným množstvom akcií a výhodných ponúk. Jedlo je kvalitné, pestré a prispôsobené európskemu žalúdku. A ak vás omrzí pláž, vyskúšajte niektorý z akvaparkov alebo sa vyberte do unikátnych malorských jaskýň.

Pred výberom dovolenky na Malorke dbajte na to, aby ste si zvolili rezort, ktorý najviac „sadne“ vašim očakávaniam. Rušné ulice a diskotéky zrejme ako rodičia malého dieťaťa neoceníte a na druhej strane, ak ste skupina mladých, budete ich vyhľadávať. Prinášame vám preto prehľad stredísk Malorky a charakteristiku cieľových skupín turistov, ktorým najviac „sadnú“.


PALMA DE MALLORCA

Leží na pobreží veľkého zálivu a nachádza sa tu celý rad historických pamiatok. Je teda vhodným miestom pre tých, ktorí chcú „plážovú“ dovolenku skombinovať s exkurzom do histórie. Nechýba ani nočný život, známe je najmä námestie Gomila v štvrti La Lonja. Nevynechajte trhovisko  Mercado Olives a múzeum Juana Miró.


PALMA NOVA a MAGALLUF

Skutočný raj pre tých, ktorí milujú nočný život, bary, ruch a diskotéky. Zábavu, akú zažijete v Magallufe, ste ešte nezažili, to vám garantujeme. Masy mladých ľudí sa bavia do skorých ranných hodín každý deň. A to bez toho, aby kdekoľvek v baroch či na uliciach vznikali

akékoľvek ohniská násilia alebo bitky. Párty dopĺňajú nádherné pláže a dobré hotely. Lákadlom je megadiskotéka BCM – jedna z najväčších v Európe.

C´AN PASTILLA

Ideálna pre pokojnú dovolenku. Ocenia ju staršie páry i rodiny s deťmi. Úžasnú atmosféru vytvárajú  rybie trhy. Nevynechajte ani niektorú zo svetoznámych rybích reštaurácií.


PLAYA DE PALMA a EL ARENAL

Vodné parky, diskotéky, obchody, kaviarne. Milovníci rušného nočného života si prídu na svoje. V tejto oblasti však nájdu svoje „tiché zákutia“ aj tí z vás, ktorí ruch nehľadajú. Platí priama úmera – čím ďalej od pláží, tým pokojnejšie prostredie.


CALA MAJOR a ILLETAS

Toto stredisko nie je typickým turistickým miestom – ide skôr o predmestie hlavného mesta Palma de Mallorca. Sú tu však hotely najvyššej kategórie pre najnáročnejších klientov. Často sa využívajú aj na kongresy či konferencie. Dovolenku tu trávi aj španielska kráľovská rodina.


PORTO COLOM / CALA MURADA / CALA D`OR

Východné pobrežie Malorky. Žiadne rušné pláže a nočné podniky. Je to miesto panenskej prírody pre vyznávačov absolútneho relaxu a pokoja. Nachádzajú sa tu i pohoria, nechýbajú malebné rybárske dedinky. Od letiska sú však tieto miesta o čosi vzdialenejšie, transfer trvá približne 1,5 hodiny.

PAGUERA

Príjemné a pokojné stredisko na juhozápade Mallorky. Kaviarne a obchody tu ale nechýbajú. A ani rezidencie svetových celebrít.

Jakub Steiner                                                           Photos: ISIFA

www.mallorcaonline.com