Autentické príbehy, nadčasové témy

Rekordér, na ktorého sa nezabúda

0
Rekordér, na ktorého sa nezabúda

Citation, Man o’ War, Secretariat. Tri mená, ktoré vo svete dostihov tak veľa znamenajú. Hoci už nezapĺňajú stránky športových rubrík tak ako kedysi, fanúšikovia jazdectva a koní ich vyslovujú s dôstojnosťou a úctou. Trojica slávnych štvornohých šampiónov si však patričný rešpekt zaslúži. Za všetkých hovoria pozoruhodné výkony a tiež neuveriteľné rekordy.

Najlepší alebo jeden z najlepších?

Vybrať spomedzi troch fascinujúcich koní jasného víťaza, je úloha nesmierne náročná. Každý mal svoje prednosti i slabiny, tak ako ich máme aj my, ľudia. Pri vzájomnom porovnávaní sa môžeme opierať o historické fakty, vlastné názory, či dojmy. Je zrejmé, že tí, ktorí videli na vlastné oči súťažiť Man o‘ Wara alebo Citationa už žiaľ nie sú medzi nami. Ich pamätné dostihy sa totiž odohrali príliš dávno, po prvej, resp. druhej svetovej vojne. Ak by sme teda mali dať na rekordy, titul najlepšieho koňa histórie by získal Secretariat. Hrdý, impozantný žrebec ryšavej farby, ktorý aspoň na chvíľu presmeroval myšlienky amerického publika od vojny vo Vietname ku vzrušujúcemu svetu dostihov. Šampión s prezývkou Big Red totiž začal súťažiť začiatkom 70-tych rokov. Debut na dráhe si zhodou okolností odkrútil 4. júla, kedy si v USA pripomínajú dôležitý deň, Deň nezávislosti.

small

Žrebec s potenciálom

Ešte predtým ako sa dostaneme ku prvým Secretariatovým dostihom, vráťme sa trošku do histórie. Slávneho žrebca, ktorý sa neskôr stal doslova národným hrdinom, trénovali na farme patriacej rodine Cheneryových. Jej chod mala na starosti Helen Cheneryová po tom, čo jej otec už nemohol vykonávať svoje povinnosti kvôli chorobe. Úlohou Helen prezývanej aj Penny, bolo tiež dohliadať na kone. Veľmi si obľúbila najmä rozkošného žrebca, ktorý dostal meno Secretariat. „Bol veľmi pekný. Spočiatku som ani netušila aký môže byť v budúcnosti úspešný,” spomína si na svojho obľúbenca Penny. Prvé signály o tom, čo sa v mladom zvieracom tele skrýva, prišli na premiérových dostihoch. Hoci ich žrebec z virgínskej farmy nevyhral, ukázal nesmierny potenciál. Doplatil najmä na nedostatok miesta pri bariére i na menší úvodný zmätok, ktorý spôsobil kôň Quebec. Tréner Secretariata Lucien Laurin v ten deň nešetril emóciami. Vzniknutá situácia ho poriadne nahnevala. Vtedy si Penny Cheneryová uvedomila ako veľmi jej žrebcovi verí. A Laurinov optimizmus nebol vôbec prehnaný.

small_1

Ryšavý blesk útočí

Počiatočný neúspech čoskoro vystriedali búrlivé oslavy. Bol na ne dôvod. Z druhých dostihov, ktoré sa uskutočnili v Aqueducte už Secretariat odchádzal ako hrdý víťaz. Ďalšieho súpera v poradí za sebou zanechal o rovných šesť dĺžok. Skvelý triumf naznačil, že o pohľadnom žrebcovi s ryšavým sfarbením ešte budeme počuť. A skutočne, netrvalo dlho, kým sa zrodil ďalší Secretariatov úspech. Tréner Laurin prihlásil svojho zverenca do turnaja v Sanford Stakes. V tréningu precválal ryšavý žrebec trať za 59 sekúnd. Neskôr, v hlavných dostihoch pokoril favorita Linda´s Chiefa o 3 dĺžky. O tom ako parádne dokáže zrýchliť presvedčil Secretariat pozorovateľov na podujatí Hopeful Stakes. Pekne sa pri tom zapotil aj džokej Ron Turcotte. Dvojica bola ešte po 400 metroch na poslednom 9. mieste, aby napokon strhujúcim finišom všetkým súperom vypálila rybník. Následný zisk ocenenia „americký kôň roka” preto už nikoho ani veľmi neprekvapil. A to mal veľký, 168 cm vysoký ryšiak ešte len dva roky.

small_2

Úlovok v podobe Triple Crown

Pred ďalšou sezónou zaujalo vyjadrenie kanadského džokeja Rona Turcotta, ktorý sedlal Secretariata počas väčšiny dôležitých dostihov. „Ako dvojročný ešte nevedel svoje telo dokonale využiť. To najlepšie v jeho podaní ešte len príde,” prezradil o svojom zvieracom partnerovi Turcotte. Situácia sa mierne skomplikovala po smrti Christophera Cheneryho. Jeho oddaná dcéra Penny musela zaplatiť dedičskú daň a aj kvôli tomu zmenil Secretariat majiteľa. Na jeho forme sa to však nijako neodrazilo. Postupne zbieral víťazstvá, dokonca aj tie najdôležitejšie – v trojici vysoko hodnotených dostihov Belmont Stakes (čas 2:24), Preakness Stakes (čas 1:53) a Kentucky Derby (čas 1:59 2/5). Samozrejme všetko prebiehalo vo veľkom štýle a s novými historickými rekordmi! Ešte ani v dnešných dňoch ich žiaden kôň nedokáže prekonať. Ohromujúci bol najmä Secretariatov náskok pred ďalším súperom na dostihoch Kentucky Derby – 31 dĺžok! Hoci v letnom a jesennom období sa objavili aj slabšie momenty (2. miesta v Saratoze, Whitney Handicape a Woodward Stakes), oveľa podstatnejší bol práve famózny triumf v spomínaných dostihoch Triple Crown (trojkoruny).

Smutný koniec

Secretariat prekonal dvojicu legendárnych koní Man o‘ Wara a Citationa nielen v popularite, či rekordoch. Do zvieracieho neba sa totiž pobral o niekoľko rokov skôr ako spomenutí šampióni. Ako 19-ročný začal trpieť laminitídou, čo je závažné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kopytá koní. Keďže ani po mesiaci liečby sa situácia nelepšila, musel byť 533 kilogramov vážiaci Secretariat utratený. Pochovali ho na Claibornovej farme v Kentucky bez akýchkoľvek zásahov do telesnej schránky. Bola to veľmi netradičná a ojedinelá pocta. A hoci dostihový šampión už 25 rokov nie je medzi nami, rekordy, verné zobrazenia v podobe sôch i pútavé príbehy spojené s jeho životom sú tu s nami stále.

Marcel Letko
Photos: Press
www.secretariat.com