Autentické príbehy, nadčasové témy

Retrospektívne míľniky tvorby Štefana Poláka poodhaľuje výstava SPOMIENKY

- Reklama -

Romantik čí túlavý dobrodruh so šarmom básnika, ale i naozaj zodpovedný k maľbe – tak by opísala umelca kurátorka výstavy Mária Horváthová.

Len kúsok od Bratislavského hradu na Zámockej 22 nájdete novú galériu. Práve tá sa v stredu 18. mája zhostila veľkolepého otvorenia autorskej výstavy Spomienky akademického maliara Šfetana Poláka – a ako už naznačuje aj názov, tak retrospektívny pohľad do jeho tvorby a jej najväčšie míľniky, či už sú to solitéry, alebo rozsiahle cykly diel -Mlčanie hríbov, Noční plavci, Anatómia maľby, Terra inCognita a iné.

Podľa kurátorky výstavy Márie Horváthovej ide o diela zhmotňujúce autorove najvnútornejšie maliarske vízie, v ktorých rezonuje génius loci krajiny medzi Dunajom a Moravou, ale i širšie geografické, historické i duchovné súradnice, z ktorých čerpá už od študentských čias. „Nie sú to len západné kultúry a východné civilizácie, história a mytológia, literatúra, poézia, hudba, či dávno zabudnuté svety a bájne krajiny. V jeho príbehoch, plných nečakaných zvratov stretneme tajuplné osobnosti, spojené s počiatkami exaktných vied i filozofických smerov, významné postavy starého i nového sveta, ale aj nevídané príšery a mýtické zvery,“ pokračuje v opise kurátorka Horváthová.

Štefan Polák podľa nej vo svojich obrazoch, v ktorých sa prelína básnická predstavivosť a surrealistická vízia s filozofickou hĺbkou a meditatívnosťou, otvára zákutia svojej nomádskej duše a dáva nám možnosť nahliadnuť do svojich spomienok, zážitkov, snov a predstáv. „On sám je romantik a túlavý dobrodruh so šarmom básnika, na druhej strane je však i nesmierne zodpovedný a úprimný vo svojom vzťahu k veľkej vášni svojho života – k maľbe. A maľovať vie skutočne majstrovsky,“ priznáva Horváthová.

Okrem komornej maľby sa venuje aj technikám – secco fresco, kamenná mozaika a maľba na dreve a bronzu. Je viacnásobným rezidentom Cité internationale des arts v Paríži.

A tak môžete čakať inotaje a metaforické odkazy, pričom niekedy vám poodhalia svoju tvár okamžite, inokedy nie sú hneď jasné na prvý pohľad a budete sa musieť do diela ponoriť hlbšie. Sú plné tvarov a línií a, samozrejme, farieb.

Originálna čerešňa

T&AC Gallery Zámocka 22 privítala skutočne veľa hostí, nechýbali akademici, odborná umelecká obec a tiež laickí fanúšikovia umenia, ktorí si s nadšením pozreli renomované umelecké diela.

A nechýbala ani čerešnička a to doslova – práve veľká rozkvitnú čerešňa zaujala každého návštevníka hneď pri vchode do galérie.  Koruna stromu začínala približne 1,5 metra pod plafónom a jej konce mizli v plafóne galérie – otvárací ceremoniál sa tak začínal touto „čerešničkou“.

K tomu nechýbali tóny soundtracku k filmu Gladiátor v prevedení geniálneho husľového virtuóza Filipa Jančíka s jeho hudobnou skupinou. Okrem toho zaznela v jeho podaní aj známa skladba „Čerešne“.

Na úvod spolumajiteľ galérie T&AC Gallery Igor Turuk uviedol vystavujúceho umelca Štefana Poláka. Predstavil aj samotnú galériu a opísal, ako celá myšlienka vznikla. Turuk tiež predstavil hlavných predstaviteľov Turuk & Art Collective – spoluzakladateľa a spolumajiteľa galérie Jozefa Pekaroviča, riaditeľku Vlastu Antalovú a kurátorku Máriu Horváthovú.  

Kurátorka výstavy Mária Horváthová predstavila život a prácu umelca: „Polákov maliarsky prejav vykryštalizoval a dozrel do súčasných podôb, v ktorých farba, stlmená do decentnej škály jemnejších tónov stále zohráva významnú úlohu, no narastá podiel krehkej a snovej kresby, vkladanie nových kompozičných prvkov s pôsobivými perspektívami a skratkami a najmä dôraz na symboly a znaky, ktoré vtláčajú jeho dielam magickú významovosť. Tú nachádzame i v dynamických a bohato prepracovaných žiarivých bronzových plastikách, v jeho žiarivých koráboch, básnikoch i klaunoch, ktorí už viac ako desaťročie sprevádzajú ako priestorový trojrozmerný pendant jeho maliarsku tvorbu,“ hovorí Mária Horváthová.

Kurátorka výstavy: „Využíva pôsobivú sily farby, ktorú nanáša v jemných lazúrach, alebo ju vrství do tajom – ných štruktúr, hľadajúc farebné i kompozičné harmónie. Intuícia ho vedie do ríše abstrakcie, no podvedome cíti i svoju spätosť s reálnym svetom, do ktorého sa vo svojich príbehoch vždy znova a znova vracia. Využíva prvky fantazijného realizmu i postupy blízke informelu a lyrickej abstrakcii a od počiatku sa presadzu – je ako smelý vyznávač poeticko-imaginatívnej tvorby. Dnes možno povedať, že patrí medzi jej najvýznamnejších predstaviteľov.“

Zo života Štefana Poláka

Štefan Polák sa narodil 18. decembra 1952 v Partizánskom. V rokoch 1971 – 1977 študoval na Vysokej škole výtvarných umení a v rokoch 1979 – 1986 tu pôsobil ako vysokoškolský pedagóg. V roku 1982 študoval na École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs v Paríži.

Žije v Bratislave a tvorí vo svojom ateliéri v Jánovciach. Svoje diela predstavil na niekoľkých desiatkach samostatných výstav a jeho obrazy sa nachádzajú v súkromných aj galerijných zbierkach doma i v zahraničí.

Výstava potrvá do 19. júna 2022.

Foto: Milina Strihovská

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -