Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Romantika bez wifi a elektriny? Vyskúšajte domček v korunách stromov

- Reklama -

Netradičné a zážitkové cestovanie je čoraz viac vyhľadávané. Veď také spanie na vode či v korunách stromov nemôžete zažiť len tak hocikde. A niekedy to môže byť aj výzva. A s rozmachom krásnych a netradičných miesto prichádza aj český projekt Amazing Places, ktorý aj do našich zemepisných dĺžok prináša niečo iné – zážitok a čarovné miesta na jednom mieste.

Za zážitkami netreba cestovať nejako zvlášť ďaleko. Dokonca môžete zostať aj na území Slovenska. Dnes pôjdeme hľadať krásny domček na strome, kde zabudnete na chvíľu na ruch veľkomesta. Nebudú vám tu chýbať ani moderné technológie. A možno sa vrátite na krátky čas aj do detstva, keď ste si so súrodencami či kamarátmi zo susedstva stavali bunkre z deky a túžili ste mať svoj vlastný minidomček na strome.

Dnešná zastávka bude v Trenčianskych Tepliciach, kde môžete nájsť úžasný Treehouse. V skutočnosti to nie je typický dom, aj keď vo svojom názve nesie slovíčkko house – nečakajte dom, na aký ste zvyknutý. Treehouse nájdete len päť minút pešo od kúpeľného parku v Trenčianskych Tepliciach. Najjednoduchšie sa sem dostanete po náučnom chodníku na Klepáč, vyznačený je červenou turistickou značkou. Jeho východiskovým bodom je začiatok kúpeľného parku a pokračuje smerom na Jánošíkovú jaskyňu a kopec Klepáč.

Skutočný návrat k prírode? Určite

Majitelia vysvetľujú filozofiu tohto projektu ako návrat k prírode. „Či už hľadáte výnimočný zážitok, chcete si len tak oddýchnuť, alebo dobiť si baterky,“ hovoria o pobyte na strome. Stavby zodpovedajú tomu, v akom prostredí sú „zasadené“, a tak projekt vznikal aj na základe myšlienky s úctou k prírode. A preto sa pri výstavbe domčekov majitelia prispôsobili stromom a nie stromy ľuďom. „Treehouse stojí na troch bukoch, ktoré boli dendrológom (odborníkom na stromy) označené ako stabilné, zdravé a vitálne jedince. Systém ukotvenia o stromy je maximálne šetrný a veľmi prispôsobivý. Nosná konštrukcia domčeka je uchytená k stromom pomocou drevených svoriek (tzv. „kríže“), ktoré sa pravidelne kontrolujú a uvoľňujú,“ vysvetľujú ďalej autori projektu.

Stavby zodpovedajú tomu, v akom prostredí sú „zasadené“, a tak projekt vznikal aj na základe myšlienky s úctou k prírode. To znamená, že pri výstavbe domčekov sa majitelia prispôsobili stromom a nie stromy ľuďom. „Treehouse stojí na troch bukoch, ktoré boli dendrológom (odborníkom na stromy) označené ako stabilné, zdravé a vitálne jedince. Systém ukotvenia o stromy je maximálne šetrný a veľmi prispôsobivý. Nosná konštrukcia domčeka je uchytená k stromom pomocou drevených svoriek (tzv. „kríže“), ktoré sa pravidelne kontrolujú a uvoľňujú,“ vysvetľujú ďalej samotní autori projektu.

Ďalším nosným prvkom sú podľa nich dve natiahnuté oceľové laná ukotvené o strom vysoko nad strechou domčeka. Lanová slučka je vypodložená prstencom z bukových doštičiek, ktorý zabraňuje zarezávaniu lana do stromu. „Do stromov sa teda vôbec nevŕtalo a ani nijak inak nezasahovalo. Inými slovami, vďaka odbornej práci pánov majstrov môžu stromy naďalej žiť a rásť svojím tempom a my ich pri tom môžeme s nadšením pozorovať,“ opisujú priebeh výstavby.

Zima vám tu určite nebude

Ak plánujete ubytovanie na strome, určite sa pýtate, v ktorom ročnom období je takéto niečo vhodné. Zamýšľate sa, či vám tu nebude zima. Relevantné otázky, určite áno a máme na ne aj odpoveď. Podľa majiteľov to ale závisí od dĺžky sezóny, samozrejme, od počasia a teploty v skorých jarných a neskorých jesenných mesiacoch. Oficiálna dĺžka hlavnej sezóny je od 1. marca do 30. novembra, čo však neznamená, že sa nemôžete ubytovať aj inokedy – v prípade priaznivého počasia. Veď zobudiť sa uprostred zasneženého lesa môže byť skutočný zážitok.

Počas chladnejších mesiacov je vo vnútri domčeka petrolejový ohrievač a už samozrejmosťou sú aj termoperiny, takže o tepelnú pohodu a príjemnú atmosféru by malo byť postarané. Ale bez teplejšieho oblečenia a obuvi sa nezaobídete, treba na to myslieť.

Majitelia však vždy myslia na najhoršiu variantu – ak by sa dramaticky zmenilo počasie, tak sa dá prispôsobiť pobyt tak, aby bola zabezpečená v prvom rade bezpečnosť. „Pobyt za dažďa alebo počas slabej letnej búrky je na treehouse rovnako čarovný ako pri slnečnom počasí, ktoré si najviac vychutnáte na terase. V prípade silnej búrky či vysokej rýchlosti vetra je nevyhnutné postupovať podľa bezpečnostných pokynov, ktoré nariaďujú v extrémne nepriaznivom počasí a pri pocite ohrozenia okamžite opustiť treehouse, ako aj les samotný. V takom prípade je pre pripravené náhradné ubytovanie v dome Natura v Trenčianskych Tepliciach,“ upozorňujú ďalej.

Žiadna wifi a ani elekrina

Ako vyzerá takýto domček vo vnútri? Čo elektrina, ako je poriešená toaleta a je tam vôbec wifi? Toto sú bežné veci, ktoré nájdete v klasických ubytovacích zariadeniach. Čo však robí tento pobyt výnimočným je absencia podobných vymožeností modernej doby – a tak tu budete bez elektriny, ale napriek tomu stále komfortne. Namiesto nej budete mať k dispozícii baterky, čelovky a nemôžu chýbať sviečky v lucerničkách, bez nich by to predsa nebola tá pravá atmosféra. A namiesto večerného sledovania televízie si môžete spolu vo svetle sviečok či čeloviek zahrať karty alebo inú spoločenskú hru. Určite pri tom zažijete kopec zábavy a smiechu.

Sociálne zariadenie tu je, ale ak budete hľadať klasické wc, tak máte smolu. A tak z priestrannej terasy, kde si môžete posedieť a pokochať sa výhľadom, nájdete aj oddelený vstup do miestnosti, kde je suchá toaleta. Nemusíte sa obávať, tento priestor ponúka absolútne súkromie. K dispozícii budete mať pripravený smaltovaný lavór a džbán s vodou na umytie rúk a základnú hygienu. Voda v džbáne pochádza z neďalekej studničky a majitelia ju neodporúčajú piť. Návštevníci si musia pitnú vodu doniesť so sebou.

Romantika. Čo poviete?

Spojenie s prírodou je možné naozaj len vtedy, ak necháme za sebou aj online, preto mobilné telefóny by mali ísť pri takomto pobyte čo najviac bokom, na internet sa môžete pripojiť predsa aj po návrate domov. Ak však potrebujete mať po ruke telefón, nezabudnite si ho poriadne nabiť, prípadne vziať so sebou powerbanky na nabíjanie.

Treehouse je zariadený vkusne s ohľadom na účel, ktorému slúži. Príjemný a útulný interiér prekvapí každého návštevníka, ktorý tu nájde manželskú posteľ a zároveň i poschodovú posteľ. Ďalej tu je tiež stôl so stoličkami a menšou lavicou.

Výnimočné raňajky na výnimočnom mieste

Samotné raňajkovanie na treehouse bude určite nezabudnuteľné. Bohaté raňajky vám v dohodnutý čas pripravia do piknikového koša a ten si pomocou lana sami vytiahnete hore. Hovoríte si, scéna ako z filmu? Určite…

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places/Treehouse

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -