Autentické príbehy, nadčasové témy

ROSÉ S VÔŇOU LETA

0
ROSÉ S VÔŇOU LETA

Rosé Vína sa oplatí vyskúšať práve pre rozmanitosť ich štýlov. Estetickým zážitkom je už ich premenlivá farba v jemných odtieňoch ružovej. Určite v 50 odtieňoch ružovej nájdete ten, čo Vás najviac inšpiruje. Vytvorí a zdôrazní letnú atmosféru a poteší dušu i telo zmorené slnkom.

 

Ružové vína sú neodmysliteľne spojené s letom a evokujú dovolenkovú atmosféru Stredomoria. Svieža farba, svieža chuť. Príjemné sa snúbia s niektorými jedlami, sa ťažšie zhodnú  s červenými či bielymi vínami, ku šalátom, ktoré v sebe majú niektoré exotické ingrediencie. Sú krásnym doplnkom k BBQ na sklonku slnečného dňa. Poddajné, svieže provensálske rosé s južanským temperamentom si poradí aj s vyhranenými ingredienciami ako cesnak, paradajky, červená paprika. Ladí aj  s pikantným chorizom či vyprážanými chuťovkami a samozrejme s krevetkami.

TO NAJLEPŠIE JE Z PROVENCE

Spiritual home ružových vín je Provence, idylická destinácia na pobreží Stredozemného mora. Partia golfu, piknik, posedenie pri západe slnka – nič z toho by tu nebolo kompletné bez olivovníkov, levandule, cikád – a ružového vína. Viac než o červenom ovocí, jahodových arómach a zvyškových cukroch sú o mäkkej textúre, sviežosti a rovnováhe. Poddajné, často minerálne, s vôňou bieleho ovocia a citrusov. Letmo ružová farba a delikátna chuť týchto vín z nich robia občas zradné nápoje –  provensálske rosé sa pije ako voda !  Učarilo aj Paulovi Aegerterovi – négociantovi z burgundského Beaune. Aj jeho vinárska duša zatúžila po južanskom slnku, pod ktorým vytvoril radu vzdušných a sviežich ružových vín Les Jolies Filles (Pekné dievčatá) a Les Enfants Terribles. Obe aj v Bio verzii. Odrodové zloženie je typické pre Provence:

BORDEAUX NESMIE ZAOSTAŤ

Boom a vzrastajúci dopyt po rosé vínach nenechal chladnými ani vinárov v Bordeaux.

Farba smeruje k čo najsvetlejšiemu odtieňu, rosé 2016 sa vydarili až mimoriadne svetlé! Odrodové zloženie je tradičné Bordeaux : cabernety a merlot. Duo, vďaka ktorému sú nám ružové z Bordeaux na Slovensku chuťovo a aromaticky bližšie, ako by sme mysleli. Príjemným aperitívom na záver dňa je Château Haut-Maginet 2016. Spod taktovky prestížneho vinárstva Domaine de Chevalier (oblasť Pessac-Léognan) pochádza štýlové Rosé de la Solitude 2016.

NETUCTOVÉ ROSÉ

Pre ich obľubu zaraďujú rosé do portfólia mnohé vinárstva aj v oblastiach, ktoré donedávna neboli zamerané na ich výrobu. Výsledkom sú veľmi originálne vína – napríklad z rakúskeho Wachau, z Piemontu, zo Sicílie, … a samozrejme z vinárskeho Nového sveta. Príkladom takého je aj rosé „Always enjoy life, you are longer dead than alive“ 2016 z odrody Pinot Noir (Rulandské modré) z nemeckého Falcka. Weingut Emil Bauer vytvoril nielen originálnu etiketu, ale aj príjemne pitné víno s vôňou po jahodách, s trpkosladkou sviežou chuťou. Prudko návykové.

ŠUMIVÉ ROSÉ VARIÁCIE

Netreba zabúdať ani na šumivé rosé vína. Svieže a šarmantné je rosé spumante BOLLÉ z Veneta od skvelého výrobcu Prosecca ANDREOLA. No a pre viac spomienkové momenty je tu slávnostná ružová Champagne s celým spektrom aróm od vynikajúcich vinárstiev Fleury, De Sousa či Varnier Fanniere.

Brut Zero Grand Cru NV od posledného zmieneného špičkového vinárstva je krásne v každom počasí!

Vychutnajte si ružové vína vo Wine Bare Cork na Panskej 4 v Bratislave alebo na Levočskej 15 v Poprade (cork.sk).

A TERAZ UŽ AJ NA LETNEJ TERASE ČI V ŠTÝLOVOM INTERIÉRI v Bratislave na NÁM. Ľ. ŠTÚRA v novootvorenom CORK TASTE&SHOP.

Rosé na posedenia s priateľmi si možno zadovážiť aj priamo z portfólia firmy Winetime (winetime.sk). Na zdravie!

 

 

Eleonóra Krčméryová

(Dip WSET / Diplômée DUAD Bordeaux 2)

 

Fotografie: Winetime

 

www.cork.sk