Autentické príbehy, nadčasové témy

Rozhovor na tému Kanada

0

Rozhovor na tému Kanada

Joseph M. Burza patrí určite k tým ľuďom, ktorí dokážu svojou spontánnosťou a otvorenosťou príjemne prekvapiť. Pred nedávnom som mal možnosť pohovoriť si s ním o jeho práci, Kanade, ale aj o starostiach či radostiach života.

Pán Burza, na úvod nášho rozhovoru by som sa rad spýtal, akým spôsobom dokážete vládnuť svojmu času. Ste prezidentom obchodnej komory, majiteľ viacerých spoločností, vydávate časopis CANADA Exclusive, ste spolumajiteľom luxusného hotela vo Vancouveri, organizátorom medzinárodného ocenenia Cena kultúry  Kanadsko – Slovenskej obchodnej komory, napísali ste knihy. Prezraďte tajomstvo vášho time managementu ?
Podľa môjho názoru je dôležité, aby ste to čo robíte, vykonávali s radosťou a entuziazmom. Veľmi dôležité je obklopiť sa ľuďmi, ktorí sa svojej prace nielen rozumejú, ale sa s ňou aj stotožnia. Pri riadení používam demokraticko-autokratívny spôsob, pod čím myslím, že ciele mávam jasné, len spôsob ich dosiahnutia sa dotvára za pochodu. Veľmi dôležité je vedieť relaxovať, vedieť sa zastaviť, vedieť si aj vážiť to čo človek má.

Vašu prácu v Kanadsko-Slovenskej obchodnej komore (KSOK) často krát sprevádzajú rôzne stretnutia so zaujímavými ľuďmi. Ktorí vo vás zanechali nezmazateľnú stopu ?
Veľmi zaujímavých členov ma už samotná komora, nakoľko jej čestným prezidentom je Rudolf  Schuster, bývalý prezident Slovenskej republiky, ako aj posledný veľvyslanec bývalého Česko-Slovenska v Kanade. Čestným vice-prezidentom bol legendárny Tomáš Baťa, najväčší svetový výrobca obuvi. Po jeho smrti jeho miesto zastáva jeho manželka Sonja. Z významných osobností čestnými členmi sú ex-minister financií Kanady Otto John Jelinek, exprezident Slovenskej republiky Michal Kováč s manželkou Emíliou, prezidentka nadnárodnej farmaceutickej spoločnosti Z. Forst, prvý slovenský veľvyslanec samostatného Slovenska Anton Hykisch, bratia Peter Šťastný a Marián Šťastný, ktorý je majiteľom luxusného hotela a  známeho18 jamkového golfového ihriska v Quebec City. Čestným členom bol aj bývalý generálny prokurátor Slovenskej republiky Milan Hanzel, ktorý žiaľ minulý rok náhle tragicky zahynul. Spomeniem aj synovca nebohého Štefana Romana, predsedu Svetového kongresu Slovákov a majiteľa najväčších uránových dolov na svete.

Z oblasti kultúry a umenia sú členmi svetoznámy kanadský dirigent Charles Olivieri-Munroe,
známa kanadská herečka Lucy Oskera, popredný svetový fotograf Yuri Dojc, vynikajúca kanadská primabalerína Anik Bissonnette, riaditeľ Baletu SND Mário Radačovský, či najznámejšia kanadská umelecká šperkárka – oficiálna dodávateľka štátnych darov pre kanadskú guvernérku – Andrea Kolpaská, ale aj mnohí známi kanadskí maliari, herci, módni návrhári, atď.
Najväčšiu ľudskú stopu vo mne zanechala rodina Baťovcov, s ktorou ma spája veľmi pekné priateľstvo. Tomáš Baťa má jedného syna – Thomasa a dcéry Monicu, Rosemarie a Christine. Ďalej neformálnosť Javiera Solanu, bývalého ministra zahraničných vecí Španielska a generálneho tajomníka NATO, ktorý je zároveň vynikajúcim spoločníkom. Bezprostrednosť španielskej kráľovnej Sofie, ktorú poznám ešte z čias môjho pôsobenia v Madride, a s ktorou sme mali spoločného učiteľa arabskej kultúry, známeho básnika Mahmouda Sobha.

Ako som už spomínal v úvodnej otázke, ste autorom dvoch kníh o Kanade. Čo vás podnietilo k napísaniu týchto kníh ?
Bol som veľmi prekvapený, keď som zistil, že na slovenskom a českom knižnom trhu absentovala akákoľvek kvalitná kniha o Kanade, ktorá by praktickým spôsobom prezentovala túto krajinu. Knihy Ako sa stať Kanaďanom a Chcem žiť v Kanade sa stali vo svojej kategórii hneď po ich vydaní bestsellermi. Prvú knihu krstili symbolicky traja slovenskí veľvyslanci Kanade – už vyššie spomínaní Rudolf Schuster, Anton Hykisch, ako aj súčasný veľvyslanec Stanislav Opiela. Druhá kniha Chcem žiť v Kanade bola dokonca slávnostne krstená v hoteli Marriott kanadským veľvyslancom Michaelom Callcotom a vtedajším ministrom zahraničných vecí Českej republiky.

Okrem významných aktivít sa venujete aj zaujímavým spoločenským a umeleckým projektom. Prečo ste sa rozhodli aj pre podporu podobných aktivít ? Predpokladám, že sa týmto spôsobom dostávate do úzkeho kontaktu so širokým okolím.
Dôvodov je hneď viacero – už ako dieťa som úspešne venoval maľovaniu. Neskôr to bol vrcholový šport a v súčasnosti som vice-prezidentom odnože celosvetovej organizácie spisovateľov Slovak PEN Centre. Mám rád mnohorakosť žitia. Kultúra predstavuje obrazne moje pľúca, z ktorých naberám tvorivú energiu. Okrem svojich kníh a časopisov som sponzorsky podporoval vydávanie kníh aj iných autorov, zabezpečoval som účasť slovenských filmov na medzinárodných filmových festivaloch v Montreali a Winnipegu, spoluorganizoval som zájazd Radošinského naivného divadla do Kanady. Každý rok udeľujeme prestížne ocenenie cena kultúry Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory. Pripravujeme koncert speváčky Diany Krall, ocenenej niekoľkými GRAMMY, výstavu najpredávanejšieho kanadského maliara Eda Ambróza, knihu svetoznámeho fotografa slovenského pôvodu Yuriho Dojca s názvom Sexi Slovensko.

O pár mesiacov sa budú v kanadskom Vancouveri konať Zimné olympijské hry, ktoré predstavujú skvelú možnosť zviditeľnenia samotného mesta a krajiny. Nepripravuje Kanadsko-Slovenská obchodná komora nejaké podujatie spojené s Olympijskými hrami v Kanade ?
Samozrejme, že KSOK bude organizovať organizované, ako aj individuálne zájazdy na Zimné olympijské hry v spolupráci s honorárnymi  konzulmi Slovenskej a Českej republiky vo Vancouveri. Aktuálne informácie nájdu záujemcovia na webovej stránke www.Kanada.sk.

Rád by som prešiel k osobnejším otázkam. Pýtať sa na vaše obľúbené činnosti vo voľnom čase by bolo zbytočné, pretože vaše aktivity sú natoľko rozsiahle, že na ďalšie činnosti vám nezostáva veľa času. Skôr by som sa spýtal – ktoré aktivity sú vám najbližšie – publikovanie, obchod alebo stretávanie nových, zaujímavých ľudí ?
Osobne si myslím, že je veľmi dôležité, aby ľudia vo svojom voľnom čase vykonávali tie aktivity, na ktoré majú chuť a nie tie ktoré sú spoločnosťou viac hodnotené. Najviac preferujem stretávanie sa s novými, hodnotnými osobami, s ktorými sa môžeme vzájomne obohatiť. Mám rad pozitívnych ľudí s nadhľadom, ktorí majú radi to pekné, čo život ponúka.

Mnohých čitateľov by určite zaujímali informácie z vášho súkromia. Patríte k úspešným manažérom, ale aký systém využívate na manažment voľného času. Ste schopný si aspoň na chvíľku odkrojiť čas na bežné aktivity, ako sú návšteva kina, posedenie s priateľmi, šport ?
Samozrejme, že áno, nakoľko bez nich by život nebol kompletný. Rád navštevujem balet a operu a to nielen na Slovensku a v Kanade. Na Slovensku mám rád baletné predstavenia môjho priateľa Mária Radačovského, ktoré sú inovatívne a inšpirujúce. Z opery je to známy argentínsky tenorista José Cura, s mimoriadne krásne zafarbeným melodramatickým tenorom, ktorého som spoznal ešte v Barcelone. Taktiež kvalitný film je diametrálne iné pozrieť si v kine, ako doma na DVD. Mám rád opačné pohlavie a preto priznávam, že dávam prednosť dámskej spoločnosti

Keďže sa snažíme prinášať informácie zo sveta luxusu, rád by som spoznal váš vzťah k luxusu. Aká je vaša definícia luxusu ?
Pre mňa je luxus možnosť uskutočňovať svoje plány a predstavy. Luxus predstavuje pre mňa voľný čas, ktorý si často musím doslova „ukradnúť”, pretože som naozaj „bizi”. Pokiaľ by som mal spomenúť nejaké produkty, tak sa priznám, že nie som priveľmi zameraný na techniku, ale rád jazdím na rýchlych autách bez strechy – Porsche a Ferrari. Najväčším luxusom je však určite naše zdravie a zdravie našich najbližších.

Peter Fritz                          Photos: Joseph M. Burza Archive

www.ksok.sk