Autentické príbehy, nadčasové témy

Rustikálny štýl v bývaní

0
Rustikálny štýl v bývaní

Páčila by sa vám predstava mať svoj domov zariadený v rustikálnom štýle? Vďaka starostlivo vybraným dekoráciám a nábytku by vaše obľúbené miesto získalo nový nevšedný vzhľad i charakter. Verte, že táto premena by zapôsobila aj na vašich priateľov, či známych. Jednoducho aj štýl, ktorý ktosi v minulosti tak nešetrne nazval „sedliacky“ vie byť okúzľujúci, bombastický, či nadčasový. Jeho zvláštnu krásu človek zväčša objavuje postupne.

small_2

Štýl vhodný pre vidiek i mesto

Tajuplná romantika, citeľná spätosť s prírodou, či duch starých čias. Práve to v ľuďoch zvykne evokovať rustikálny štýl v architektúre a bývaní. Interiéru nezriedka dominuje masívne drevo, vhodne doplnené tehlou, či kameňom. Poviete si – veď už len pri samotnej predstave to všetko vyznieva tak hrubo a neotesane. Dojmy však niekedy klamú. Ani by ste neverili koľko zaujímavých doplnkov a nekonvenčných stavebných riešení vám vie odborník v tomto štýle poradiť. Aj vy však musíte mať svoju predstavu, pretože hlavne vďaka nej sa bude váš domov formovať v to jedinečné, útulné miesto. Niektoré rustikálne ladené interiéry sa nápadne podobajú zámockým komnatám. Vkradol sa do nich starobylý luxus, na ktorý sa dobre pozerá. A hoci by sa mohlo zdať, že tento architektonický smer je spätý s vidiekom, posledné prieskumy naznačujú, že jeho cieľom môžu byť pokojne aj mestá. Navyše vďaka svojej nadčasovosti má rustikálny štýl čo ponúknuť aj v budúcnosti. Flexibilitu, ale tiež kreatívnosť, eleganciu i určitú rebéliu. Už to teda ani zďaleka nie je len o akejsi ťažkopádnosti, či robustnosti, ktorá sa pripisuje hlavnému prírodnému materiálu, drevu. Dizajnéri sa vynašli a prispôsobili tento na pohľad strohý štýl súčasným trendom. A hranie sa s jednoduchými textúrami, či so základnou paletou farieb tak, aby výsledok bol odvážny a unikátny, predstavuje poriadnu výzvu.

small

Ako sa rodí rustikálny nábytok

Keď ste sa už napokon rozhodli, že to skúsite s rustikálnym interiérom, ako postupovať ďalej? Niektoré spoločnosti vyhotovujú starožitný nábytok na objednávku. Rutinovaní majstri, ktorí pre ne pracujú, sa rukami prihovárajú drevu, pomaly mu vdychujúc dušu i krásu. Z masívneho kusu duba, javora, či borovice, sa tak postupne vyformuje krásny stôl, ozdobný sekretár, či účelná komoda. Vzniknutý výrobok môže byť pritom vzácnou replikou naviazanou na určité historické obdobie alebo len obyčajným zosobnením prianí, ktoré vyslovil nedočkavý klient. Nie zriedka sa starožitný nábytok dodáva v bielej farbe, prípadne vo farbe dreva. Dubový, prípadne bukový masív sa niekoľko rokov suší, aby sa neskôr opracoval a ošetril špeciálnymi technologickými procesmi. Patrí k nim morenie, lakovanie kvalitnými lakmi, ale tiež poťahovanie kožou a ostatnými drahými látkami. Pri všetkých úpravách musí byť dodržaná zdravotná nezávadnosť. Čo by vás mohlo zaujímať, pri výrobe zadných stien rustikálneho nábytku sa využíva drevená dyha (plata). Police sa vyhotovujú z latových dosiek alebo z už odýhovaného bukasu. Aj tu je teda možné vidieť rozdiel.

small_1

Doplnky, ktoré umocnia teplo domova

Ak vsadíte na biely nábytok, veľmi dobre vynikne v prostredí so stenami pastelových farieb. Ešte viac sa zdôrazní jeho výnimočnosť a zdanlivá optická jemnosť. V skutočnosti je však drevo, z ktorého nábytok vyrobili, odolné a pevné. Do rustikálneho interiéru samozrejme patria aj doplnky a ozdoby. Ako veľmi vhodné sa javia napríklad bylinky vo váze, stojany na víno, truhlice, petrolejky, či rozmerovo menšie hudobné nástroje. Výber štýlu by sa mal tiež odraziť aj na voľbe posteľnej bielizne. Deky, kožušiny a sviečky sú ďalšími oddanými spoločníkmi v rustikálnom interiéri. Hlavne, keď vonku šantí mráz, dokážu navodiť skutočnú atmosféru domova. Nebuďte zaskočení tým, ako niektoré materiály vo vašom „hniezdočku“ vzájomne kontrastujú. Na prvý pohľad prekvapia aj viaceré nie celkom tradičné dizajnérske riešenia. Zaujímavo vyznie napríklad subtílna vaňa na drevených brvnách, či drevený obklad steny namiesto záhlavia postele. Rustikálny štýl môžete pokojne aplikovať do vašej obývačky, kuchyne, či kúpeľne. Vynikajúco využiteľný bude však hlavne v podkroví.

Marcel Letko
Photos: ISIFA, Press
http://www.interiordesignipedia.com/rustic-interior-design.html