Autentické príbehy, nadčasové témy

Šaty ako z rozprávky

0

Šaty ako z rozprávky

V krásnych, sofistikovaných odevoch od návrhárky Reem Acra sa dámy cítia pohodlne a príjemne. Sympatická Američanka libanonského pôvodu vie, čo je elegantné a štýlové a práve to sa snaží prostredníctvom svojich kreácií ukázať. Vo svete si Reem vytvorila dobré meno predovšetkým vďaka nápaditým dizajnom svadobných šiat a romantických večerných kolekcií.

Talentovaná umelkyňa nadovšetko oddaná móde, sa narodila v libanonskom Bejrúte. Predtým ako dostala príležitosť študovať dizajn na vychýrených inštitútoch v New Yorku a Paríži, si Reem vybudovala pevný vzťah ku všetkému dôležitému, čo súviselo s módou. Rolu ochotnej sprievodkyne po vábivom svete látok s radosťou prevzala jej stará mama, milovaná osoba s rukami zo zlata, ktorá dokázala vyhotoviť nádherné, na dotyk jemné kvety z hodvábu. Veľa pekných, vzorových vlastností našla sympatická návrhárka aj u svojej mamy. Vďaka nej sa naučila mnoho podstatných vecí o farbách a textilných látkach, rozšírila si taktiež poznatky o ručnom vyšívaní.

Vášeň pre módu neopustila Reem ani v dospelosti. Začínala s navrhovaním odevov výlučne pre seba, neskôr však upriamila pozornosť aj na iných ľudí. Jej módna kariéra sa naplno rozbehla otvorením vlastnej spoločnosti, orientujúcej sa na dizajn svadobných šiat. Vyvoleným miestom sa stal v roku 1995 živelný New York. Klienti prácu Reem Acra milovali – luxusné hodvábno-saténové odevy pôsobili vznešene a zároveň rozprávkovo krásne. Aj vďaka tomu prekvital svadobný ateliér vo „veľkom jablku“ i ďalší podobne zameraný salón v Chelsea.  

Reem Acra, ktorú odborníci zo sveta módy poznajú ako znamenitú dizajnérku odevov pre špeciálne príležitosti, rada využíva pri tvorbe ručnú výšivku. S použitím kryštáľov Swarovski a jemných perličiek vytvára talentovaná návrhárka lemovanie, ktoré je nežné, i tajomné zároveň. Výsledok pôsobí klasicky a tradične, no taktiež súčasné i módne.
Reem Acra ovplyvnila smerovanie mnohých konkurenčných návrhárov aj v tom zmysle, aby sa nebáli riskovať a vyberali si zo širšieho spektra farieb. Šaty na zvláštnu príležitosť už nemusia byť len klasicky čierne, sivé alebo biele, ale aj tmavomodré, šarlátové a zelené. Nápaditosť a odvaha sú rozhodne vítané.

Prečo však odevom od Reema Acra nechýba veľkoleposť, glamour, či noblesa? Môže za to predovšetkým vysoká úroveň ručnej práce, ale aj kvalita zvolených látok a materiálov využitých pri výrobnom procese. V neposlednom rade je to ale aj istá nadčasová štylistickosť, ktorá dodáva Reeminým modelom neobyčajný pôvab a zvláštny zmysel.
Aby to nebolo všetko, pod značkou Reem Acra sa v súčasnosti predáva nielen svadobné, resp. slávnostné oblečenie, ale aj špecifické druhy nábytku, parfumy, topánky, rukavice a kabelky. Návrhárka nezabúda ani na drsnejšiu časť populácie – pre mužov má pripravené značkové perá, opasky, kravaty, či manžetové gombíky.

Reem Acra sa snaží ísť s dobou a čo sa týka kreativity vonkoncom nezaostáva ani v súčasnosti. Jej svadobné kolekcie majú neopakovateľnú charizmu i nádych sviežosti a modernosti. Aj v roku 2008 šla tradičnosť bokom a Reem pripravila svadobné šaty vrtošivé a rozmarné, plné pestrých farieb. Rodáčka z Bejrútu bola dokonca poverená dizajnom svadobnej róby nastávajúcej partnerky princa Williama, Kate Middleton.
Reem Acra a jej výnimočné odevy sa mnohokrát spomínali aj v novinách a časopisoch. Dostatočný priestor dostali napríklad v prestížnom periodiku New York Times, exkluzívne fotografie bolo možné zhliadnuť v magazínoch Vogue, In Style alebo Town and Country. Dámy, prípadne slečny odeté do sofistikovaných a elegantných modelov od Reem Acra vyzerali na fotografiách ako skutočné princezné.
Kolekcie americkej návrhárky libanonského pôvodu je možné si zadovážiť v približne 100 butikoch roztrúsených po svete. K dispozícii sú napríklad aj v špecializovanej predajniach Bergdorf Goodman, Neiman Marcus a Saks5thAvenue na Manhattane.

Marcel Letko                                                             Photos: ISIFA

www.reemacra.com