Autentické príbehy, nadčasové témy

Sausalito – perla zálivu

0

Sausalito – perla zálivu

Nasadnite v San Franciscu na trajekt a vychutnajte si plavbu cez záliv s vetrom vo vlasoch. Alebo si požičajte bicykel a pokochajte sa výhľadom  z Golden Gate Bridge. Rozhodne sa však  na druhú stranu zálivu vyberte. Ocitnete sa tam v malom  prímorskom raji. Rozkošné malé viktoriánske domčeky učupené jeden vedľa druhého na úpätí kopcov, to je perla zálivu, malá rybárska dedinka Sausalito.

Pre svoju stredomorskú atmosféru a dych vyrážajúci výhľad na záliv,  je veľmi často prirovnávané k Francúzskej riviére. V peknom počasí zálivom  korzuje  množstvo plachetníc a ten pohľad predstavuje naozaj niečo, na čo nikdy nezabudnete.
Pomenované po jeho španielskom objaviteľovi, Sausalito bolo od začiatku 19. storočia, kedy sa tu usadili rybári, lovci veľrýb a stavitelia lodí, veľmi činorodou oblasťou plnou života. Ani dnes tomu nie je inak, hlavne kvôli neustále prúdiacim skupinkám turistov.  Miesto plné histórie a voňajúce tým najdelikátnejším  jedlom, kde každý deň začína neskutočne krásnym východom slnka a končí západom akoby vystrihnutým z najgýčovitejšieho romantického filmu. Kým San Francisco je známe pre častú hmlu, nepríjemný vietor a pomerne chladné počasie, Sausalito sa doslova už od skorého rána kúpe v teplých lúčoch slnka. Toto je miesto, ktoré akoby sa vrátilo v čase, kde si ľudia ešte stále nájdu priestor na to, aby sa pristavili a porozprávali. Býva tu pomerne veľká umelecká komunita, takže niet divu, že v ňom nájdete hneď niekoľko umeleckých galérií. Prekrásne okolie je pre umelcov neustálou inšpiráciou. Ideálne  miesto pre strávenie dovolenky, alebo ako príjemná zastávka na ceste do vinárskych oblastí Napa Valley a Sonoma.

Určite sa tu nebudete nudiť. Môžete sa poprechádzať po pobreží a sledovať miestnu skupinku tuleňov. Oddychovať v parkoch a počúvať veselé žblnkotanie fontány, či nasávať atmosféru okolia a vyhrievať sa v slnečných lúčoch  na terasách  mnohých  kaviarní. Alebo len tak korzovať pomedzi malé obchodíky so suvenírmi a v miestnom prístave obdivovať plachetnice. Kráľovským  korunovačným klenotom Sausalita miestni označujú  Princess Street. Vždy bola, a aj v súčasnosti stále je, tepnou všetkých komerčných aktivít Sausalita. Skvostne zachovalá, plná pôvodných starých domov, ktoré dnes slúžia ako bed & breakfast penzióny. Vo svojej prednej časti smerom k promenáde väčšina z nich ukrýva drobné obchodíky, klenotníctva, či galérie. Veľmi známym a obľúbeným je jedinečný butik Dis & Dat umiestnený v starej historickej budove pôvodnej tržnice. Ponúka oblečenie a doplnky pre dámy, od ručne vyrábaných šatiek až po v skutku originálne ponožky. Tento obchodík milujú nielen miestni, ale aj turisti pre jeho vyberaný tovar za naozaj priaznivé ceny. Iným klenotom tejto štvrti je Tapia Art Gallery, otvorená v roku 1974 miestnymi umelcami Bobom a Rosemary Tapiaovými. V súčasnosti je najstaršou  umeleckou galériou v Sausalite. Pristavte sa a na chvíľu sledujte miestnych umelcov ako aplikujú precízne ťahy štetcom na plátnach svojich obrazov, pričom sa hrajú vo svojej predstavivosti so svetlom a farbami a zachytávajúc pri tom krásu okolitého prostredia tak pravdivo, že niet divu, že sa Tapiaovci stali živou legendou.

Bridgeway je hlavnou promenádou Sausalita. Dve a pol míle dlhá, kopírujúca pobrežie a perfektná na dlhé prechádzky, či bicyklovanie. Južná časť Sausalita, ktorá je predĺžením Bridgeway a spája Staré mesto so zvyškom dedinky vám ponúkne doslova dych vyrážajúce výhľady na záliv a tie najlepšie z miestnych reštaurácií. Dedinka ponúka širokú ponuku prvotriednych gurmánskych destinácií od roztomilých kaviarničiek, bistier až po elegantné reštaurácie ocenené najrôznejšími kulinárskymi oceneniami.  
Miestni ľudia razia heslo „Mysli lokálne. Kupuj lokálne, zostaň  lokálne.“ a preto preferujú svoje miestne reštaurácie, a že majú byť na čo hrdí, môžem potvrdiť. Najvychytenejšie sú asi reštaurácie na pobreží s priam až neskutočným výhľadom na záliv, kde doslova sedíte otočený chrbtom do vnútra reštaurácie a celý čas sa pozeráte na v diaľke sa do neba týčiace mrakodrapy San Francisca.

My sme sa zastavili v Horizons.  Majú tam  neustále plno, je teda možné, že budete musieť na stôl hodnú chvíľu čakať, no vyplatí sa. Keď konečne vkročíte dnu, rozprestrie sa pred vami výhľad, ktorý vám vyrazí dych. Výhľad na Alcatraz, príjemná a vtipná obsluha, menu pozostávajúce z čerstvých  morských plodov, rýb a kvalitnej kalifornskej kuchyne, to je to, čím si vás tu kúpia. My sme neodolali čerstvému  krabovi. Chutné mäsko zmiešané s bylinkami, servírované na chrumkavej, citrónom a korením ochutenej bagetke zapečenou do zlatista s roztápajúcim sa voňavým  švajčiarskym syrom. To všetko ešte preložené avokádom a lahodným šalátikom. Rozplýval sa na jazyku.  Hoci to na prvý pohľad  nebola príliš veľká porcia, príjemne nás prekvapila jej sýtosť.  
A také je celé Sausalito. Malé, no plné výnimočných chutí, príjemných ľudí, pohody, slnka a kombinácie vidieckej a modernej architektúry.

Words: Michaela Fuleková                     Photos: ISIFA, Michaela Fuleková

www.sanfranciscocitytourist.com