Autentické príbehy, nadčasové témy

Šéf Amazonu prekonal na chvíľu Billa Gatesa

0
Šéf Amazonu prekonal na chvíľu Billa Gatesa

Nedávne informácie týkajúce sa rebríčka najbohatších ľudí sveta poukázali na skutočnosť, že Bill Gates  – zakladateľ spoločnosti Microsoft prišiel, aj keď len na chvíľu, o líderskú pozíciu. Na jeho miesto vystúpil majiteľ Amazonu Jeff Bezos.

 

Zakladateľ Amazonu vlastní okolo 17 percent spoločnosti so sídlom v Seattli v štáte Washington. Akcie firmy sa tento rok zvýšili o 40 percent, čím si Bezos k majetku pripísal 24,5 miliárd dolárov.

Bezos sa prvýkrát objavil na zozname Forbesu  – 400 najbohatších ľudí sveta v roku 1998. V tom čase jeho majetok dosahoval hodnotu 1,6 miliardy dolárov. Popularita Amazonu však od tejto doby výrazne narástla o čom svedčí aj zoznam, ktorý zverejnili predstavitelia Forbesu na začiatku tohto roka, keď sa jeho pozícia zlepšila a vyhupol sa na štvrté miesto.

S čistou cenou spoločnosti 90,6 miliardy dolárov vystúpil Bezos na trón a stal sa tak najbohatším človekom planéty (aj keď len na okamih), pričom mu pomohol rast akcií Amazonu a fakt, že Gates venoval obrovské sumy na podporu rôznych charitatívnych projektov.

Dnes je už situácia opäť iná a na trón sa vrátil staronový kráľ Bill Gates. Pomohla mu opäť situácia na burze, keďže akcie Amazonu klesli najskôr o 1,3 percenta a neskôr, po uzatvorení  burzy klesli o ďalšie dve percentá. V praxi to znamená, že cena spoločnosti poklesla na 86, 9 miliardy USD.

 

Peter Fritz/ Press

Fotografia: Amazon Press

 

www.amazon.com